• Посилання скопійовано

Підприємство оплачує витрати фізосіб - нерезидентів: чи утримувати ПДФО і ВЗ?

Підприємство - резидент працює за агентським договором та від імені підприємства нерезидента і за його рахунок оплачує рахунки за онлайн-навчання (мовне) працівників нерезидента (теж нерезидентів), проживання в готелі, залізничні квитки тощо. Чи є такі послуги додатковим благом для нерезидентів?

Податковий агент – це суб’єкт господарювання, який виплачує фізособі дохід і має від її імені за рахунок виплаченого доходу утримати ПДФО, ВЗ, перерахувавши їх до бюджету і відобразивши виплату у формі № 4ДФ (колишня № 1ДФ) (пп. 14.1.180 ПКУ).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь фізичної особи платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок (див. пп. 168.1.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 170.10.1 ПКУ, доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь фізичних осіб нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV «ПДФО» ПКУ для нерезидентів).

Таким чином, підприємство агент має утримувати ПДФО і ВЗ тільки в тому разі, якщо виплачує доходи фізособам нерезидентам. Про це має бути зазначено в агентському договорі. Тобто, предметом агентського договору має бути надання доходу фізичним особам нерезидентам, а не надання послуги підприємству нерезиденту.

Але якщо договором встановлено придбати послуги навчання, проживання, квитки для працівників нерезидента, де отримувачем цих послуг визначено підприємство нерезидент, підстав утримувати ПДФО і ВЗ немає, адже отримувачем цих послуг є саме підприємство нерезидент. У цій ситуації агент передає результати послуг підприємству нерезиденту, а не фізособам працівникам цього підприємства. А вже останнє вирішує питання з оподаткуванням наданих своїм працівникам доходів. Тобто, підприємство агент не надає доходу фізичним особам нерезидентам.

Звісно, що межа між першим та другим видом агентського договору може бути досить нечітка, розмита. З договору може бути незрозуміло, чи надає агент дохід фізособам, чи ж він всього лише надає послуги юридичній особі нерезиденту. Тому в кожній конкретній ситуації потрібно аналізувати умови договору, вносити до нього зміни, якщо виписано не досить чітко. 

Оскільки ситуація «на межі», можливо, доречно буде отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Помилкова виплата винагороди гіг-спеціаліста на його рахунок ФОПа
    Резидентом Дія. Сіті помилково виплачена винагорода гіг-спеціалісту на його рахунок ФОПа. Які наслідки і ризики для резидента, якщо в додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ відображена винагорода гіг-спеціалісту?
    01.05.20249
  • Крадіжка ДП у закордонному відрядженні: витрати та ПДФО та ВЗ з водія
    Водій-далекобійник перебував у закордонному відрядженні. За даними тахографа водій зупинився на території без охорони. Під час відпочинку водія було злито з баку дизпаливо. Директор в телефонному режимі прийняв рішення не залучати поліцію країни перебування водія. Після повернення водій надав доповідну записку і директор видав наказ з рішенням не стягувати з водія компенсацію вкраденого палива. Чи може підприємство включити до витрат вартість вкраденого палива і чи потрібно утримувати з водія ПДФО і ВЗ?
    25.04.202433
  • Сплата ПДФО та ВЗ при часткових платежах за нерухомість
    Юрособа планує придбати у фізособи нерухоме майно, включаючи земельну ділянку. За договором оплата буде здійснюватися авансовими платежами протягом року, а перехід права власності відбудеться після здійснення повного розрахунку. Коли слід платити ПДФО і ВЗ – при здійсненні авансових платежів чи після переходу права власності на майно?
    19.04.202425
  • Заповнення декларації про майновий стан і доходи і додатка КІК, якщо фінзвітність з нульовими показниками
    Як заповнити декларацію про майновий стан і доходи та додатки КІК, якщо фінзвітність за 2022 і 2023 роки з нульовими показниками?
    15.04.2024156
  • Штраф щодо незастосування 30% неоподатковуваної межі з ДМС
    Чи не буде штрафних санкцій, якщо підприємство при виплаті страховій компанії платежу по ДМС працівників, утримає ПДФО та ВЗ із всього страхового платежу, не застосовуючи пільгу з ПДФО? При цьому договір добровільного страхування відповідає вимогам ПКУ. За яким кодом в такому випадку (якщо пільгу не застосували) зазначати цю страхівку в Додатку 4ДФ?
    08.04.202435