Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Підприємство оплачує витрати фізосіб - нерезидентів: чи утримувати ПДФО і ВЗ?

Підприємство - резидент працює за агентським договором та від імені підприємства нерезидента і за його рахунок оплачує рахунки за онлайн-навчання (мовне) працівників нерезидента (теж нерезидентів), проживання в готелі, залізничні квитки тощо. Чи є такі послуги додатковим благом для нерезидентів?

Податковий агент – це суб’єкт господарювання, який виплачує фізособі дохід і має від її імені за рахунок виплаченого доходу утримати ПДФО, ВЗ, перерахувавши їх до бюджету і відобразивши виплату у формі № 4ДФ (колишня № 1ДФ) (пп. 14.1.180 ПКУ).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь фізичної особи платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок (див. пп. 168.1.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 170.10.1 ПКУ, доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь фізичних осіб нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV «ПДФО» ПКУ для нерезидентів).

Таким чином, підприємство агент має утримувати ПДФО і ВЗ тільки в тому разі, якщо виплачує доходи фізособам нерезидентам. Про це має бути зазначено в агентському договорі. Тобто, предметом агентського договору має бути надання доходу фізичним особам нерезидентам, а не надання послуги підприємству нерезиденту.

Але якщо договором встановлено придбати послуги навчання, проживання, квитки для працівників нерезидента, де отримувачем цих послуг визначено підприємство нерезидент, підстав утримувати ПДФО і ВЗ немає, адже отримувачем цих послуг є саме підприємство нерезидент. У цій ситуації агент передає результати послуг підприємству нерезиденту, а не фізособам працівникам цього підприємства. А вже останнє вирішує питання з оподаткуванням наданих своїм працівникам доходів. Тобто, підприємство агент не надає доходу фізичним особам нерезидентам.

Звісно, що межа між першим та другим видом агентського договору може бути досить нечітка, розмита. З договору може бути незрозуміло, чи надає агент дохід фізособам, чи ж він всього лише надає послуги юридичній особі нерезиденту. Тому в кожній конкретній ситуації потрібно аналізувати умови договору, вносити до нього зміни, якщо виписано не досить чітко. 

Оскільки ситуація «на межі», можливо, доречно буде отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію. 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
Витрати , Нерезиденти , ПДФО , Військовий збір

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі