• Посилання скопійовано

Матеріальна допомога у натуральному вигляді працівникові: які податки слід сплатити?

Підприємство надало працівнику матеріальну допомогу у натуральному вигляді, які податки при цьому слід заплатити?

До податкових витрат не включають затрати, які не пов'язані з провадженням господарської діяльності (пп. 139.1.1 ПКУ). Відповідно до пп. 14.1.36 ПКУ, господарська діяльність — діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу. Коли підприємство безкоштовно передає товар своєму працівникові у вигляді допомоги, то така операція не пов'язана з господарською діяльністю.


При передачі безоплатно працівнику допомоги в натуральному вигляді доходу в податковому обліку не слід відображати. Адже відповідно до пп. 14.1.56 ПКУ, доходи — це «...загальна сума доходу, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах...». У ситуації з безоплатною передачею товару працівнику жодної компенсації в грошовій чи іншій формі ми не отримуємо. Але податківці стверджують, що підприємства-дарувальники (а саме подарунком можна назвати товарну допомогу) повинні показати дохід (за звичайною ціною) на суму безкоштовно переданих товарів. При цьому такі дарувальники можуть поставити до витрат і собівартість таких подарованих товарів. Про необхідність нарахування доходу при безкоштовній передачі товарів зазначено в УПК №581.

Щодо ПДВ, то зазначимо таке. Під постачанням товарів розуміють будь-яку передачу права на розпорядження товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару (пп. 14.1.191 ПКУ). Тому при наданні допомоги у натуральному вигляді працівникам відбувається постачання товарів, а отже така операція є об'єктом оподаткування ПДВ (п. 185.1 ПКУ). Показувати ПЗ з ПДВ за такою операцією слід у періоді передачі товару працівникам (п. 187.1 ПКУ). А базою для нарахування ПЗ з ПДВ буде договірна вартість таких товарів, але не нижче звичайних цін (абз. 5 п. 188. 1 ПКУ).

Щодо ПК з ПДВ, відображеного при придбанні таких товарів для безкоштовної передачі працівникам. Згідно з п. 198.3 ПКУ, право на ПК з ПДВ буде тоді, коли товари/послуги використовуються в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку. Тож при купівлі (виготовленні) таких товарів не варто признавати ПК з ПДВ згідно з п. 198.3 ПКУ (звісно, якщо відразу відомо, що такі товари закуповуються або виготовляються з метою дарування).

Щодо ПДФО зазначимо таке. При сплаті ПДФО з негрошового подарунка слід застосовувати натуральний коефіцієнт, визначений згідно з п. 164.5 ПКУ (1,176471 — якщо ставка ПДФО 15%, та 1,204819 при ставці 17%).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    02.05.202413
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    02.05.202419
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    02.05.2024167
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.2024114
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202430