Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Оподаткування дивідендів юрособою засновникам-нерезидентам

Юрособа (платник єдиного податку) здійснює виплату дивідендів засновникам-нерезидентам. Як оформлюється виплата дивідендів? Як визначається сума дивідендів та як вона оподатковується?

Оформлення рішення про виплату дивідендів

Рішення про розподіл чистого прибутку та виплату дивідендів приймається на загальних зборах учасників ТОВ. Відповідно воно оформлюється протоколом. У ст. 60 Закону про господарські товариства вказано, що голова зборів учасників ТОВ організовує ведення протоколу.

Далі директор (або дирекція чи інший виконавчий орган товариства) видає наказ про виплату дивідендів на підставі рішення загальних зборів учасників. Згідно з їхньою економічною сутністю, дивіденди нараховуються та виплачуються лише за умови наявності прибутку за той звітний період, за який виплачуються дивіденди.

Отже, сумою нарахованих дивідендів є розмір прибутку за відповідний період, за який виплачуються дивіденди.

 

Оподаткування дивідендів юрособам

Якщо учасник-нерезидент є юрособою, виникає питання щодо сплати податку на доходи нерезидентів відповідно до п. 141.4 ПКУ. Дивіденди, які отримує такий нерезидент від резидента, оподатковуються цим податком згідно з пп. «б» пп. 141.4.1 ПКУ. Тож при виплаті дивідендів потрібно утримати з них податок за ставкою 15%.

Статтею 103 ПКУ визначено порядок застосування міжнародних договорів України про уникнення подвійного оподаткування. Спочатку слід визначити, чи є міжнародний договір з країною учасника – нерезидента. Якщо так, слід знайти в ньому правила оподаткування дивідендів.

Відповідно до п. 103.2 ПКУ емітент корпоративних прав, який виплачує дивіденди, має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання емітенту корпоративних прав учасником-нерезидентом документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 ПКУ. Такий документ (довідка) видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України. Див. з  цього приводу лист ДФС у м. Києві від 28.04.2016 р. №9959/10/26-15-14-06-04

Податок на прибуток, несплачений згідно з міжнародними договорами України, є податковою пільгою (код пільги 11020025 у Довіднику пільг №82/2), та відображається у звіті про пільги.  Суму пільги можна розрахувати за методичними рекомендаціями, наданими у листі ДПСУ від 06.06.2012 р. №15709/7/15-1217.

 

Оподаткування дивідендів фізособам 

Згідно з пп. 170.10.1 ПКУ, доходи з джерелом їх походження в Україні, що нараховуються (виплачуються, надаються) на користь нерезидентів, оподатковуються за правилами та ставками, визначеними для резидентів, з урахуванням особливостей, визначених деякими нормами цього розділу для нерезидентів (див. також лист ДФС у м. Києві від 30.03.2016 р. №2664/Г/26-15-13-04-14). 

Для дивідендів таких особливостей не встановлено. Отже, вони оподатковуються за ставкою 9% для емітентів, не платників податку на прибуток (пп. 167.5.4 ПКУ).

Крім того, дивіденди оподатковуються військовим збором за ставкою 1,5%. Це стосується і їх виплат нерезидентам, за одним винятком – якщо такі дивіденди не будуть оподатковуватися в Україні за нормами міжнародного договору щодо уникнення подвійного оподаткування. 

Утримує зазначений податок і збір податковий агент – підприємство, яке виплачує дивіденди (пп. 170.5.4 ПКУ). 

Також, на підставі п. 3.2 ПКУ, нерезидент може скористатися нормами міжнародного договору щодо уникнення подвійного оподаткування у порядку, зазначеному вище.  

У кварталі нарахування та виплати, дивіденди та утримані з них ПДФО і військовий збір підприємству-емітенту слід відобразити у податковому розрахунку за формою №1ДФ. Згідно з Порядком його заповнення, доходи фізосіб у вигляді дивідендів, відображаються за ознакою доходу «109».

 

Авансовий внесок з податку на прибуток

Всі емітенти (незалежно від системи оподаткування) нараховують та вносять до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток відповідно до п. 57.1-1 ПКУ. Авансовий внесок обчислюється за ставкою, встановленою п. 136.1 ПКУ – це базова ставка податку на прибуток 18%.

Згідно з пп. 57.1-1.3 ПКУ авансовий внесок, передбачений пп. 57.1-1.2 ПКУ, не справляється в разі виплати дивідендів:

  • на користь власників корпоративних прав материнської компанії, що сплачуються в межах сум доходів такої компанії, отриманих у вигляді дивідендів від інших осіб. Якщо сума виплат дивідендів на користь власників корпоративних прав материнської компанії перевищує суму отриманих такою компанією дивідендів, дивіденди, сплачені в межах такого перевищення, підлягають оподаткуванню за правилами, установленими пп. 57.1-1.2 ПКУ, тобто з нарахуванням авансового внеску;
  • платником податку на прибуток, прибуток якого звільнено від оподаткування відповідно до положень ПКУ, у розмірі прибутку, звільненого від оподаткування в період, за який виплачуються дивіденди;
  • фізособам.

Отже, якщо виплата дивідендів здійснюється юрособам - нерезидентам, то відповідно емітент таких дивідендів повинен нарахувати та сплатити такий авансовий внесок з податку на прибуток з усього розміру дивідендів. При цьому, сума такого авансового внеску не зменшує суму дивідендів, та не може бути зарахована в рахунок сплати інших податків.

Якщо дивіденди виплачуються фізособам нерезидентам – авансовий внесок з податку на прибуток не сплачується.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Дивіденди , Нерезиденти , Податок на прибуток

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі