Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України від 19.06.2003 р. №973-IV “Про фермерське господарство” фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону.
Фермерське господарство діє на основі Статуту, де зазначаються найменування господарства, його місцезнаходження, адреса, предмет і мета діяльності, порядок формування майна (складеного капіталу), органи управління, порядок прийняття ними рішень, порядок вступу до господарства та виходу з нього та інші положення, що не суперечать законодавству України (ч. 4 ст. 1 Закону України “Про фермерське господарство”).
Причому, з метою ведення фермерського господарства громадяни (засновники фермерського господарства) мають отримати у власність або в оренду земельну ділянку із земель державної чи комунальної власності.
Насьогоді, надання таких земельних ділянок громадянам у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Земельного кодексу України землі фермерського господарства можуть складатися із:
а) земельної ділянки, що належить на праві власності фермерському господарству як юридичній особі;
б) земельних ділянок, що належать громадянам - членам фермерського господарства на праві приватної власності;
в) земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Відтак, якщо ми розглядаємо ситуацію, коли земельна ділянка надавалась у користування саме фермерському господарству як юридичній особі, то голова як засновник такого фермерського господарства може продати частку у такому фермерському господарстві іншій особі, яка стане одним та єдиним учасником такого фермерського господарства.
Тобто ми говоримо про заміну учасника фермерського господарства, яка має бути врегульована і засновницькими документами. У статуті, наприклад, може бути зазначено (ми говоримо про статути фермерського господарства, які оформлялись до 2015 р.):
«Члени фермерського господарства мають право:
Продати чи іншим чином відступити свою частку (її частину) у статутному фонді фермерського господарства в порядку, встановленому цим статутом;
Вийти зі складу членів фермерського господарства незалежно від згоди інших його членів у порядку, встановленому законодавством України та цим статутом, та отримати вартість своєї частки у майні фермерського господарства, а також належну частину прибутку»...
За таких умов, враховуючи умови запитання, голова фермерського господарства має право укласти договір купівлі-продажу частки у статутному капіталі з іншою особою, яка має намір стати засновником (учасником) такого діючого фермерського господарства. При цьому, жодних переоформлень права користування на земельну ділянок не потрібно — у правовстановлюючому документі вказане фермерське господарство, а не громадянин — його голова. Тобто зміна засновників фермерського господарства не потягне за собою зміну прав користування землею такого фермерського господарства.
Якщо ж земельна ділянка оформлена на громадянина України — голову фермерського господарства, то вихід такого голови з числа учасників фермерського господарства можливий лише за умов, що особа, яка придбаває частку у статутному капіталі також має земельну ділянку у власності чи користуванні за цільовим призначенням — земля сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства (ч. 3 ст. 22 Земельного кодексу України).
І загалом, висновок має бути сформульований наступним чином: немає землі, немає фермерського господарства (земля оформляється або на фермерське господарство як на юридичну особу, або на його членів — громадян України).
Для здійснення заміни учасника (засновника фермерського господарства) слід:
1) у відповідності до вимог Статуту прийняти рішення про заміну одного учасника (голови) на іншу особу (протокол або рішення голови фермерського господарства, інший документ, передбачений Статутом);
2) скласти договір купівлі-продажу частки учасника фермерського господарства (можна посвідчити нотаріально);
3) внести відповідні зміни до Статуту (в частині даних щодо нового учасника);
4) подати таке рішення про заміну учасника ФГ, оригінал договору купівлі-продажу частки учасника ФГ та Статут в новій редакції разом із заявою про внесення змін до відомостей, що місяться в Єдиному державному реєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань державному реєстратору. Вартість послуг — 410 грн. (п. 1, 7, 8, 10 ч. 4 ст. 17, ч. 1 ст. 36 Закону України від 15.05.2003 р. №755-IV “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань”).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити