Додаткові умови:
Українське ТОВ є платником податку на прибуток, яке звітує з податку на прибуток поквартально.
Нормативні документи, які регулюють це питання
Основними нормативними актами є:
- Податковий кодекс України (ПКУ),
- Конвенція між Урядом України і Урядом Великого Герцогства Люксембург про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи і на капітал (далі – Конвенція), та
- Постанова Правління НБУ від 24.02.2022 №18 "Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану" (зі змінами).
Питання 1: Чи може ТОВ не утримувати податок на доходи нерезидентів із суми дивідендів в розмірі 15% в Україні, а оподаткування дивідендів буде здійснюватись компанією в Люксембурзі?
Що зазначено в нормативних документах.
Пункт 141.4 ПКУ: Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Підпункт "б" пункту 141.4.1 ПКУ відносить дивіденди, які сплачуються резидентом, до таких доходів.
Підпункт 141.4.2 ПКУ: Резидент, який здійснює будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України на користь нерезидента, зобов'язаний утримувати податок з таких доходів за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.
Пункт 3.2 ПКУ: Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Стаття 103 ПКУ: Визначає порядок застосування міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування стосовно повного або часткового звільнення від оподаткування доходів нерезидентів із джерелом їх походження з України. Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування є подання нерезидентом особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (п. 103.4 ст. 103 ПКУ), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором. Важливою умовою застосування пониженої ставки або звільнення є те, що нерезидент має бути бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу (п. 103.2 ст. 103 ПКУ).
Стаття 10 "Дивіденди" Конвенції між Україною та Люксембургом:
- Пункт 1: "Дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом Договірної Держави [України], резиденту другої Договірної Держави [Люксембургу], можуть оподатковуватись у цій другій Державі [Люксембурзі]". Це положення підтверджує право Люксембургу оподатковувати дивіденди, отримані його резидентом.
- Пункт 2: "Однак, такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди [Україні], і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо бенефіціарний власник дивідендів є резидентом другої Договірної Держави [Люксембургу], податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати..."
Висновок.
Виходячи з аналізу пункту 2 статті 10 Конвенції та підпункту 141.4.2 ПКУ, Україна як держава, де знаходиться джерело виплати дивідендів (ТОВ), має право оподатковувати ці дивіденди. Положення пункту 1 статті 10 Конвенції ("можуть оподатковуватись у цій другій Державі") не означає, що право оподаткування має лише Люксембург. Пункт 2 чітко вказує, що Україна також може їх оподатковувати.
Таким чином, ТОВ не може повністю уникнути утримання податку в Україні при виплаті дивідендів люксембурзькій компанії, посилаючись лише на те, що вона буде оподатковуватись у Люксембурзі. Однак, ТОВ може застосувати зменшену ставку податку, передбачену Конвенцією, за певних умов (див. далі відповідь на Питання 2). Базова ставка 15% (згідно ПКУ) може бути зменшена, але не скасована повністю в даному випадку.
Питання 2: Чи може ТОВ скористатись нижчою ставкою податку на дивіденди, передбаченої Конвенцією - 5%?
Що зазначено в нормативних документах.
Стаття 10 "Дивіденди" Конвенції між Україною та Люксембургом, пункт 2:
- "Однак, такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, і відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо бенефіціарний власник дивідендів є резидентом другої Договірної Держави, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати:
- a) 5 відсотків від загальної суми дивідендів, якщо бенефіціарним власником є компанія (інша ніж товариство), яка володіє безпосередньо щонайменше 20 відсотками капіталу компанії, що сплачує дивіденди;
- b) 15 відсотків від загальної суми дивідендів в усіх інших випадках."
Стаття 103 ПКУ: Як зазначалося вище, для застосування зниженої ставки необхідно отримати від нерезидента довідку, що підтверджує його резидентство в Люксембурзі, та переконатися, що він є бенефіціарним власником доходу.
В розглядуваній ситуації компанія з Люксембургу має форму S.A. (Société Anonyme), що є акціонерним товариством (компанією), тобто, є товариством. Отже, вона не може скористатися нижчою ставкою податку на дивіденди – 5%. А повинна сплачувати податок в розмірі 15%.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити