• Посилання скопійовано

Продаж юрособою корпоративного права: що з податками?

ТОВ 1 (податок на прибуток, податкові різниці) придбало з ПДВ нерухомість у жовтні 2021 р., яку ввело в експлуатацію в листопаді 2021 р. ТОВ 1 планує передати цю нерухомість як внесок до статутного капіталу ТОВ 2. Згодом ТОВ 1 планує продати фізособі свою частку до СК ТОВ 2. Які особливості оподаткування цих операцій?

Придбання нерухомості

Проводки в бухгалтерському обліку, якими відображається придбання:

  • Дт 152 Кт 631 – отримана нерухомість від продавця;
  • Дт 641 Кт 631 – відображено ПК з ПДВ;
  • Дт 631 Кт 311 – оплата продавцеві.

Введення в експлуатацію і нарахування амортизації;

  • Дт 100, 103 Кт 152 – введена в експлуатацію нерухомість (на рахунку 100, якщо обліковується як інвестиційна нерухомість);
  • Дт 92, 91, 93, 94 Кт 131 – нарахована амортизація (рахунок витрат обирається залежно від напрямку використання нерухомості).

ПК з ПДВ відображається в загальному порядку, на підставі ПН, зареєстрованій в ЄРПН.

Сума нарахованої амортизації зменшує фінрезультат до оподаткування, який є основою для розрахунку об’єкта оподаткування податком на прибуток (пп. 134.1.1 ПКУ). Поряд з цим підприємство коригує такий фінрезультат на «амортизаційну» податкову різницю за ст. 138 ПКУ: збільшує фінрезультат до оподаткування на амортизацію, відображену в бухобліку (Дт 92, 91, 93, 94 Кт 131) і зменшує такий фінрезультат на суму амортизації, нарахованої згідно з п. 138.3 ПКУ.

 

Внесок до СК нерухомим майном

З точки зору і оподаткування здійснення внеску майном відноситься до операцій продажу майна. Отже, і відображається така операція, як звичайний продаж. Детально це питання ми розглядали, приміром, тут.

Зараз тезисно.

Спершу в бухобліку відображається зобов’язання за внеском до СК: Дт 14 Кт 685.

Далі нерухомість переводять до складу необоротних активів, утримуваних для продажу:

  • Дт 131 Кт 10 – на суму нарахованого зносу;
  • Дт 286 Кт 10 – на залишкову вартість.

Відображають передачу (продаж) нерухомості:

  • Дт 377 Кт 712 – на суму передачі (продажу);
  • Дт 712 Кт 641 – нараховане ПЗ з ПДВ;
  • Дт 712 Кт 791 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 943 Кт 286 – списана собівартість переданої нерухомості;
  • Дт 791 Кт 943 – собівартість реалізації віднесено на фінрезультати.

Нарешті, зараховують заборгованість між вартістю переданої нерухомості із зобов’язанням здійснити внесок: Дт 685 Кт 377.

ПЗ з ПДВ при передачі нерухомості нараховують згідно з п. 188.1 ПКУ – на договірну вартість, але не нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

В податковому обліку податку на прибуток дохід від продажу збільшує (Дт 712 Кт 791), а собівартість зменшує (Дт 791 Кт 943) фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Поряд з цим застосовується податкова різниця, згідно із ст. 138 ПКУ: фінрезультат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості нерухомості за даними бухобліку і зменшується на суму залишкової вартості нерухомості, визначеної з урахуванням норм п. 138.3 ПКУ.

 

Продаж корпоративного права

Про бухоблік ми писали тут, тут.

Продаж корпоративного права відображається проводками:

  • Дт 352 Кт 14 – корпоративне право переводиться до складу поточних фінінвестицій;
  • Дт 377 Кт 741 – відображено продаж корпоративного права;
  • Дт 741 Кт 793 – дохід від продажу віднесено на фінрезультати;
  • Дт 971 Кт 352 – списана собівартість проданого права;
  • Дт 793 Кт 971 – собівартість реалізації списано на фінрезультат;
  • Дт 311 Кт 377 – отримана оплата за продане право.

 

Щодо ПДВ

Продаж корпоративних прав за кошти не є об’єктом обкладення ПДВ (див. пп. 196.1.1 ПКУ). Таким чином, у підприємства продавця під час продажу частки в ТОВ 2 ПЗ з ПДВ не виникають. За цією операцією  ПН не складається, а в декларації з ПДВ така операція відображається в рядку 5 на підставі бухгалтерських документів, що підтверджують факт її здійснення.

Якщо ж оплата буде не коштами, а шляхом обміну на інше майно, така операція оподатковуватиметься ПДВ в загальному порядку.

 

Щодо податку на прибуток

Дивимося відповідь на питання податкової в підкатегорії 102.15 ЗІР: «Як враховуються при обчисленні фінансового результату до оподаткування різниці щодо операцій з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі?».

Податкова відповідає, що різниці по операціях з продажу або іншого відчуження корпоративних прав в іншій, ніж цінні папери, формі, не виникають і такі операції відображаються за правилами бухгалтерського обліку.

Тобто, податкових різниць в розглядуваній ситуації немає.

Дохід від продажу збільшує (Дт 741 Кт 793), а собівартість зменшує (Дт 793 Кт 971) фінрезультат до оподаткування, який є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424