• Посилання скопійовано

Підприємство оплачує витрати фізосіб - нерезидентів: чи утримувати ПДФО і ВЗ?

Підприємство - резидент працює за агентським договором та від імені підприємства нерезидента і за його рахунок оплачує рахунки за онлайн-навчання (мовне) працівників нерезидента (теж нерезидентів), проживання в готелі, залізничні квитки тощо. Чи є такі послуги додатковим благом для нерезидентів?

Податковий агент – це суб’єкт господарювання, який виплачує фізособі дохід і має від її імені за рахунок виплаченого доходу утримати ПДФО, ВЗ, перерахувавши їх до бюджету і відобразивши виплату у формі №4ДФ (колишня №1ДФ) (пп. 14.1.180 ПКУ).

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь фізичної особи платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок (див. пп. 168.1.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 170.10.1 ПКУ, доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь фізичних осіб нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів (з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами розділу IV «ПДФО» ПКУ для нерезидентів).

Таким чином, підприємство агент має утримувати ПДФО і ВЗ тільки в тому разі, якщо виплачує доходи фізособам нерезидентам. Про це має бути зазначено в агентському договорі. Тобто, предметом агентського договору має бути надання доходу фізичним особам нерезидентам, а не надання послуги підприємству нерезиденту.

Але якщо договором встановлено придбати послуги навчання, проживання, квитки для працівників нерезидента, де отримувачем цих послуг визначено підприємство нерезидент, підстав утримувати ПДФО і ВЗ немає, адже отримувачем цих послуг є саме підприємство нерезидент. У цій ситуації агент передає результати послуг підприємству нерезиденту, а не фізособам працівникам цього підприємства. А вже останнє вирішує питання з оподаткуванням наданих своїм працівникам доходів. Тобто, підприємство агент не надає доходу фізичним особам нерезидентам.

Звісно, що межа між першим та другим видом агентського договору може бути досить нечітка, розмита. З договору може бути незрозуміло, чи надає агент дохід фізособам, чи ж він всього лише надає послуги юридичній особі нерезиденту. Тому в кожній конкретній ситуації потрібно аналізувати умови договору, вносити до нього зміни, якщо виписано не досить чітко. 

Оскільки ситуація «на межі», можливо, доречно буде отримати з цього питання індивідуальну податкову консультацію. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202452
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4914
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436