• Посилання скопійовано

Оподаткування подарованого об’єкта нерухомості

Фізособа планує подарувати об'єкт нерухомості іншій фізособі, яка не знаходиться у першому ступені споріднення (дарувальник є рідною сестрою брата, який є батьком ФО, якій має бути подарована нерухомість). Чи передбачає такий правочин сплату податків? Якщо так, то які саме податки мають бути сплачені та у які строки?

Підпунктом 14.1.263 ПКУ визначено, що членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені. Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.

Згідно з пп. 174.6 ПКУ об’єкт дарування, подарований платнику податку іншою фізичною особою, підлягає оподаткуванню.

Враховуючи вищезазначене, племінники не відносяться ані до першого, ані до другого ступеня споріднення. Тому обдарований, який не є членом сім’ї дарувальника першого та другого ступеня споріднення при отриманні подарунку має сплатити до державного бюджету податки (від суми вартості подарунку), а саме:

1. ПДФО - в розмірі 5%;

2. Військовий збір –в розмірі 1,5%.

Крім того, обдарований зобов’язаний подати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) (пп. 179.1 ПКУ).

Суму вартості подарунку, обдарований повинен включити до складу щорічної декларації про майновий стан та доходи. У рядку 10.6 (цей рядок входить до підсумкового рядка 10) розділу ІІ декларації відображається вартість отриманого подарунку (графа 3) з зазначенням суми ПДФО та військового збору, які підлягають самостійній сплаті (графи 6 та 7); рядок 12 розділу ІV – загальна сума річного доходу; рядок 13 розділу V – загальна сума ПЗ з ПДФО; рядок 18.1 – сума ПЗ з ПДФО, що підлягають сплаті до бюджету та рядок 19.1 – сума ПЗ з військового збору,  що підлягають сплаті до бюджету.

Податкову  декларацію  подають за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року, для платників ПДФО до 1 травня року, що настає за звітним (пп. 49.18.4 ПКУ).

Неподання або несвоєчасне подання фізичною особою, яка отримала подарунок  та зобов’язана була нараховувати і сплатити податки та збори, податкової декларації до контролюючих органів тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 грн (пп. 120.1 ПКУ).

Також відповідно до пп. 179.7 ПКУ обдарований повинен самостійно сплатити до 1 серпня року, наступного за звітним, суму податку з доходів фізичних осіб, що зазначена у щорічній декларації про майновий стан та доходи.

Обдарованому не уникнути подання декларації та сплати податків з отриманого подарунку, тому що податкова все одно про нього дізнається. Оскільки нотаріус, який оформлює документи на подарунок, надає державній податковій службі інформацію про посвідчення договорів дарування в порядку, встановленого для податкового розрахунку за формою №1ДФ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»