Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Особливості діяльності та оподаткування фермерських господарств

Чи існують особливості діяльності та оподаткування фермерських господарств?

Земля у фермерському господарстві

Відповідно до ст. 1 Закону «Про фермерське господарство» фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.

Отже, фермерське господарство не може існувати без земельної ділянки засновника чи самого господарства як юрособи. Більш докладно – тут>>

ФГ може створюватися як у формі юрособи, так і без створення юрособи, коли головою такого ФГ є фізособа – підприємець. Члени ФГ, яке утворено без створення юрособи, можуть об'єднати свої особисті земельні ділянки для ведення ФГ на базі ФОП. Зробити це вони можуть, уклавши відповідний письмовий договір і посвідчивши його нотаріально. Докладну статтю на цю тему читайте у ДК №48/2017. Про те, як бути з землею тим ФГ, що утворені у формі юрособи, читайте у статті в ДК №46/2017.

 

Особливості оподаткування ФГ

Оскільки ФГ створюється для виробництва сільськогосподарської продукції, воно може скористатися додатковими можливостями, які надаються законом сільгосптоваровиробникам.

З огляду на норми ПКУ, ФГ, яке створено у формі юрособи, під час створення може стати або платником податку на прибуток на загальних підставах, або «єдинником» 4-ї групи, або платником єдиного податку 3-ї групи. Про цьому «єдинником» 3-ї групи може бути також і фізособа – підприємець, який створив ФГ без статусу юрособи. 4-та група ЄП поки що доступна лише ФГ- юрособам.

Найбільш популярною у сільському господарстві є 4-та група єдиного податку. Як обрати 4-ту групу ЄП, читайте тут>>

Про нарахування та сплату єдиного податку 4-ї групи – більш докладно тут. Об'єктом оподаткування єдиним податком для платників 4-ї групи, є площа сільськогосподарських угідь, право власності або користування якими зареєстровано відповідно до законодавства, оскільки підставою для нарахування ЄП платникам 4-ї групи є дані Державного земельного кадастру та/або дані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (п. 292-1.3 ПКУ).

У цьому аналітичному матеріалі ми розповіли про облік витрат на виробництво сільськогосподарської продукції, а також про те, чи є різниця у веденні обліку сільгоспвиробника - платника ПДВ, єдиного податку 4-ї групи та платника податку на прибуток.

Усе про сільське господарство
у вашій поштовій скриньці!

Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите

Підписатись

Хочете подивитись,як це виглядає?

Про те, як поєднуються у сільськогосподарського підприємства два податки, що пов’язані з наявністю землі – єдиний податок 4-ї групи та земельний податок, та за які земельні ділянки вони сплачуються, читайте тут>>

Більше консультацій щодо єдиного податку 4-ї групи можна знайти тут, а новин – тут>> 

 

Дотації від бюджету для сільгосптоваровиробників

Сільгосптоваровиробники мають право на часткову компенсацію вартості сільськогосподарської техніки та обладнання вітчизняного виробництва. Докладніше про це – тут  та тут>>

З 1 січня 2017 р. до 1 січня 2022 р. замість спецрежиму з ПДВ для сільгосптоваровиробників запроваджено бюджетну дотацію. Вона встановлена ст. 16-1 Закону №1877. Докладно про цю дотацію можна почитати у наших матеріалах туттут та тут>>

Існує ще бюджетна тваринницька дотація, яка встановлена ст. 15 Закону № 1877 та надається Аграрним фондом.

Об'єктами бюджетної дотації є: велика рогата худоба; свині; вівці; коні; птиця свійська; кролі; молоко незбиране екстра, вищого, першого та другого ґатунків (не піддане будь-якій обробці, переробці чи пакуванню для потреб подальшого продажу); вовна стрижена; кокони тутового шовкопряда; мед натуральний.

Об'єктами спеціальної бюджетної дотації є: худоба велика рогата молочна; худоба велика рогата м'ясна; молодняк великої рогатої худоби різного віку; коні; вівці; свині, а також бджолина сім'я, визначена такою відповідно до Закону "Про бджільництво". Суб'єктом (отримувачем) бюджетної дотації або спеціальної бюджетної дотації є безпосередній виробник об'єкта такої дотації.

 

Особливості сплати ЄСВ головою та членами ФГ

З 01.01.2018 р. внесено зміни до Закону про ЄСВ щодо сплати ЄСВ головою та членами фермерського господарства. Про це ми також неодноразово писали.

Не реєструються та не сплачують ЄСВ за себе члени ФГ, які:

  • працюють за трудовою угодою у такому ФГ;
  • самі зареєстровані фізособами-підприємцями та сплачують ЄСВ в рамках такої підприємницької діяльності;
  • є пенсіонерами за віком, інвалідами або досягли пенсійного віку та отримують пенсію чи соцдопомогу.

Не реєструються та не сплачують ЄСВ за себе голови фермерських господарств.

Усі інші члени фермерського господарства мають реєструватися платниками ЄСВ. Більш докладно про це читайте тут та тут>>

 

Щодо інших питань сплати податків ФГ

ДФС у Волинській області у листі від 21.02.2018 р. №707/ІПК/03-20-13-09-07 роз'яснила, як сплачувати податки ФГ, яке розташоване на території об'єднаної громади. Наш коментар до цього листа див. тут>>

Про інші особливості обліку та оподаткування сільгосптоваровиробників читайте у нашому спецвипуску № 07/2017>> 

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Сільське господарство , Облік

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі