• Посилання скопійовано

Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?

Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?

ПКУ передбачає декілька варіантів надання неоподатковуваної допомоги на лікування і кожна має свої умови надання аби не підлягати оподаткуванню, а саме:

1. неоподатковувана допомога на лікування та медобслуговування згідно із пп. 165.1.19 ПКУ. Ця допомога має цільовий характер, а також розміром не обмежується. У формі 4ДФ — ознака доходу «143»;

2. цільова благодійна допомога на лікування, що не оподатковується на підставі пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ. У формі 4ДФ — ознака доходу «169».

3. неоподатковувана благодійна допомога, надається на лікування певним категоріям фізосіб під час дії воєнного стану відповідно до положень пп. «в» пп. 165.1.54 та пп. «а» пп. 170.7.8 ПКУ. Не обмежується сумою і має цільовий характер. У формі 4ДФ — ознака доходу «205».

 

Допомога на лікування та медобслуговування (пп. 165.1.19 ПКУ)

Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ,  до оподатковуваного доходу не включаються та, відповідно, не підлягають оподаткуванню ПДФО кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця. У цьому випадку фізособа не є працівником підприємства та не є членом сім’ї працівника підприємства. Оскільки підприємство-надавач не є ані роботодавцем, ані благодійною організацією, то цей варіант не підходить.

 

Цільова благодійна допомога на лікування (за  пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ)

Згідно з пп. «а» пп. 170.7.4 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу цільова благодійна допомога, що надається резидентами – юридичними чи фізичними особами у будь-якій сумі (вартості) закладу охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю) у розмірах, що не перекриваються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування. Але цей варіант теж не можна застосувати в конкретній ситуації, оскільки така виплата має здійснюватися  безпосередньо закладу охорони здоров’я, а в цьому випадку підприємство придбало ліки і передало їх самій фізособі. 

 

Допомога на лікування  під час дії воєнного стану (пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ)

Цей варіант взагалі не підходить, оскільки допомога відповідно до цієї норми надається благодійниками у порядку, визначеному Законом «Про благодійну діяльність та благодійні організації». А згідно з умовами запитання підприємство не є благодійною організацією. 

 

Нецільова благодійна допомога (пп. 170.7.3 ПКУ)

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ, не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня такого року. Ось цей варіант нам і підійде.

Основним первинним документом для надання нецільової благодійної допомоги є наказ керівника, у якому зазначаються розміри такої допомоги, а також особа, яка її отримує.

Крім того, до такого наказу може бути додано заяву фізособи на отримання нецільової благодійної допомоги. Така допомога може надаватися як у безготівковій, так і в готівковій формі шляхом перерахування на картку отримувача.

Відповідно до пп. 170.7.3 ПКУ передбачено вартісну межу для обкладання ПДФО нецільової благодійної допомоги. Не підлягає оподаткуванню допомога, розмір якої не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ, встановленого на 1 січня поточного року. Так, у 2024 році розмір нецільової благодійної допомоги, що не підлягає обкладенню ПДФО – 4240 грн.

Якщо підприємство виплачує таку допомогу в сумі, що перевищує зазначене обмеження, то сума перевищення включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу згідно з пп. 164.2.17 ПКУ і підлягає оподаткуванню у джерела виплати за ставкою встановленою пп. 167.1 ПКУ (18%) та ВЗ за ставкою 1,5%. В даному випадку передано ліки (це негрошова виплата), тому треба застосувати для ПДФО «натуральний» коефіцієнт 1,21951, для ВЗ натуральний коефіцієнт не застосовується.

Благодійник – юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності. У додатку 4ДФ єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ сума нецільової благодійної допомоги, яка неперевищує 4240 грн відображається під ознакою доходу «169». При цьому, якщо сума нецільової благодійної допомоги перевищує її граничний розмір, ця сума зазначається під ознакою доходу «126» як додаткове благо або під ознакою «127» як інші доходи в залежності від обставин.

Нецільова благодійна допомога не належить до основної або додаткової зарплати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат, тому вона не є базою для нарахування ЄСВ.

Галина Казначей

Світлана Щербина

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202417
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202420