Запитання: При внесенні змін в ПКУ в редакціях 2015-2016 рр. з ПКУ було виключено норму щодо щоквартальної сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів рівними частинами від суми збору, зазначеної в спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році. Чи означає відсутність цієї норми необхідність декларування та сплати рентної плати одноразово при отриманні спеціального дозволу (лісорубного квитка)?
Відповідь:
Станом на 01.01.2015 р. п. 257.1 ПКУ (змінами, внесеними Законом України від 28.12.2014 р. №71-VII) було встановлено порядок подання декларації і строки сплати рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Ця норма говорила про те, що з 1 січня 2015 року базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу.
Також на 01.01.2016 р. (за змінами, внесеними Законом України від 24.12.2015 р. N 909-VIII) п. 257.1 ПКУ викладено в новій редакції, але “базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю".
Керуючись пп. 257.3.5 ПКУ платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II ПКУ граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 ПКУ, податкову декларацію, яка містить додатки, у т.ч. з рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів - за місцезнаходженням лісової ділянки.
Таким чином, лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати наростаючим підсумком з початку року, крім (пп. 256.11.6 ПКУ):
а) лісокористувачів, якими до отримання лісорубних та лісових квитків рентна плата вноситься в каси суб’єктів лісових відносин, які їх видають:
- фізичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, яким видано лісорубні та лісові квитки;
- лісокористувачів (крім фізичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, яким видано лісові квитки), у яких сума рентної плати в лісорубному чи лісовому квитках не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня року, в якому сплачується рентна плата;
б) лісокористувачів з іншої області, які сплачують рентну плату повністю до видачі їм спеціального дозволу за місцезнаходженням лісової ділянки, на якій здійснюється заготівля деревини.
Порядок сплати та визначення рентної плати за кількість деревини, зазначеної у дозволі, наведена у п. 256.11 ПКУ. При цьому, при отриманні дозволу в поточному році (або донарахуванні суми рентної плати) після чергового строку сплати рентної плати лісокористувачі сплачують усі суми рентної плати за строками, що минули (пп. 256.11.8 ПКУ).
Таким чином, на нашу думку, законодавець у ПКУ визначив порядок сплати ренти за спецвикористання лісових ресурсів в 2015-2016 рр., а також в частині необхідності декларування та сплати даної ренти саме щоквартально, а не одноразово при отриманні спеціального дозволу (крім випадків, зазначених вище за пп. 256.11.6 ПКУ).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись