Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Підвищення кваліфікації та навчання працівників техніки безпеки: чи буде дохід?

Неприбуткове підприємство направляє на навчання (перепрофілювання, перепідготовку, підвищення кваліфікації) медпрацівників. Крім того сплачується за навчання працівників техніки безпеки. Чи не втратить неприбуткова організація свій статус? Чи виникає у працівників оподатковуваний ПДФО та ВЗ дохід?

Статус неприбутковості

Відповідно до пп. 133.4.2 ПКУ, доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.

Крім того, пп. 133.4.1 ПКУ передбачає умову, що установчі документи неприбуткової організації мають містити заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні ЦКУ), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування ЄСВ), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. При цьому, не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених пп. 133.4.2 ПКУ.

Отже, щоб неприбуткова організація не втратила свій статус, зазначені у запитанні витрати мають бути здійснені в рамках статутної діяльності у законодавчо встановленому порядку. В цілому, зважаючи на вид діяльності підприємства та понесені витрати можна цілком сказати, що вони призначені як раз для реалізації мети такої організації. Однак, в ідеалі зазначені витрати мають бути прямо передбачені установчими документами неприбуткової організації або відповідати нормам цих документів. Звісно, що потрібен також наказ керівника організації, а також  кошторис та  первинні документи про понесені витрати.

 

Чи виникатиме дохід працівника?

ПКУ передбачено такі випадки, які не включаються до оподатковуваного доходу фізособи працівника:

  • сума, сплачена будь-якою юридичною або фізичною особою на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів за здобуття освіти, за підготовку чи перепідготовку платника податку, але не вище трикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи (пп. 165.1.21 ПКУ);
  • сума витрат роботодавця у зв'язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) платника податку згідно із законом (п. 165.1.37 ПКУ).

При цьому, відповідно до ст. 1 Закону №4312, професійне навчання працівників - процес цілеспрямованого формування у працівників спеціальних знань, розвиток необхідних навичок та вмінь, що дають змогу підвищувати продуктивність праці, максимально якісно виконувати функціональні обов'язки, освоювати нові види професійної діяльності, що включає первинну професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації працівників відповідно до потреб виробництва.

Крім того у ст. 6 Закону №4312 зазначається, що організація професійного навчання працівників здійснюється роботодавцями з урахуванням потреб власної господарської або іншої діяльності відповідно до вимог законодавства. Формальне професійне навчання працівників робітничим професіям включає первинну професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників і може здійснюватися безпосередньо у роботодавця або організовуватися на договірних умовах у професійно-технічних навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях, а працівників, які за класифікацією професій належать до категорій керівників, професіоналів і фахівців, - перепідготовку, стажування, спеціалізацію та підвищення кваліфікації і може організовуватися на договірних умовах у вищих навчальних закладах.

До того ж і самі податківці зазначали, що витрати роботодавця у зв’язку з підвищенням кваліфікації (перепідготовкою) працівника, не включаються до складу оподатковуваного доходу такої фізичної особи (працівника).

Таким чином, можна вважати, що направлення працівників на перепрофілювання, перепідготовку та підвищення кваліфікації здійснюється відповідно до закону, а отже, не включається до оподатковуваного доходу такого працівника.

А оскільки сплачені суми не включаються до оподатковуваного доходу, відповідно ПДФО та ВЗ з працівника з таких сум не утримується.

 

Навчання працівників техніки безпеки

Вимоги щодо організації навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві визначені в розділі 3 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 р. №15.

Відповідно до п. 3.1 Типового положення, працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи проходять на підприємстві за рахунок роботодавця інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці.

Відповідно навчання з техніки безпеки також підпадає під звільнення від оподаткування ПДФО та ВЗ (листи ДФС у м. Києві від 16.06.2016 р. №13508/10/26-15-13-01-12 та від 16.06.2016 р. №13511/10/26-15-13-01-12).

Отже, витрати підприємства на навчання з охорони праці та пожежної безпеки штатних працівників та тих, що працюють за сумісництвом, не включаються до оподатковуваного доходу та не підлягають оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

У розрахунку 4ДФ вартість такого навчання відображається з ознакою доходу «158».

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Доходи , ПДФО , Трудові відносини , Військовий збір , Медицина

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі