Відповідно до п. 173.3 ПКУ, якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна у фізособи є юрособа чи фізособа — підприємець, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені цим розділом функції податкового агента. Оподатковується такий дохід за ставкою, визначеною у п. 167.2 ПКУ, тобто 5% виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу, але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості, визначеної згідно із законом (за вибором платника податку) (п. 173.1 ПКУ).
Як зазначається у «ЗІР» (категорія 103.22): «оцінка транспортних засобів здійснюється у порядку, передбаченому наказом Міністерства юстиції України, Фонду державного майна України «Про затвердження Методики товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів». При цьому дохід від продажу (обміну) транспортного засобу за вибором платника податку визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче середньоринкової вартості відповідного транспортного засобу або не нижче його оціночної вартості. Середньоринкова вартість легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів визначається щокварталу центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного розвитку, у порядку, встановленому КМУ (для кожної марки, моделі таких транспортних засобів з урахуванням року випуску та пробігу, на підставі аналізу фактичних цін продажу відповідних транспортних засобів), і оприлюднюється на офіційному веб-сайті цього органу в режимі вільного доступу до 10 числа місяця, наступного за звітним кварталом».
Водночас, якщо фізособа продає легковий автомобіль уперше протягом року, дохід, отриманий від такого продажу, взагалі не оподатковується ПДФО. Інформація про черговість продажу автомобіля (чи це перший продаж легкового авто у поточному році, чи не перший) продавець-фізособа зазначає або в договорі купівлі-продажу, або ж в окремій заяві. Звільнення першого продажу автомобіля від ПДФО означає одночасне звільнення й від військового збору.
Якщо продаж авто не перший у поточному році, то під час виплати доходу фізособі або до такої виплати юрособа повинна утримати ПДФО та військовий збір і перерахувати їх до бюджету, тобто виконати функції податкового агента, покладені на нього. Окрім цього підприємство сплачує військовий збір у розмірі 1,5%.
Виплату та оподаткування доходу фізособи від продажу автомобіля потрібно також відобразити у ф. №1ДФ з ознакою доходу «105». Якщо виплата доходу здійснюється без оподаткування ПДФО та військовим збором, графи 4а та 4 форми №1ДФ не заповнюються.
Той факт, що фізособа не є першим господарем автомобіля, не впливає на оподаткування. Нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу автомобіля законом не вимагається, проте може бути здійснене за бажанням сторін. Щодо пакету документів, потрібних для оформлення угоди купівлі-продажу автомобіля, потрібно звернутися до сервісних центрів МВС.
Придбаний автомобіль підприємство обліковує на балансі за його договірною вартістю. Отже, підприємство має право відображати у витратах вартість амортизації такого автомобіля та, відповідно, витрати на його утримання та обслуговування за первинними документами – на загальних підставах.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити