• Посилання скопійовано

Як утримувати податки, якщо фізособі не виплачується дохід?

Підприємство планує здійснити ознайомчий тур на іноземний завод виробника для потенційних українських клієнтів. Всі витрати щодо організації туру (візи, переліт, проїзд, проживання і харчування) бере на себе підприємство. Як утримати ПДФО і ВЗ із таких витрат, якщо фізособи не є працівниками підприємства?

Відповідно до пп. 168.1.1 ПКУ ПДФО сплачується податковим агентом за рахунок оподатковуваного доходу фізособи. Аналогічно сплачується й військовий збір. Тож, якщо оподатковуваний дохід нараховується (виплачується) фізособі податковим агентом, то ПДФО (військовий збір) нараховується, утримується та сплачується цим агентом виключно за рахунок такого доходу. На цьому податківці наголошують у листі від 03.11.2016 р. №23653/6/99-99-13-02-03-15, про що ми зазначали тут. В протилежному випадку виникає додаткове благо та оподатковується ПДФО (військовим збором) на загальних підставах. Про це податківці говорили тут. Адже обов'язок щодо сплати ПДФО та ВЗ лежить на фізособі, а не на підприємстві.

Така позиція податківців насправді не нова, але пам'ятати про неї слід усім податковим агентам. Адже в такому випадку суму ПДФО та військового збору слід не тільки сплатити, а й нарахувати як додаткове благо: проведення Дт 949 Кт 641, 642. Втім, щоб персоніфікувати такий дохід, можно зробити проведення - Дт 949 Кт 377, Дт 377 Кт 641,642.

І тоді знову виникне питання щодо оподаткування цього додаткового блага і того, хто саме сплачуватиме нові ПДФО та війсковий збір з його суми. А ще цей дохід з ознакою доходу «126» та податок (збір) з його суми потрібно буде обов'язково відобразити в формі №1ДФ!  

Для того, щоб не сплачувати зайві «податки на податки», варто подбати про оформлення відшкодування ПДФО та військового збору фізособою, за яку вони були сплачені. У цьому випадку:

  • такий податок (збір) не вважатиметься додатковим благом;
  • їх сума не буде оподатковуватися та відображатися як окремий дохід в формі №1ДФ;
  • в бухобліку сума отриманого відшкодування раніше визнаних витрат потрапить до складу доходів (Дт 301, 311 Кт 719). 

Однак, якщо домовленість про відшкодування ПДФО (військовий збір) буде оформлена у вигляді договору (угоди) перед нарахуванням та сплатою до бюджету, то можливі проведення Дт 377 Кт 641, 642 при нарахуванні податку, збору і Дт 301, 311 Кт 377 при їх відшкодуванні фізособою.

Таким чином, єдиний вихід аби в кінцевому результаті ПДФО та ВЗ були сплачені фізособами, а  не підприємством  та не виникало ще одного додаткового блага, такі податки мають бути сплачені самими фізособами або шляхом компенсації витрат за сплатою цих податків самим підприємством, або відразу перерахування підприємству суми податків для перерахування їх підприємством.

Втім, з огляду на те, що у разі компенсації понесених витрат підприємством, все-таки спочатку відбувається факт сплати податків самим підприємством, хоча в кінцевому результаті така сплата й компенсується фізособами, втім факт сплати із доходів підприємства, а не фізособи, залишається фактом. Тому найбезпечнішим варіантом буде, якщо домовленість про відшкодування ПДФО та ВЗ буде оформлена у вигляді договору (угоди) перед нарахуванням та сплатою до бюджету, тобто перед початком самої поїздки, а саме відшкодування ПДФО та військового збору здійснювати одразу після завершення поїздки на підставі документально підтверджених витрат.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202451
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024186
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4864
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436