Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Як відображається у формі №1ДФ сума ПФД?

Засновником (фізособа) було надано підприємству поворотну безвідсоткову фіндопомогу у грудні 2018р. в розмірі 250 тис. грн, в серпні 2019 р. підприємство частково повернуло позику 100 тис.грн. Як відобразити це в ф. №1ДФ? Якщо в договорі термін повернення 1 рік, чи можна зробити додаткову угоду на продовження терміну повернення?

Як передбачено пп. 165.1.31 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається основна сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому, основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.

Цю норму слід розуміти так. Якщо підприємство: 

  • надає фінансову допомогу фізособі («основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку»), то її сума не оподатковується; 
  • повертає фінансову допомогу фізособі («сума поворотної фінансової допомоги, наданої платником податку іншим особам, яка повертається йому»), то її сума не оподатковується.

У ф. №1ДФ, як відомо, зазначаються всі доходи, що виплачуються фізособі, зокрема, й ті, які не обкладаються ПДФО. Отже, у ній слід відобразити суму (частину суми) поворотної фінансової допомоги, що повертається фізособі.

При цьому слід зауважити, що отримавши фінансову допомогу від фізособи, підприємство робить проведення: Дт 301 (311) – Кт 685, тобто відображає виникнення заборгованості перед нею, а повертаючи допомогу, – Дт 685 – Кт 301 (311), тобто відображає зменшення заборгованості перед фізособою. У такому разі дохід у класичному розумінні цього терміну не нараховується. Адже дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (п. 5 П(С)БО 15). 

Тож за логікою  у ф. №1ДФ достатньо заповнити лише графу 3 «Сума виплаченого доходу». І це буде додатковим підтвердженням того, що за кодом ознаки доходу «153» маємо саме операцію з повернення поворотної фінансової допомоги. 

Та все ж податківці роз’яснюють (див. «ЗІР», підкатегорія 103.25), що в разі повернення фінансової допомоги (її частини) фізособі у ф. №1ДФ слід заповнювати і графу 3а «Сума нарахованого доходу», і графу 3 «Сума виплаченого доходу» у розмірі суми допомоги (її частини), яка повертається (тобто 100 тис. грн за умовами прикладу в обох графах).  Водночас, у графах 4а «Сума нарахованого податку» та 4 «Сума перерахованого податку» проставляються нулі.

 

Щодо продовження терміну дії договору

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ,  об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Отримання поворотної фіндопомоги від засновника відображається в обліку записом: Дт 301, 311 Кт 685, її повернення – зворотнім записом Дт 685 Кт 301, 311. На фінансовий результат ці записи жодним чином не впливають. Коригувань фінрезультату для випадків отримання чи повернення фіндопомоги нормами ПКУ не передбачено.

Укладання додаткових угод до договору ПФД щодо продовження строків повернення не впливає ані на бухгалтерський облік такої допомоги, ані на податкові наслідки. Головна умова – відсутність прострочення дати повернення ПФД та спливу строку позовної давності. Таким чином, підприємство може продовжувати строк повернення такої ПФД (проте обов’язково з документальним оформленням) без будь-яких наслідків у бухгалтерському чи податковому обліку. 

Зверніть увагу, що законодавчо не регламентовано та не обмежено термін продовження ПФД – це питання вирішується сторонами самостійно і на власний розсуд.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Степанов Михаил
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
1-ДФ , Договір , Фінансова допомога

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі