Відповідно до ч. 1 - 2 ст. 86 ГКУ, внесками учасників і засновників господарського товариства можуть бути будівлі, споруди, устаткування та інші матеріальні цінності, цінні папери, права користування землею, водою і іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, а також інші майнові права (включаючи майнові права на об'єкти інтелектуальної власності), грошові кошти, у т. ч. в іноземній валюті.
Податок на прибуток
Згідно з пп. 134.1.1 ПКУ об'єктом оподаткування податку на прибуток підприємств є, зокрема, прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.
Таким чином, податкові зобов’язання з податку на прибуток визначаються виходячи з бухгалтерського обліку та фінансового результату, відкоригованого на різниці, сформовані відповідно до положень ПКУ.
Розділом III «Податок на прибуток підприємств» ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці у разі збільшення статутного капіталу підприємства.
Своєю чергою п. 5 П(С)БО 15 встановлено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.
Отже, операції зі збільшення статутного капіталу шляхом внесення учасником підприємства ОЗ, не впливають на дохід підприємства безпосередньо під час здійснення такої госпоперації.
Однак, зверніть увагу, що у випадку, якщо підприємство коригує фінансовий результат на податкові різниці, а внесок здійснювався у вигляді ОЗ, то облік таких необоротних активів відповідно знайде своє відображення у Розділі І додатку РІ «Амортизаційні різниці», які розраховані відповідно до ст. 138 ПКУ.
ПДВ
Зважаючи на те, що особи, які здійснюють внесок майном для збільшення статутного капіталу товариства, не є платниками ПДВ, то відповідно податкові зобов'язання з ПДВ не нараховуються. Ані у підприємства, ані у фізосіб ніяких податкових наслідків з ПДВ не виникає.
ПДФО та військовий збір
Підпунктом 165.1.44 ПКУ визначено, що суми доходу у вигляді майнового і немайнового внеску до статутного фонду юрособи - емітента корпоративних прав в обмін на такі права не включаються в дохід фізособи.
Отже, внесок майна у статутний капітал підприємства фізособою не оподатковується ПДФО і військовим збором.
Оподатковувати інвестиційний прибуток фізособа буде зобов'язана в майбутньому в разі продажу своїх корпоративних прав (пп. 170.2.2 ПКУ). Такий прибуток розраховуватиметься ним як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу корпоративних прав, та сумою витрат на їх придбання. На сьогодні ставка оподаткування становить 18%.
Звіт за ф. №1ДФ
ДФС у Рівненській області роз'яснювала, що хоч незважаючи на те, що майновий внесок до статутного капіталу підприємства не включається до доходу ФО, проте підприємство - емітент корпоративних прав є податковим агентом в частині повідомлення органів ДФС про такі доходи і зобов'язане відобразити такі суми у формі №1ДФ з ознакою «178». При цьому графи 4 та 4а не заповнюються.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись