• Посилання скопійовано

Оподаткування доходу фізособи від продажу майнових прав на нерухомість

Фізособа у 2007 році придбала майнові права на житло в новобудові. За договором, сума визначена в доларах США, але розрахунки велись в гривнях. У 2020 році фізособа продає ці права іншій фізособі. Як в річній декларації розрахувати суму оподатковуваного доходу? Які документи підтверджуватимуть витрати?

Щодо особливостей оподаткування доходу від продажу майнових прав на нерухомість

Особливості оподаткування, визначені ст. 172 ПКУ для операцій продажу нерухомого майна, не застосовуються до операцій продажу майнових прав на нерухоме майно. Чому – детально обгрунтовано в листі ДФСУ від 09.03.2016 р. №2458/Г/99-99-17-02-03-14.

Причому аргументація податкової в листі базується на аргументації суду в Постанові ВСУ від 24.06.2015 № 6-318цс15.

Оскільки спеціальної норми, яка би регламентувала оподаткування майнових прав, ПКУ не містить, доходи від продажу майнових прав слід розглядати як інші доходи, згідно з пп. 164.2.20 ПКУ.

Така сама думка наведена, наприклад, в Постанові ВС від 06.08.2019 р. у справі № 826/14183/16.

Фізособа продала майнові права іншій фізособі. В такому разі відповідно до пп. 168.2.1 ПКУ така фізособа продавець платник податку зобов'язана включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Зазначені доходи оподатковуються ПДФО за загальною ставкою 18% (див. пп. 167.1 ПКУ) та ВЗ за ставкою 1,5% (пп. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ).

Причому об’єктом оподаткування є вся сума отриманого фізособою доходу. Зменшення її на суму витрат на придбання майнових прав ПКУ не передбачає.

 

За яким курсом розраховувати дохід, якщо сума в договорі визначена в доларах США?

Відповідно до пп. 164.4 ПКУ, під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Але ця норма стосується ситуації, якщо доходи отримані в іноземній валюті, наприклад, у доларах США. В такому разі дохід з метою оподаткування визначається за курсом НБУ на дату отримання доларів США на банківський рахунок фізособи.

Але в ситуації, яку ми розглядаємо, фізособа отримала доходи в гривнях, а не в іноземній валюті.

Тому дохід визначається за такою отриманою сумою.

 

Які документи мають бути для підтвердження отриманого доходу?

По-перше, виписка банку, в якій відображена отримана сума коштів.

По-друге, договір купівлі-продажу та акт про передачу відповідних майнових прав.

Це документи, які підтверджують отримання доходів.

Щодо документів на витрати, то вони не потрібні, тому що з метою оподаткування витрати не визначаються.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202412
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202416
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.202421
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.202419
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202430