• Посилання скопійовано

Чи включаються орендна плата за землю та рентні платежі до собівартості виготовленої продукції?

ТОВ для виробництва цегли самостійно видобуває сировину з кар’єру, яке орендує у ОТГ. Нараховує податки: орендна плата за користування земельною ділянкою; рентні платежі за видобуток сировини та екологічний податок. Чи включаються нараховані податки в собівартість виробленої цегли?

До адміністративних витрат відносяться податки, збори та інші передбачені законодавством обов'язкові платежі (крім податків, зборів та обов'язкових платежів, що включаються до виробничої собівартості продукції, робіт, послуг) (див. пп. 18 НП(С)БО 16).

В загальному порядку всі податки та збори - це адміністративні витрати.

Однак, витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені (див. пп.7 НП(С)БО 16).

ТОВ платить екологічний податок та рентні платежі саме у зв’язку з видобуванням сировини. Тому у нього є всі підстави включити ці витрати до складу загальновиробничих витрат з подальшим розподілом, або ж якщо можна ідентифікувати об’єкт витрат (певний вид продукції), то як прямі витрати на рахунку 23.

А от орендна плата за землі ОТГ завжди завдає клопоту, адже має постійний характер і не залежить від того, чи буде ТОВ видобувати сировину.

Плата за землю - обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 ПКУ).

Зокрема, пп. 265.1.3 ПКУ передбачено, що плата за землю відноситься до складу податку на майно.

Також Мінфін у своєму листі №31-08410-07-/23-8152/5195 від 23.08.2012 р. зазначив, що орендна плата за землю є саме адміністративними витратами.

Зразу зауважимо, що лист Мінфіну носить рекомендаційний характер. Щодо орендної плати за землі ОТГ досить дискусійне питання, адже по суті ТОВ взяло землі в оренду для видобутку сировини і якщо роботи не будуть проводитись. то немає ніякого сенсу продовжувати договір оренди. Тож навіть якщо це за своєю суттю податок, що не залежить від обсягу видобутої сировини, його сплата безперечно спрямована на організацію цього видобутку.

На нашу думку, тут можна орієнтуватися на п. 11 НП(С)БО 16, який визначає, що перелік і склад статей калькулювання виробничої собівартості продукції (робіт, послуг) установлюються підприємством.

Тобто, в обліковій політиці слід визначити, що орендна плата за земельні ділянки державної, комунальної власності є складовою загальновиробничих витрат з відповідною базою розподілу.

В періоді, коли розробка кар’єра не проводитиметься, буде відсутня база розподілу. І в цьому випадку орендна плата за землі ОТГ буде витратами періоду, зокрема адміністративними. Про це більш детально див. нашу консультацію тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оподаткування оплати тренінгу для працівників
    Підприємство хоче придбати у ФОПа тренінги для працівників в кількості 1 послуга в сумі 10000 грн. Договір з ФОПом є. Чи має підприємство вважати такі тренінги додатковим благом працівника: якщо будуть вказані прізвища слухачів тренінгу; якщо не будуть вказані прізвища слухачів тренінгу? Якщо тренінги будуть визнані додатковим благом, які податки мають бути донараховані і в якому розмірі?
    Сьогодні 12:248
  • Підстава для ненарахування земельного податку на ділянки, непридатні для використання
    Підставою для ненарахування земельного податку на ділянки, непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами є інформація щодо рішень про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків (зборів)
    20.03.202539
  • Чи сплачувати та відображати у звітності податок на доходи нерезидентів при взаємозаліку зустрічних вимог?
    Компанія-резидент отримала від компанії-нерезидента кредит у розмірі 100 тис. євро, за яким нараховані, але не сплачені відсотки в розмірі 10%. Нерезидент одночасно є постачальником резидента і надав йому знижку на придбаний товар. Сторони бажають оформити взаємозалік зустрічних вимог між відсотками та знижкою на товар. Нерезидент надав довідку, яка підтверджує статус податкового резидента за 2024 рік. Чи потрібно сплачувати податок на доходи нерезидента та відображати його в декларації з податку на прибуток?
    17.03.202544
  • Чи потрібно звітувати з податку на нерухоме майно, якщо у власності є резервуар?
    ТОВ має у власності стаціонарну бочку РГС-25 - резервуар 25 м. куб. для зберігання пального. Чи вважається такий резервуар нерухомим майном в цілях оподаткування? Чи треба подавати декларацію про нерухоме майно?
    14.03.202562
  • Як перераховують до бюджету ВЗ відокремлені підрозділи, де працюють наймані працівники?
    Юрособою перераховується ВЗ,за себе і за неуповноважений відокремлений підрозділ до бюджету за своїм місцезнаходженням (реєстрації). Суми ВЗ, нараховані уповноваженим відокремленим підрозділом, перераховуються до відповідного бюджету за його місцезнаходженням
    11.03.2025151