• Посилання скопійовано

Фермерське господарство не може існувати без земельної ділянки засновника чи самого господарства

Фермерське господарство має акт на постійне користування землею. Основних фондів немає. В Статуті - один засновник голова. Чи можна продати це господарство іншому фермерському господарству чи фізособі. Право постійного користування на землю втрачається чи можна її продати або передати в оренду?

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 19.06.2003 р. № 973-IV “Про фермерське господарство” фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. 

Фермерське господарство діє на основі Статуту, де зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України (ч. 4 ст. 1 Закону України “Про фермерське господарство”).

Причому,  з метою ведення фермерського господарства громадяни (засновники фермерського господарства) мають отримати у власність або в оренду земельну ділянку із земель державної чи комунальної власності.

Насьогоді, надання таких земельних ділянок громадянам у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Земельного кодексу України землі фермерського господарства можуть складатися із: 

а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі; 

б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності; 

в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди. 

Відтак, якщо ми розглядаємо ситуацію, коли земельна ділянка надавалась у користування саме фермерському господарству як юридичній особі, то голова як засновник такого фермерського господарства може продати частку у такому фермерському господарстві іншій особі, яка стане одним та єдиним учасником такого фермерського господарства.  

Тобто ми говоримо про заміну учасника фермерського господарства, яка має бути врегульована і засновницькими документами. У статуті, наприклад, може бути зазначено (ми говоримо про статути фермерського господарства, які оформлялись до 2015 р.):

«Члени фермерського господарства мають право:

Продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному фонді фермерського господарства в порядку, встановленому цим статутом;

Вийти зі складу членів фермерського господарства незалежно від згоди інших його членів у порядку, встановленому законодавством України та цим статутом, та отримати вартість своєї частки у майні фермерського господарства, а також належну частину прибутку»...

За таких умов, враховуючи умови запитання, голова фермерського господарства має право укласти договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі з іншою особою, яка має намір стати засновником (учасником) такого діючого фермерського господарства. При цьому, жодних переоформлень права користування на земельну ділянок не потрібно — у правовстановлюючому документі вказане фермерське господарство, а не громадянин — його голова. Тобто зміна засновників фермерського господарства не потягне за собою зміну прав користування землею такого фермерського господарства.

Якщо ж земельна ділянка оформлена на громадянина України — голову фермерського господарства, то вихід такого голови з числа учасників фермерського господарства можливий лише за умов, що особа, яка придбаває частку у статутному капіталі також має земельну ділянку у власності чи користуванні за цільовим призначенням — земля сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства (ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України).

І загалом, висновок має бути сформульований наступним чином: немає землі, немає фермерського господарства (земля оформляється або на фермерське господарство як на юридичну особу, або на його членів — громадян України).

Для здійснення заміни учасника (засновника фермерського господарства) слід:

1) у відповідності до вимог Статуту прийняти рішення про заміну одного учасника (голови) на іншу особу (протокол або рішення голови фермерського господарства, інший документ, передбачений Статутом);

2) скласти договір купівлі-продажу частки учасника фермерського господарства (можна посвідчити нотаріально);

3) внести відповідні зміни до Статуту (в частині даних щодо нового учасника);

4) подати таке рішення про заміну учасника ФГ, оригінал договору купівлі-продажу частки учасника ФГ та Статут в новій редакції разом із заявою про внесення змін до відомостей, що місяться в Єдиному державному реєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань державному реєстратору. Вартість послуг — 410 грн. (п. 1, 7, 8, 10 ч. 4 ст. 17, ч. 1 ст. 36 Закону України від 15.05.2003 р. №755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Чи заборонено відраховувати кошти профспілкам на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу під час воєнного стану?
    Чи заборонено протягом дії воєнного стану проводити відрахування первинним профспілковим організаціям на культурно-масову, фізкультурну і оздоровчу роботу в розмірах, передбачених колективним договором та угодами, у добровільному порядку за наявності у роботодавців такої можливості з віднесенням на витрати діяльності підприємства?
    19.04.202413
  • Чи може неприбуткова організація надати благодійну допомогу ЗСУ?
    В статуті неприбуткової оргазації передбачено наукові розробки, дослідження та інше у галузі права, а надання благодійної допомоги не передбачено. Чи може така організація придбати товар для подальшої безоплатної (благодійної) передачі ЗСУ? Як звітувати за такою операцією?
    17.04.202429
  • З немонетарної заборгованість переводиться в монетарну і назад: що з курсом?
    У 2021 р. резидент отримав авансову оплату за товар від нерезидента. В січні 2022 р. підписано додаткову угоду щодо повернення передплати. Заборгованість переведено до складу монетарної. Після введення валютних обмежень на період воєнного стану оплата не була проведена. Підприємство визначало курсові різниці на дату балансу. У 2024 р. вирішено все ж здійснити відвантаження. Як визначити курс, за яким монетарна заборгованість переводиться до складу немонетарної?
    15.04.202428
  • Порушення при ввезенні гуманітарної допомоги
    Громадська організація імпортувала гуманітарну допомогу - легковий авто для передачі ЗСУ і кабель для ремонту дронів. Але авто передане учаснику бойових дій, який працює волонтером в ГО, а кабель використовується самою ГО для ремонту дронів, а не переданий ЗСУ. Чи є порушення?
    10.04.202430
  • Перевезення вантажів: ТТН обов’язок чи право?
    Хто має виписувати ТТН при перевезенні вантажним автомобільним транспортом: перевізник чи вантажовідправник? Чи достатньо вантажоодержувачу для підтвердження факту перевезення товаро-матеріальних цінностей належно оформленого перевізником (юридичною особою чи ФОП) акту надання транспортно-експедиційних послуг ?
    26.03.2024130