• Посилання скопійовано

Фермерське господарство не може існувати без земельної ділянки засновника чи самого господарства

Фермерське господарство має акт на постійне користування землею. Основних фондів немає. В Статуті - один засновник голова. Чи можна продати це господарство іншому фермерському господарству чи фізособі. Право постійного користування на землю втрачається чи можна її продати або передати в оренду?

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 19.06.2003 р. №973-IV “Про фермерське господарство” фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. 

Фермерське господарство діє на основі Статуту, де зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України (ч. 4 ст. 1 Закону України “Про фермерське господарство”).

Причому,  з метою ведення фермерського господарства громадяни (засновники фермерського господарства) мають отримати у власність або в оренду земельну ділянку із земель державної чи комунальної власності.

Насьогоді, надання таких земельних ділянок громадянам у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Земельного кодексу України землі фермерського господарства можуть складатися із: 

а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; 

б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; 

в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. 

Відтак, якщо ми розглядаємо ситуацію, коли земельна ділянка надавалась у користування саме фермерському господарству як юридичній особі, то голова як засновник такого фермерського господарства може продати частку у такому фермерському господарстві іншій особі, яка стане одним та єдиним учасником такого фермерського господарства.  

Тобто ми говоримо про заміну учасника фермерського господарства, яка має бути врегульована і засновницькими документами. У статуті, наприклад, може бути зазначено (ми говоримо про статути фермерського господарства, які оформлялись до 2015 р.):

«Члени фермерського господарства мають право:

Продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному фонді фермерського господарства в порядку, встановленому цим статутом;

Вийти зі складу членів фермерського господарства незалежно від згоди інших його членів у порядку, встановленому законодавством України та цим статутом, та отримати вартість своєї частки у майні фермерського господарства, а також належну частину прибутку»...

За таких умов, враховуючи умови запитання, голова фермерського господарства має право укласти договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі з іншою особою, яка має намір стати засновником (учасником) такого діючого фермерського господарства. При цьому, жодних переоформлень права користування на земельну ділянок не потрібно — у правовстановлюючому документі вказане фермерське господарство, а не громадянин — його голова. Тобто зміна засновників фермерського господарства не потягне за собою зміну прав користування землею такого фермерського господарства.

Якщо ж земельна ділянка оформлена на громадянина України — голову фермерського господарства, то вихід такого голови з числа учасників фермерського господарства можливий лише за умов, що особа, яка придбаває частку у статутному капіталі також має земельну ділянку у власності чи користуванні за цільовим призначенням — земля сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства (ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України).

І загалом, висновок має бути сформульований наступним чином: немає землі, немає фермерського господарства (земля оформляється або на фермерське господарство як на юридичну особу, або на його членів — громадян України).

Для здійснення заміни учасника (засновника фермерського господарства) слід:

1) у відповідності до вимог Статуту прийняти рішення про заміну одного учасника (голови) на іншу особу (протокол або рішення голови фермерського господарства, інший документ, передбачений Статутом);

2) скласти договір купівлі-продажу частки учасника фермерського господарства (можна посвідчити нотаріально);

3) внести відповідні зміни до Статуту (в частині даних щодо нового учасника);

4) подати таке рішення про заміну учасника ФГ, оригінал договору купівлі-продажу частки учасника ФГ та Статут в новій редакції разом із заявою про внесення змін до відомостей, що місяться в Єдиному державному реєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань державному реєстратору. Вартість послуг — 410 грн. (п. 1, 7, 8, 10 ч. 4 ст. 17, ч. 1 ст. 36 Закону України від 15.05.2003 р. №755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Тимчасова передача майна благодійним фондом ФОПу для виконання договірних послуг
    Благодійний фонд, що є неприбутковою організацією та подає мікрозвітність за НП(С)БО 25, укладає договори з ФОПом для здійснення статутної діяльності. Чи має право Фонд тимчасово надати ФОПу майно для виконання певних послуг, наприклад, передати ФОПу фірмовий спецодяг для видачі благодійної допомоги? Чи дозволено надати ФОПу інструменти для ремонту та відновлення будівлі, пошкодженої внаслідок збройних атак?
    31.03.202552
  • Чи включати до витрат рентну плату за понадлімітне використання води?
    ТОВ не має дозволу на спецвикористання води. Чи включається до витрат в податковому обліку рентна плата за понаднормове використання води, з огляду на зміст пп. 255.11.20 ПКУ?
    31.03.2025138
  • Чи сплачувати плату за землю до моменту укладення договору оренди?
    Підприємство отримало у власність нерухоме майно 20.05.2016 р., розташоване на земельній ділянці площею 0,7547 га (кадастровий номер: 0012). Госпдіяльність не проводилась. 17.03.2025 р. укладено з міськрадою договір оренди землі площею 0,7420 га (кадастровий номер: 0047) під цим майном. Чи зобов'язане було підприємство сплачувати земельний податок за період з 20.05.2016 по 17.03.2025 рр.?
    28.03.2025426
  • Засновник продає частку: що з додатковим капіталом?
    ТОВ сформувало додатковий капітал, як додаткові внески від учасників без зміни розміру статутного капіталу та часток учасників на безповоротній основі. Учасник продає свою долю іншій особі. Чи повинно ТОВ визнати дохід за внесками в додатковий капітал? Що є підставою в такому випадку: договір купівлі-продажу його частки чи інший протокол учасників?
    27.03.202588
  • Як визначити фактичну ціну реалізації корисної копалини за кодом 2505 згідно з УКТ ЗЕД?
    Фактична ціна реалізації видобутої корисної копалини за кодом УКТ ЗЕД 2505 визначається за середньозваженою (за обсягом реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідної товарної продукції за договорами постачання, не менш як 5 доларів США за 1 тонну
    12.03.202520