• Посилання скопійовано

Оподаткування подарованого об’єкта нерухомості

Фізособа планує подарувати об'єкт нерухомості іншій фізособі, яка не знаходиться у першому ступені споріднення (дарувальник є рідною сестрою брата, який є батьком ФО, якій має бути подарована нерухомість). Чи передбачає такий правочин сплату податків? Якщо так, то які саме податки мають бути сплачені та у які строки?

Підпунктом 14.1.263 ПКУ визначено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Згідно з пп. 174.6 ПКУ об’єкт дарування, подарований платнику податку іншою фізичною особою, підлягає оподаткуванню.

Враховуючи вищезазначене, племінники не відносяться ані до першого, ані до другого ступеня споріднення. Тому обдарований, який не є членом сім’ї дарувальника першого та другого ступеня споріднення при отриманні подарунку має сплатити до державного бюджету податки (від суми вартості подарунку), а саме:

1. ПДФО - в розмірі 5%;

2. Військовий збір –в розмірі 1,5%.

Крім того, обдарований зобов’язаний подати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) (пп. 179.1 ПКУ).

Суму вартості подарунку, обдарований повинен включити до складу щорічної декларації про майновий стан та доходи. У рядку 10.6 (цей рядок входить до підсумкового рядка 10) розділу ІІ декларації відображається вартість отриманого подарунку (графа 3) з зазначенням суми ПДФО та військового збору, які підлягають самостійній сплаті (графи 6 та 7); рядок 12 розділу ІV – загальна сума річного доходу; рядок 13 розділу V – загальна сума ПЗ з ПДФО; рядок 18.1 – сума ПЗ з ПДФО, що підлягають сплаті до бюджету та рядок 19.1 – сума ПЗ з військового збору,  що підлягають сплаті до бюджету.

Податкову  декларацію  подають за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, для платників ПДФО до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 ПКУ).

Неподання або несвоєчасне подання фізичною особою, яка отримала подарунок  та зобов’язана була нараховувати і сплатити податки та збори, податкової декларації до контролюючих органів тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн (пп. 120.1 ПКУ).

Також відповідно до пп. 179.7 ПКУ обдарований повинен самостійно сплатити до 1 серпня року, наступного за звітним, суму податку з доходів фізичних осіб, що зазначена у щорічній декларації про майновий стан та доходи.

Обдарованому не уникнути подання декларації та сплати податків з отриманого подарунку, тому що податкова все одно про нього дізнається. Оскільки нотаріус, який оформлює документи на подарунок, надає державній податковій службі інформацію про посвідчення договорів дарування в порядку, встановленого для податкового розрахунку за формою №1ДФ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424