Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Зарахування поліпшення орендованого майна фізособи в рахунок орендної плати: які податкові наслідки?

Фізособа надає в оренду нежитлове приміщення юрособі – платнику ПДВ, орендар має намір здійснити ремонт орендованого приміщення (вартість близько 300 тис. грн). Чи можливо зарахувати вартість поліпшення орендованого майна в рахунок орендної плати? Які податкові наслідки для орендаря і орендодавця? Додаткове благо виникає в момент повернення об'єкта оренди орендодавцю, на вартість, зменшену на суму амортизації?

Згідно зі ст. 778 ЦКУ:

1. Наймач може поліпшити річ, яка є предметом договору найму, лише за згодою наймодавця.

2. Якщо поліпшення можуть бути відокремлені від речі без її пошкодження, наймач має право на їх вилучення. 

3. Якщо поліпшення речі зроблено за згодою наймодавця, наймач має право на відшкодування вартості необхідних витрат або на зарахування їх вартості в рахунок плати за користування річчю.

4. Якщо в результаті поліпшення, зробленого за згодою наймодавця, створена нова річ, наймач стає її співвласником. Частка наймача у праві власності відповідає вартості його витрат на поліпшення речі, якщо інше не встановлено договором або законом.

5. Якщо наймач без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для речі, він не має права на відшкодування їх вартості.

Отже, сторони можуть погодитися, що вартість поліпшення об’єкта буде зарахована в рахунок орендної плати. Це змінює лише форму розрахунків за користування орендованим приміщенням та не впливає на оподаткування доходів фізособи від надання майна в оренду.

А оскільки замість грошової форми оплати орендодавцю надається поліпшення його майна, то орендар тут виступає продавцем такого поліпшення і у нього виникає ПДВ та дохід від реалізації поліпшення. В обліку у орендаря це буде виглядати так (цифри умовні):

Зміст операції

Дт

Кт

Сума

Нараховано орендну плату за приміщення за один місяць

23, 91, 93 …

631 (орендодавець)

60000

Утримано ПДФО та військовий збір з орендної плати

631

(орендодавець)

641

642

10800

900

Проведено поліпшення приміщення (наводимо лише запис про витрати на поліпшення, які акумулюються на рах. 15)

153

20, 22, 66, 65, 63…

300000

Визнано податковий кредит з ПДВ у витратах на поліпшення (сума умовна)

641/ПДВ

631 (постачальники)

48000

Зараховано частину вартості поліпшення приміщення в рахунок місячної орендної плати, з ПДВ: 40250 грн частина вартості поліпшення + 8050 грн ПДВ

361 (орендодавець)

703

48300

Нараховано ПЗ з ПДВ

703

641/ПДВ

8050

Зараховано заборгованості

631 (орендодавець)

361 (орендодавець)

48300


Операції з нарахування орендної плати та зарахування вартості поліпшення приміщення проводяться кожний місяць до повного врахування вартості поліпшення в рахунок орендної плати або до тих пір, поки сторони будуть мати таке бажання. В будь-який момент сторони можуть змінити форму розрахунків із зарахування на грошову форму.

Якщо до моменту повернення приміщення орендодавцю не буде погашено (зараховано) всю вартість поліпшення приміщення, то тим самим орендодавець отримає дохід у вигляді непогашеної вартості такого поліпшення. Цей дохід відповідає вимогам пп. «е» пп. 164.2.17 ПКУ: вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначена за правилами звичайної ціни, а також сума знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку.

Доходом орендодавця буде непогашена вартість поліпшення, визначена за правилами звичайної ціни, яка може не співпадати з фактично понесеними витратами орендаря. Щоб у податківців не було претензій щодо рівня звичайної ціни поліпшення, варто провести його професійну оцінку і орієнтуватися саме на неї.

Якщо вартість поліпшення буде частково зарахована в рахунок орендної плати на момент закінчення оренди, то оподатковуватись буде різниця між звичайною ціною поліпшення та його вішкодованою частиною.

Як розрахувати суму ПДФО та військового збору з додаткового блага у негрошовій формі, читайте тут, а про заповнення додатку 4ДФ – тут,  тут  та тут.

Також читайте тут.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Єгорова Юлія
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки
Теги:
Амортизація , Оренда , Ремонт

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі