• Посилання скопійовано

Порядок оподаткування доходу від продажу корпоративних прав фізособою

Фізособа-резидент продає частку у статутному капіталі юрособі-резиденту в листопаді 2024 року з оплатою у тому ж місяці. Чи правильним є розрахунок оподаткування за формулами: фінансовий результат як різниця між доходом від реалізації та вартістю частки, ПДФО як 18% від фінансового результату, військовий збір як 1,5% від фінансового результату? Чи правильно, що податки сплачуються самостійно за річною декларацією?

Загальні особливості оподаткування

Так, наведений у запитанні розрахунок оподаткування при продажу фізособою-резидентом частки у статутному капіталі юридичній особі-резиденту є правильним.

Згідно з пп. 170.2 ПКУ, дохід фізичної особи від продажу корпоративних прав оподатковується як інвестиційний прибуток. Інвестиційний прибуток визначається як позитивна різниця між доходом від продажу та документально підтвердженими витратами на придбання такого активу.

Ставка ПДФО для такого доходу становить 18%.

Крім того, цей дохід є об'єктом оподаткування військовим збором (ВЗ) за ставкою 1,5%.

Таким чином, якщо фінансовий результат (інвестиційний прибуток) розраховується як різниця між доходом від реалізації та вартістю частки, то:

  • ПДФО становить 18% від фінансового результату;
  •  ВЗ — 1,5% від фінансового результату.

Зверніть увагу, що за нормами пп. 170.2.1 ПКУ фізична особа, яка отримала інвестиційний прибуток, зобов'язана подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, в якій відобразити доходи, витрати, розрахувати ПДФО, ВЗ. Декларація подається до 1 травня року, наступного за звітним (див. пп. 49.18.4 ПКУ). Тобто, останній строк подання декларації за 2024 рік – 30.04.2025 року.

За наслідками декларування фізособа самостійно сплачує ПДФО і ВЗ до бюджету – до 01 серпня року, наступного за звітним (див. пп. 179.7 ПКУ). Тобто, останній день сплати ПДФО і ВЗ за 2024 рік – 31.07.2025 р.

Про особливості оподаткування інвестиційного прибутку, заповнення декларації ми писали тут, тут, тут.

 

Окремі нюанси

Витрати на придбання інвестиційного активу

За нормами пп. 170.2.2 ПКУ, витрати на придбання інвестиційного активу (в нашій ситуації частки в СК) повинні бути документально підтверджені.

Наприклад, в ІПК ДПСУ від 25.01.2022 р. №161/ІПК/99-00-04-03-03-09 зазначено, що документальним підтвердженням витрат, понесених фізичною особою на придбання інвестиційного активу, мають бути документи, що засвідчують факт передачі майна як вкладу до статутного капіталу юридичної особи (зокрема, договір, за умови, що він містить усі реквізити, визначені ст. 9 Закону про бухоблік), звіт про оцінку (акт оцінки) цього майна, рішення загальних зборів учасників товариства про затвердження грошової оцінки вкладу та інші документи первинного обліку.

Дивимося також відповідь ДПС на питання в ЗІР, (103.10): «Якими документами підтверджуються фактично понесені ФО витрати на придбання інвестиційного активу (корпоративних прав) з метою визначення його вартості для розрахунку інвестиційного прибутку?».

ДПС зазначає, що підтверджуються документами, що засвідчують факт здійснення розрахункових операцій.

Тобто, якщо внесок був коштами, то мають бути документи, які підтверджують здійснення внеску коштами, наприклад, квитанція до прибуткового касового ордеру, якщо вносилася готівка в касу підприємства. Або квитанція банку, якщо кошти вносилися до каси банку для перерахування на рахунок підприємства. Або виписка банку, якщо кошти перераховувалися з банківського рахунку фізособи на рахунок підприємства.

Поряд з цим, доречно мати копію протоколу зборів учасників, де визначаються форма, розмір внесків. Якщо внески були майном, має бути накладна чи акт на передачу такого майна на баланс підприємства.

 

Щодо ставки ВЗ 5%

З 01.12.2024 р. за загальним правилом з доходів фізосіб ВЗ утримується за ставкою 5%. Детально це питання ми розглядали тут. Але там ми зазначали, що у разі річного декларування доходів за 2024 рік застосовується ставка 1,5%.

Тож в даній ситуації потрібно утримувати ВЗ за ставкою 1,5%, а не 5%.

 

За якими кодами бюджетної класифікації сплачувати ПДФО та ВЗ?

Щодо ВЗ ми писали тут:

  • 11011001 – «Військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».

Щодо ПДФО тут:

  • 11010500 – «Податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Порядок оподаткування доходу від продажу корпоративних прав фізособою
    Фізособа-резидент продає частку у статутному капіталі юрособі-резиденту в листопаді 2024 року з оплатою у тому ж місяці. Чи правильним є розрахунок оподаткування за формулами: фінансовий результат як різниця між доходом від реалізації та вартістю частки, ПДФО як 18% від фінансового результату, військовий збір як 1,5% від фінансового результату? Чи правильно, що податки сплачуються самостійно за річною декларацією?
    02.01.2025516
  • Ставка ПДФО та ВЗ з іноземних дивідендів, отриманих у 2024 році
    Фізособа – резидент України отримала іноземний дохід з США у вигляді дивідендів за акціями американської компанії. За якою ставкою буде оподатковуватись дохід від дивідендів за 2023 рік у фізособи – резидента України в Україні?
    02.01.202515
  • Утримання ВЗ у грудні з нарахованої матдопомоги за попередні місяці мобілізованим працівникам
    На підприємстві є мобілізовані працівники, за якими зберігається посада на підприємстві. Час від часу керівництво, залежно від фінансового стану, намагається допомогти військовослужбовцям матеріально, тоді наказом призначається виплата матеріальної допомоги. Допомогу виплачували у І півріччі 2024 р. і мали почати з жовтня, однак забули вчасно реалізувати побажання керівника і виплачуємо в грудні МД, нараховану в жовтні та листопаді. Яку ставку ВЗ застосувати – 1,5% чи 5%?
    27.12.202437
  • Донарахування орендної плати при збільшенні НГО
    Чи потрібно донараховувати і доплачувати орендну плату, яка сплачена наперед, при збільшенні НГО в наступних періодах? Чи можна повернути переплату з ПДФО і ВЗ з орендної плати після здавання об’єднаної звітності з правильно відображеними сумами доходів і ПДФО, і ВЗ?
    26.12.20245862
  • Ставка військового збору при сплаті орендної плати авансом
    Підприємство орендує майно у фізособи. За останній місяць оренди (грудень 2024 р.) у 2023 році було виплачено авансом як орендну плату, так і перераховано до бюджету ВЗ (1,5%) та ПДФО, що відображено в додатку 4ДФ. Чи потрібно утримувати ВЗ при складанні акту за грудень 2024 року при розірванні договору оренди 31.12.2024 р.?
    26.12.202461