Головна Усі консультації Оподаткування ПДФО

Дарування безоплатно отриманої нерухомості фізособі: облік та оподаткування

Фермерське господарство (платник ПДВ та IV групи ЄП) безоплатно отримало нежитлову нерухомість. Об’єкт нерухомості не було введено в експлуатацію та за 6 місяців було прийнято рішення про його безоплатну передачу фізособі. Який облік та податкові наслідки таких операцій?

ПДФО та військовий збір

Згідно з пп. 174.6 ПКУ доходи у вигляді дарунку, нараховані (виплачені, надані) платнику податку юрособою або фізособою - підприємцем, оподатковуються на загальних підставах, передбачених розділом V ПКУ для оподаткування додаткового блага.

При цьому пп. 165.1.39 ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДФО частини вартості дарунків у розмірі 25% однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Отже, суму у розмірі 1043,25 грн буде звільнено від оподаткування ПДФО та ВЗ. Сума перевищення підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ за ставкою 18% та 1,5% відповідно. Водночас, зауважимо, що для обрахунку бази оподаткування ПДФО в даному випадку застосовується натуральний коефіцієнт (1,2195).

Зверніть увагу, що об’єкт нерухомості має бути оцінено за звичайними цінами, як того вимагає пп. 164.5 ПКУ. Для підтвердження звичайної ціни нерухомості в даному випадку варто звернутися до професійного оцінювача.

Для відображення суми нарахованого доходу в ф. №1ДФ в такому випадку використовується ознака доходу «126». Неоподаткована частина вартості подарунку відображатиметься у  формі №1ДФ із ознакою доходу «160».

Зазначимо, що суму податку повинно бути сплачено саме за рахунок отримувача такого доходу (зокрема, у вигляді утримання з його зарплати (якщо фізособа є працівником підприємства) або внесенням такої суми фізособою до каси, або на рахунок підприємства). Якщо ж підприємство бажає сплатити податок за фізособу, то сплачена сума податку також включається до доходу фізособи і оподатковується ПДФО та ВЗ.

 

ПДВ

Згідно з пп. «а» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі.

При цьому, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (пп. 14.1.191 ПКУ).

Водночас, відповідно до пп. 188.1 ПКУ база оподаткування ПДВ визначається згідно з договірною ціною (яка у випадку безоплатної передачі становить 0), але не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухобліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Отже, ПЗ з ПДВ у разі безоплатної передачі нараховуються на балансову вартість такої нерухомості.

Оскільки у підприємства виникає об’єкт оподаткування ПДВ, то виникає й обов’язок складання податкової накладної. У даному випадку їх буде дві (такий підхід наводили податківці):

  • одна – на суму фактичної ціни постачання – тобто 0;
  • друга – на суму залишкової вартості такого авто (з типом причини «15»).

 

Облік

При безоплатному отримані ОЗ, на нашу думку, його все одно необхідно було оприбуткувати на субрахунок 1521 з кореспонденцією субрахунку 424. Оскільки нерухомість не було введено в експлуатацію, то вартість її повинна була залишатися на субрахунку 1521. При цьому, оскільки амортизація не нараховувалася, дохід також не повинно бути нараховано.

За операцією з безоплатної передачі такого активу підприємство списує його вартість на субрахунок витрат 949 з кореспонденцією субрахунку 1521. Одночасно з визнанням витрат підприємство списує суму з дебету субрахунку 424 до кредиту субрахунку 745 «Дохід від безоплатно отриманих активів».

 

Єдиний податок

Відповідно до пп. 292-1.1 ПКУ об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надано йому у користування, у тому числі на умовах оренди.

При цьому, зважаючи на те, що підприємство при безоплатній передачі визнає дохід (хоч і разом з витратами), то вартість такої нерухомості потрапить до загальної суми доходу, яка враховується при обрахунку частки сільського товаровиробника.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДФО
Теги:
4 група ЄП , Єдиний податок , ПДВ , ПДФО , Сільське господарство , Нерухомість , Облік , Військовий збір

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі