Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Нарахування і виплата орендної плати за землю у разі смерті орендодавця

ФОП орендує землю у фізосіб і виплачує їм орендну плату з утриманням ПДФО та військового збору. Орендна плата за поточний рік згідно з договором має бути виплачена до кінця 2021 року. Як бути у випадку смерті фізособи – орендодавця, адже спадкоємці можуть отримати права на спадщину тільки за 6 місяців після смерті, а це вже станеться в 2022 році? Як відображати нарахування орендної плати за такими договорами у додатку 4ДФ?

Ця ситуація висвітлена у консультації податківців тут.

Сума орендної плати, яка нарахована на користь померлого орендодавця – фізичної особи відображається в додатку 4ДФ із зазначенням його реєстраційного номера облікової картки. Такий розрахунок подається за останній звітний період (квартал), на який припадає смерть фізичної особи. Тобто такий підхід слід застосовувати тоді, коли орендна плата була нарахована і виплачена фізичній особі у тому кварталі, на який припала її смерть.

Якщо ж у звітному періоді орендна плата не нараховувалась і не виплачувалась, а фізична особа померла, то:

  • Орендар продовжує нараховувати орендну плату згідно умов договору оренди. Зокрема,  в ч. 4 ст. 32 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV передбачено, що перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи (у тому числі і у випадку спадкування) не є підставою для зміни умов або припинення договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі. Інші питання щодо припинення або пролонгації договору оренди землі вирішуються згідно Закону № 161 та інших норм чинного законодавства. Це виходить за рамки даного питання, тому тут будемо вважати, що договір оренди продовжує діяти.
  • Поки не визначено особу спадкоємця, орендар нараховує орендну плату у строки згідно договору  і сплачує ПДФО та військовий збір за загальними правилами, але не відображає ці нарахування і сплати в додатку  4ДФ.
  • У тому періоді, коли орендна плата фактично буде виплачена спадкоємцю, нарахування і сплату потрібно буде відобразити у додатку 4ДФ за цей період, за ІПН спадкоємця.

Податківці допускають, що до тих пір, поки не визначиться спадкоємець, нарахований дохід у вигляді орендної плати у додатку 4ДФ показувати не потрібно: «Якщо після смерті фізичної особи (орендодавця) податковий агент за договором оренди продовжує нарахування орендної плати до моменту звернення спадкоємців, то податковий агент не відображає відомості про нараховані суми орендної плати у податковому розрахунку ф. № 1-ДФ, оскільки відсутній суб’єкт, на користь якого проводиться таке нарахування».

Наприкінці податківці зазначають, що якщо у разі смерті орендодавця договір оренди припиняється, то і нарахування орендної плати теж припиняється.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Оренда , ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі