• Посилання скопійовано

Придбання автомобіля та надання його у погодинну оренду: які особливості?

ТОВ на загальній системі придбало легкове авто і планує його здавати в оренду погодинно фізичним особам. Якими документами оформлюється ця операція та як оподатковується?

Придбання автомобіля

Про те, як оформити придбання автомобіля, читайте у нашій новині.

У разі придбання (оренди) юридичною особою транспортного засобу для своїх госппотреб або потреб відокремленого підрозділу (філії) повідомлення за ф. №20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після придбання (оформлення договору оренди) за основним місцем обліку такої юрособи. Більш докладно про це – тут  та тут.

Нагадаємо, що з 01.01.2020 р. діють нові ставки пенсійного збору за першу реєстрацію авто.

Також пропонуємо нашу консультацію щодо придбання автомобіля.

 

Надання автомобіля в оренду погодинно

Операція з надання автомобіля у погодинну оренду фізичним особам має ознаки договору прокату. Надання майна у  прокат регламентується ЦКУ, параграфом 2 глави 58 «Найм (оренда)». Прокат є одним з видів договору найму (оренди), тому на нього поширюються загальні правила надання майна в оренду з параграфа 1 глави 58 ЦКУ які не суперечать спеціальним правилам надання майна у прокат.

За договором прокату наймодавець, який веде діяльність з передачі речей в найм, передає або зобов'язується передати рухому річ наймачу в користування за плату на певний строк (ч. 1 ст. 787 ЦКУ).

У прокат можна надати авто для використання в особистих або виробничих потребах. В останньому випадку це повинно бути зазначено у договорі (ч. 2 ст. 788 ЦКУ).

Клієнт (наймач авто) не має права на укладення договору піднайму (ч. 1 ст. 791 ЦКУ). Це означає, що автомобіль не може бути взятий у прокат з метою подальшого здавання його в суборенду, але наймач може перевозити вантажі або пасажирів. Головне, щоб під час такого використання автомобіль не передавався в користування іншим особам.

На нашу думку, на договір прокату автомобіля не повинні поширюватися норми про нотаріальне посвідчення договорів оренди авто з фізособами (ст. 799 ЦКУ), оскільки тут діють спеціальні правила ст. 787 ЦКУ, що встановлюють специфіку укладення договорів прокату – це публічний договір приєднання, що не потребує нотаріального посвідчення. Автомобіль на умовах прокату може надаватись на короткий строк, який може становити один день чи декілька годин. У таких відносинах застосування нотаріальної форми не відповідало б їх характеру. Втім, питання нотаріального посвідчення договору прокату автомобіля залишається недостатньо врегульованим та дискусійним, оскільки є пряма норма ст. 799 ЦКУ про нотаріальне посвідчення оренди автомобіля.

Щодо документального оформлення послуг прокату автомобіля -  на цей прокат не поширюються нормативні документи, що врегульовують відносини прокату взагалі, а саме  Правила побутового обслуговування населення, затверджені постановою КМУ від 16.05.94 р. № 313, Порядок надання в тимчасове користування громадянам предметів культурно-побутового призначення та господарського застосування, затверджений наказом Укрсоюзсервісу від 16.12.99 р. № 46.

Тому підприємству доведеться самостійно розробити первинні документи щодо прокату автомобіля,  з урахуванням норм п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік і п. 2.4 Положення № 88.

Основним документом, що підтверджує факт передачі авто у прокат і повернення його від наймача, буде акт приймання-передачі автомобіля.

В такому акті варто зазначити вартість відшкодування за втрату чи пошкодження (за одиницю) певних деталей автомобіля. Проте, на нашу думку, ці моменти краще узгодити в договорі прокату, оскільки згідно з ч. 3 ст. 22 ЦКУ збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. Якщо сума відшкодування завданих збитків установлюється в розмірі більше суми реальних збитків та з урахуванням упущеної вигоди, то такий підвищений розмір відшкодування краще визначити в договорі.

При здійсненні розрахунків за надання автомобіля у прокат у готівковій чи безготівковій формі (банківськими платіжними картками) згідно зі ст. 2 Закону про РРО прокатник зобов'язаний реєструвати такі розрахунки через РРО і видавати наймачу чек РРО.

Бухгалтерський облік та оподаткування операцій з надання автомобіля у короткострокову оренду (прокат) здійснюються за загальними правилами для обліку та оподаткування операцій з надання послуг. Бухгалтерські записи будуть такими:

За умови оплати клієнтами виставлених їм рахунків:

  • Дт 361 Кт 703 – підписання з клієнтом акту надання автомобіля в оренду після завершення строку оренди
  • Дт 703 Кт 641 – нарахування податкових зобов’язань з ПДВ;
  • Дт 311 Кт 703 – отримання оплати від клієнта на розрахунковий рахунок.

За умови розрахунків готівкою або картками, що реєструються через РРО:

  • Дт 301 (313) Кт 703 – отримання оплати з одночасним визнанням доходу від надання послуг прокату;
  • Дт 703 Кт 641 – нарахування податкових зобов’язань з ПДВ.

Дохід від надання послуг прокату збільшує фінрезультат з метою оподаткування податком на прибуток.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202412
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202418
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024106
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.202476
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202430