• Посилання скопійовано

Нарахування і виплата орендної плати за землю у разі смерті орендодавця

ФОП орендує землю у фізосіб і виплачує їм орендну плату з утриманням ПДФО та військового збору. Орендна плата за поточний рік згідно з договором має бути виплачена до кінця 2021 року. Як бути у випадку смерті фізособи – орендодавця, адже спадкоємці можуть отримати права на спадщину тільки за 6 місяців після смерті, а це вже станеться в 2022 році? Як відображати нарахування орендної плати за такими договорами у додатку 4ДФ?

Ця ситуація висвітлена у консультації податківців тут.

Сума орендної плати, яка нарахована на користь померлого орендодавця – фізичної особи відображається в додатку 4ДФ із зазначенням його реєстраційного номера облікової картки. Такий розрахунок подається за останній звітний період (квартал), на який припадає смерть фізичної особи. Тобто такий підхід слід застосовувати тоді, коли орендна плата була нарахована і виплачена фізичній особі у тому кварталі, на який припала її смерть.

Якщо ж у звітному періоді орендна плата не нараховувалась і не виплачувалась, а фізична особа померла, то:

  • Орендар продовжує нараховувати орендну плату згідно умов договору оренди. Зокрема,  в ч. 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі і у випадку спадкування) не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Інші питання щодо припинення або пролонгації договору оренди землі вирішуються згідно Закону № 161 та інших норм чинного законодавства. Це виходить за рамки даного питання, тому тут будемо вважати, що договір оренди продовжує діяти.
  • Поки не визначено особу спадкоємця, орендар нараховує орендну плату у строки згідно договору  і сплачує ПДФО та військовий збір за загальними правилами, але не відображає ці нарахування і сплати в додатку  4ДФ.
  • У тому періоді, коли орендна плата фактично буде виплачена спадкоємцю, нарахування і сплату потрібно буде відобразити у додатку 4ДФ за цей період, за ІПН спадкоємця.

Податківці допускають, що до тих пір, поки не визначиться спадкоємець, нарахований дохід у вигляді орендної плати у додатку 4ДФ показувати не потрібно: «Якщо після смерті фізичної особи (орендодавця) податковий агент за договором оренди продовжує нарахування орендної плати до моменту звернення спадкоємців, то податковий агент не відображає відомості про нараховані суми орендної плати у податковому розрахунку ф. № 1-ДФ, оскільки відсутній суб’єкт, на користь якого проводиться таке нарахування».

Наприкінці податківці зазначають, що якщо у разі смерті орендодавця договір оренди припиняється, то і нарахування орендної плати теж припиняється.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202421
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024112
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202430
  • Як оплатити послуги коворкінгу для дистанційних працівників без ПДФО та ВЗ?
    Деякі працівники переїхали з Києва, де у компанії офіс, в інші населені пункти та продовжують працювати в компанії. Для виконання своїх обов’язків вони іноді користуються послугами коворкінгу, які оплачують за власний рахунок. Чи виникає ПДФО, ВЗ та ЄСВ при поданні авансового звіту на компенсацію витрат по коворкінгу або оплаті послуг коворкінгу корпоративною карткою?
    02.04.202434
  • Договір добровільного медичного страхування і відшкодування працівнику витрат
    ТОВ уклав договір ДМС із страховою компанією. В договорі передбачено можливість відшкодування медичних витрат, понесених працівником, безпосередньо працівнику. Чи є це перепоною для неоподаткування ПДФО та ВЗ суми, яка не перевищує 30% від зарплати? Якщо так і ТОВ чи страхова компанія не буде утримувати ці суми із працівників, а платитиме за рахунок ТОВ/страхової компанії, які ще податки потрібно нараховувати?
    27.03.2024630