• Посилання скопійовано

З якої дати застосовується нова НГО для потреб податку на землю?

Чи потрібно збільшувати вартість одиниці площі земельної ділянки на коефіцієнт 1,15, якщо у листопаді 2022 року було проведено нормативно-грошову оцінку земельної ділянки?

Чи застосовувати коефіцієнт

У листі Держкадастру від 12.01.2023 р. №6-28-0.222-323/2-23 (див. також текст на сайті Держкадастру) зазначено, що витяги, які були сформовані автоматично програмним забезпеченням Державного земельного кадастру в період з 1 січня до 13 січня 2023 року, не містять коефіцієнтів індексації за 2022 рік, відповідно, значення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, зазначене в цих витягах, потребує перерахунку із застосуванням коефіцієнта індексації за 2022 рік.

Тобто, НГО, яка проведена у листопаді 2022 року, не враховує коефіцієнт індексації за 2022 рік. Тож для застосування у 2023 році її потрібно збільшувати на коефіцієнт індексації.

З іншої сторони, підприємство може отримати в Держкадастрі витяг з техдокументації про НГО починаючи з 13.01.2023 р., в якому НГО має зазначатися вже з урахуванням індексації.

 

Чи застосовувати для обчислення земельного податку за 2023 рік НГО, проведену у листопаді 2022 року

Відповідно до пп. 271.2 ПКУ, рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Тобто, якщо рішення щодо НГО оприлюднене після 15 липня 2022 року, воно може застосовуватися для цілей обрахунку земельного податку не раніше 2024 року.

З цього випливає, що якщо НГО провели у листопаді 2022 року, вона не може застосовуватися для розрахунку земельного податку за 2023 рік.

Але ДПС вважає дещо інакше.

Дивимося її відповідь на питання в ЗІР (111.05): «З якого періоду СГ застосовують рішення органу місцевого самоврядування щодо нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок, якщо в ньому визначена дата, з якої діє дане рішення?».

Спершу податкова погоджується з нормою пп. 271.2 ПКУ, яку ми процитували вище.

Але далі зазначає, що ч. 5 ст. 59 Закону №280 визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов’язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (частина перша ст. 73 Закону №280).

На підставі норм Закону №280 ДПС висновує, що рішення органу місцевого самоврядування щодо нової нормативної грошової оцінки земельних ділянок є обов’язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території з урахуванням строків, визначених цим рішенням.

Тобто, виходячи з висновку податкової, якщо рішення щодо нової НГО оприлюднено органом місцевого самоврядування у листопаді, чи навіть у грудні 2022 року, то воно діє з дати його оприлюднення, яке інший строк не визначено самим рішенням. Якщо ж у рішенні буде зазначено, що воно діє з 01.01.2023 р., нову НГО слід застосовувати для розрахунку податку на землю у 2023 році.

Але такий висновок суперечить нормам ПКУ.

В пп. 3.1 ПКУ зазначено, що податкове законодавство складається, серед іншого, з нормативно-правових актів органів місцевого самоврядування з питань місцевих податків та зборів, прийнятих за правилами, встановленими цим Кодексом.

Відповідно до пп. 5.2 ПКУ у разі, якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Тобто, якщо рішення органу місцевого самоврядування прийняте всупереч пп. 271.2 ПКУ, воно не може застосовуватися для потреб оподаткування. Потрібно дотримуватися строків, встановлених пп. 271.2 ПКУ.

Ми розуміємо, що якщо підприємство піде всупереч думки ДПС, це може призвести до конфліктної ситуації, яку, вірогідно, доведеться вирішувати навіть у суді. Тому кожне підприємство має самостійно вирішити, якої позиції йому триматися. Може бути також доцільним отримати індивідуальну податкову консультацію.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424