• Посилання скопійовано

Отримання підприємцем доходів інших ніж від провадження підприємницької діяльності

Підприємець — платник ЄП орендує приміщення у підприємця на загальній системі. Які наслідки, якщо орендодавець вніс вид діяльності за КВЕД 68.20 "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна" до ЄДР із запізненням? Чи потрібно утримувати ПДФО та військовий збір орендарю?

Перше, на що слід звернути увагу, це податковий статус орендодавця приміщення, оскільки  з тексту договору оренди повинно чітко виходити, діє така особа як звичайна фізособа, чи як підприємець. Адже від цього залежить порядок оподаткування виплачуваного йому доходу.  Якщо договір укладений зі звичайною фізособою, то виплату орендного платежу оподатковують за правилами, встановленими у розділі IV ПКУ, як для платників податку — фізосіб. А саме – утримання із суми оренди ПДФО та військового збору. 

Співпрацюючи з підприємцем, достатньо переконатися, що він має такий статус. Саме факт, що фізособа є підприємцем, звільняє її контрагента від виконання функцій податкового агента. Зайвий раз співпрацю з підприємцем підтверджуватиме укладений договір, у якому наводяться податковий статус та реквізити сторін. А перевірити податковий статус підприємця на дату здійснення операції доволі просто: слід скористатися послугою «Безкоштовний запит» на єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців.

Відповідно до ст. 43 ГКУ підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом. 

Згідно з пп. 177.8 ПКУ під час нарахування (виплати) підприємцю доходу від здійснення ним підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа не утримують ПДФО та військовий збір, якщо підприємцем надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. 

За умовами запитання, орендодавець з червня місяця отримав статус "підприємця", проте вид діяльності за КВЕД 68.20 "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна" внесено до ЄДР лише з серпня місяця. А це означає, що згідно з п. 177.6 ПКУ у разі отримання підприємцем доходів інших ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб. Дохід від незареєстрованої діяльності оподатковуватиметься ПДФО за ставкою 18% та військовим збором – 1,5%.

Відповідальність за виконання цієї норми, на наш погляд, повинен нести підприємець-орендодавець, адже на підприємця - орендаря, для уникнення ролі податкового агента, покладено вимогу лише пересвідчитися, що фізособа є суб'єктом господарювання, без перевірки зареєстрованих видів діяльності.

Проте, у підкатегорії 103.25 рубрики "ЗІР" податківці повідомляють, що сума оподатковуваного доходу, виплачена фізичній особі – підприємцю, отримана від виду діяльності, який не зазначено у документі, що підтверджує її державну реєстрацію, відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ під ознакою доходу "157". І зверніть увагу, що у листі ДФС у м. Києві від 21.03.2016 р. №6809/10/26-15-13-01-12 податкові органи вважають, що утримати та сплатити податки повинен податковий агент (у даному випадку орендар). Сплата ПДФО до бюджету здійснюється під час виплати такого оподатковуваного доходу  за пп. 168.1.2 ПКУ. Якщо дохід було нараховано, але не виплачено, то податок сплачується протягом 30 днів місяця наступного за місяцем в якому було нараховано такий дохід  пп. 168.1.5 ПКУ

Тому від себе рекомендуємо звернутися до ДФС для отримання індивідуальної консультації, щодо питання, хто зобов’язаний сплатити ПДФО та військовий збір за умовами ситуації.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДФО

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДФО»

  • Як оподаткувати оплату тренінгу та харчування для працівників?
    Підприємство оплатило контрагенту послуги з тренінгу для своїх працівників, а також вартість кави-брейків (без порцій) та обідів (15 порцій) і вечерь (15 порцій). Чи виникає у такій ситуації додаткове благо? Якщо так, то що саме буде додатковим благом і коли його слід оподаткувати?
    19.11.202454
  • Як оподаткувати ПДФО та ВЗ інфляційне збільшення суми боргу?
    Згідно з рішенням суду з банку на користь фізособи підлягає стягненню: проценти за договорами банківського вкладу; інфляційне збільшення суми боргу; три відсотки річних від простроченої суми боргу. Як ці суми оподатковуються ПДФО та ВЗ?
    12.11.2024187
  • Як виправити помилку, якщо утримали військовий збір за ставкою 5% замість 1,5%
    Зі зарплати працівників за І половину жовтня було утримано ВЗ за ставкою 5% і перераховано до бюджету. Чи можна зі зарплати за ІІ половину жовтня повернути працівникам кошти та не перераховувати ВЗ до бюджету? А в листопаді теж не доплатити до бюджету та перерахувати вже правильно, якщо буде підписаний закон?
    07.11.20241 4964
  • Компенсація фізособам послуг нотаріуса
    ТОВ в рамках виконання договору компенсації збитків, завданих у зв'язку з відселенням громадян із санітарно-захисних зон, компенсує таким особам (непрацівникам) вартість нотаріальних послуг (громадяни самостійно оплачують вартість послуг нотаріуса та надають Товариству документи, що підтверджують оплату таких послуг). Чи підлягатиме оподаткуванню ПДФО та ВЗ така компенсація?
    07.11.202423
  • Оподаткування ПДФО, ВЗ та ЄСВ наданого харчування сільгосппідприємством працівникам
    Сільгосппідприємство надає своїм працівникам харчування, із зарплати працівників утримують тільки вартість продуктів. Решта витрат (амортизація, зарплата працівників їдальні тощо) включається у собівартість реалізації сільгосппродукції. Чи виникає у працівників додаткове благо на таку решту? Чи оподатковується воно ПДФО, ВЗ і ЄСВ?
    05.11.202436