• Посилання скопійовано

Податкові різниці при операціях з нерезидентами, якщо платник не застосовує різниці

Підприємство – платник податку на прибуток не застосовує коригування фінрезультату до оподаткування на податкові різниці. Чи виникає обов'язок застосовувати різниці за пп.140.5.4 та 140.5.5-1 ПКУ у разі операцій з нерезидентами?

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які визначені відповідними положеннями цього Кодексу.

Тобто, за загальним правилом платник податку має застосовувати різниці.

Але далі в пп. 134.1.1 ПКУ сказано, що для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, об’єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу.

Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує сорока мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років та коригувань, визначених пп. 140.4.8 та пп. 140.5.16 ПКУ), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років).

Тобто, якщо платник податку прийняв рішення про незастосування податкових різниць, він не застосовує їх усі, окрім різниць:

  • щодо від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (див. пп. 140.4.4 ПКУ);
  • встановлених пп. 140.4.8 (щодо отриманих бюджетних грантів) і пп. 140.5.16 (витрат, пов’язаних із виконанням умов договору про надання бюджетного гранту) ПКУ;
  • передбачених іншими розділами ПКУ, окрім розділу ІІІ «Податок на прибуток».

Як бачимо, тут немає різниць, пов’язаних з операціями з нерезидентами, які встановлені пп. 140.5.4 і 140.5.5-1 ПКУ.Ці останні наведені в розділі ІІІ ПКУ.

Тобто, якщо платник податку прийняв рішення про незастосування податкових різниць, він може застосовувати тільки різниці, встановлені пп. 140.4.4, пп. 140.4.8, пп. 140.5.16 розділу ІІІ та інших розділів ПКУ. І він не застосовує різниці за операціями з нерезидентами, які встановлені пп. 140.5.4 і 140.5.5-1 розділу ІІІ ПКУ.

Дивимося відповідь податкової на питання в ЗІР (102.20.02): «Чи подаються додатки до Податкової декларації з податку на прибуток підприємств у разі відсутності операцій (показників) для їх заповнення?».

Податкова відповідає, що додатки до окремих рядків Декларації, незаповнені через відсутність операцій (показників), до контролюючого органу не подаються. Таким чином, якщо відсутні показники для заповнення додатка РІ, він не складається і не подається разом з декларацією.

Давайте ще раз повторимо наостанок: в даній у разі операцій платника податку з нерезидентами у нього не виникає обов’язку застосовувати різниці за пп. 140.5.4 і 140.5.5-1 ПКУ і заповнювати показник цих різниць в додатку РІ (рядки 3.1.6.1, 3.1.7).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423