• Посилання скопійовано

Продаж нерухомого майна фізособі за ціною нижчою від експертної оцінки

Чи буде додатковим благом реалізоване нерухоме майно фізособі згідно з договором купівлі продажу від юрособи, якщо оцінка незалежного експерта вища, аніж ціна реалізації?

Законодавством не передбачено обов’язку щодо проведення експертної оцінки нерухомості при його реалізації. Однак така оцінка може бути корисна для доведення того, що така нерухомість була реалізована не нижче ринкових цін з метою уникнення обов’язку нарахування ПДФО та ВЗ на суму заниження вартості.  Про це ми колись зазначали тут>>

В пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ згадані такі додаткові блага, як суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Згідно з пп. 14.1.71 ПКУ звичайна ціна - це ціна товарів (робіт, послуг), визначена сторонами договору, якщо інше не встановлено ПКУ. Якщо не доведено зворотне, то вважається, що така звичайна ціна відповідає рівню ринкових цін.

Ринковою ціною є ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах (пп. 14.1.219 ПКУ).

Сьогодні методика визначення звичайної ціни в неконтрольованих операціях законодавством не встановлена. Формально з метою визначення доходу від продажу ОЗ звичайною ціною, тобто ринковою, буде вважатися його ціна, передбачена умовами договору. Однак, не можна виключати можливості виникнення розбіжностей з контролюючими органами щодо неправомірного визначення звичайної ціни для цілей оподаткування і необхідності доведення встановленої ціни. І ось тут в нагоді і стане експертна оцінка, про яку ми писали вище.

У "Віснику" від 30.09.2017 р. №36 (940) зазначається, що обов’язки податкового агента можуть виникнути лише в разі, якщо фізичній особі — платнику податків надаватиметься індивідуально призначена знижка звичайної ціни (вартості) такого транспортного засобу (пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ). В такому випадку дохід оподатковуватиметься як додаткове благо.

Мова про ТЗ, адже саме такий вид активу  є найбільш популярним про продажу фізособі. З цієї ж теми податківці знову ж таки у "Віснику" від 30 березня 2018 р. №12 (964) виклали суть судового рішення, відповідно до якого суд погодився із ДФС щодо накладання штрафів за невідображення доходу фізособі та неутримання ПДФО та ВЗ при продажу йому авто нижче, ніж ринкова вартість такого авто.

До речі, за цією судовою справою підприємство подало апеляцію – втім й її програло (див. Постанову Другого апеляційного адмінсуду від  30.01.2019 р. по справі №818/2067/18).

Таким чином, якщо ринкова вартість нерухомості, що підтверджено висновком незалежного експерта, є вищою за договірну вартість такої нерухомості, то оскільки стороною договору є юрособа-продавець, то саме вона є податковим агентом фізособи-покупця нерухомості.  У фізособи внаслідок такого продажу виникає дохід у вигляді додаткового блага у сумі наданої знижки від звичайної (ринкової) ціни проданого активу згідно з пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ. Такий дохід відображається під ознакою «126» форми №1ДФ. Із такого доходу слід сплатити ПДФО - 18% (із нарахуванням натуркоефіцієнта - 1,219512) та ВЗ – 1,5% (без нарахування натуркоефіцієнту), адже дохід надано в негрошовій формі.

Відповідно до неї, якщо оподатковуваний дохід надається в негрошовій формі, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом 3-х банківських днів із дня, що настає за днем нарахування (надання) такого доходу. Військовий збір, нагадаємо, сплачується (перераховується) до бюджету в порядку, встановленому ст. 168 ПКУ (пп. 1.4 п. 16-1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ).

Крім цього, зверніть увагу, що відповідно до пп. «а» пп. 176.2 ПКУ особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок.

А тому податківці приходять до висновку, що якщо ПДФО/ВЗ, сплачений за фізособу, є додатковим благом! Про це та про те, як вийти із цієї ситуації, ми зазначали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436