Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

ПДФО та ВЗ з доходів від продажу сільгосппродукції під час воєнного стану

Підприємство закуповує мед у фізосіб. Як оподатковувати ПДФО і ВЗ виплачений таким фізособам дохід під час воєнного стану, починаючи з 01.04.2022 р.?

Дохід від продажу сільгосппродукції не включається до складу оподатковуваного доходу фізосіб, тобто, з нього не утримується ПДФО і ВЗ, у разі дотримання умов, наведених в пп. 165.1.24 ПКУ.

Але Законом № 2142-ІХ підрозділ 1 розділу ХХ було доповнено пунктом 23.

Згідно з цією нормою, тимчасово, починаючи з 1 квітня 2022 року та у період дії воєнного стану, положення пп. 165.1.24 ПКУ застосовуються з урахуванням таких особливостей:

  • доходи, отримані від продажу платником податку особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою, остаточно оподатковуються таким податковим агентом під час їх нарахування (виплати);
  • податкові агенти у податковому розрахунку, подання якого передбачено пп. «б» п. 176.2 ПКУ, відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів, отриманих фізичними особами від продажу особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента власної сільськогосподарської продукції, та загальну суму утриманого з них податку. При цьому в податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремої виплати, суми нарахованого на неї податку, а також відомості про фізичну особу - платника податку, яка одержала дохід від продажу особі, яка відповідно до цього Кодексу має статус податкового агента, власної сільськогосподарської продукції.

Це означає, що починаючи з 01.04.2022 р. по день закінчення воєнного стану підприємство, яке закуповує сільгосппродукцію (в тому числі мед) у фізосіб, зобов’язане оподатковувати виплачуваний фізособам дохід, тобто, утримувати ПДФО (18%) і ВЗ (1,5%), та перераховувати податки до бюджету.

Наприклад, якщо до виплати фізособі за придбаний у неї мед нараховано дохід 5 000 грн, потрібно утримати ПДФО 900 грн (5 000 х 18%) і ВЗ 75 грн (5 000 х 1,5%). На руки фізособі потрібно виплатити 4 025 грн (5 000 – 900 - 75).

Відповідно до пп. 168.1.4 ПКУ, якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Таким чином, у разі виплати фізособам доходу з каси підприємства податки слід сплатити до бюджету так, як зазначено в пп. 168.1.4 ПКУ.

Якщо дохід фізособам перераховується підприємством на їх карткові рахунки в банку, податки слід перерахувати до бюджету під час перерахування доходу (пп. 168.1.2 ПКУ).

Виплачений фізособам дохід і утримані податки підприємство (податковий агент) має відобразити у додатку 4ДФ до об’єднаної звітності. Але чинна на сьогодні форма передбачає відображення доходу за кожною фізособою отримувачем доходу. 

Проте згідно з п. 23 підрозділу 1 розділу ХХ ПКУ для зазначеної виплати не передбачено зазначати доходи за кожною окремою фізособою, а одним рядком всі доходи і утримані податки.

Змін до форми додатку 4ДФ, які б врахували цю особливість, дотепер немає. Податкова також не надала жодної консультації з цього приводу. 

Тому яким чином відображати розглядувані доходи в додатку 4ДФ, поки невідомо.

Очікуємо на вирішення цього питання (внесення змін до форми додатку або пояснення податкової) до моменту подання звітності за другий квартал 2022 року, коли такі виплати вперше потрібно буде відображати в додатку 4ДФ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Доходи , ПДФО , Сільське господарство , Військовий збір , Воєнний стан

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі