Згідно з пп. 163.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого не включається сума майнового та немайнового внеску платника податку до статутного фонду юридичної особи - емітента корпоративних прав, в обмін на такі корпоративні права (пп. 165.1.44 ПКУ).
Крім того, відповідно до пп. 1.7 п. 16-1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ від оподаткування військовим збором звільняються доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичної особи.
Отже, сума майнового внеску (нерухомого майна, обладнання) платника податку - фізичної особи - резидента до статутного фонду юридичної особи - емітента корпоративних прав в обмін на такі корпоративні права не оподатковується ПДФО та військовим збором.
Дохід, отриманий фізичною особою — резидентом у вигляді інвестиційного прибутку від продажу іншій фізичній особі корпоративних прав у вигляді частки статутного капіталу включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку.
При цьому фізична особа, яка отримує інвестиційний прибуток, зобов’язана подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити ПДФО за ставкою 18% та військовий збір за ставкою 1,5%.
А Товариство зобов’язане лише відобразити суму інвестиційного прибутку фізичної особи в податковому розрахунку в єдиній звітності за ознакою доходу «112».
Відповідно до пп. 170.2.2 ПКУ, інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу з урахуванням курсової різниці (за наявності), та його вартістю, що визначається із суми документально підтверджених витрат на придбання такого активу.
Якщо фізособа продала частку в статутному капіталі ТОВ 2 іншій фізособі за 100000 грн, а раніше здійснені витрати на придбання зазначеної частки становили 1000 грн, то при продажу частки в статутному капіталі ТОВ 2 фізособою отримано інвестприбуток у сумі 99000 грн (100000 грн - 1000 грн). Тому фізособі із цієї суми доведеться сплатити ПДФО та ВЗ.
Така сума включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника податків.
При переданні майна з ТОВ 1 на ТОВ 2, виходить, що саме ТОВ1 є засновником ТОВ 2, а не фізособа.
В цьому випадку операція із внесення майна юридичної особи до статутного капіталу іншої юридичної особи в обмін на емітовані нею корпоративні права вважається прямою інвестицією (пп. 14.1.81 ПКУ). І в обмін на таку інвестицію ТОВ 2 передає засновнику ТОВ 1 емітовані ним корпоративні права.
Отже, ТОВ 1 - засновник у такому разі виступає інвестором, а ТОВ 2 — емітентом корпоративних прав.
Внесення нерухомого майна до СК іншого підприємства вважається постачанням товарів (пп. 14.1.191 ПКУ). При цьому, якщо місце постачання товарів розташоване на митній території України, операція є об’єктом обкладення ПДВ згідно з пп. "а" п. 185.1 ПКУ. Тобто, при внесенні ТОВ 1 нерухомого майна у СК іншої юрособи ТОВ 2, у ТОВ 1, якщо він є платником ПДВ виникають податкові зобов’язання. А от ПДФО тут не виникатиме.
Коли ТОВ 1 (а не ФО) стає єдиним засновником ТОВ 2 та продає вже свої корпоративні права третій особі за 100 000 грн.
У разі придбання фізособою корпоративних прав у юридичної особи зі знижкою, дохід фізособи у вигляді знижки зараховується до його загального місячного оподатковуваного доходу та оподаткуються ПДФО за ставкою 18%. Відповідно потрібно утримати із суми знижки і 1,5% військового збору (пп. 1.2 – 1.4 п. 16-1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).
Аналогічна думка зазначена у листі ДФСУ від 04.04.2019 р. №1446/6/99-99-13-02-03-15/ІПК. При цьому юрособа оподатковуваний дохід ПДФО фізособи повинен відобразити в Додатку №4ДФ єдиної звітності за ознакою доходу "127".
А от при продажі частки СК за ціною вартості самої частки такого СК, то у фізособи-покупця не виникає інвестиційного прибутку.
Відповідно до пп. 196.1.1 ПКУ, не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з продажу за кошти корпоративних прав і їх обміну на інші цінні папери, корпоративні права, виражені в інших, ніж цінні папери, формах.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити