• Посилання скопійовано

Платниками податку на нерухоме майно є особи - власники об’єктів житлової нерухомості

У будівельної організації на рахунку 26 як готова продукція обліковуються квартири для продажу (оформлені документи, що підтверджують право власності будівельної організації на такі квартири). Чи є в такому разі ця юрособа платником податку на нерухоме майно?

Відповідно до п. 1 розділу XIX ПКУ, з 1 січня 2013 року набрала чинності стаття 265 ПКУ. Згідно з пп. 265.1.1 ПКУ, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової нерухомості. Підпунктом 14.1.129 ПКУ визначено, що об'єктами житлової нерухомості є будівлі, віднесені відповідно до законодавства до житлового фонду, дачні та садові будинки. До об'єктів житлової нерухомості, зокрема, віднесено квартири — як ізольоване помешкання в житловому будинку, призначене та придатне для постійного у ньому проживання.


База оподаткування об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності підприємств, обчислюється ними самостійно виходячи з житлової площі житлової нерухомості на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт (пп. 265.3.3 ПКУ). Згідно з пп. 265.7.5 ПКУ, юридичні особи, які є платниками податку на нерухомість, самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 1 лютого цього ж року подають податковому органу за місцезнаходженням житлової нерухомості декларацію з податку на нерухоме майно. У такій декларації річна сума податку розбивається рівними частками поквартально. Якщо житлова нерухомість є новоствореною або нововведеною, декларація має бути подана протягом місяця з дня виникнення права власності на житлову нерухомість. Підпунктом 265.10.1 ПКУ визначено, що податок за звітний рік платники-юрособи мають сплачувати щокварталу авансовими внесками (в сумі платежу за певний квартал згідно з податковою декларацією) до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом. Податок на нерухоме майно сплачується за місцем розташування житлової нерухомості і зараховується до відповідного бюджету.

Таким чином, юрособа — власник об'єктів житлової нерухомості, зокрема квартир, у разі оформлення документів на право власності є платником податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

У разі продажу таких квартир, тобто переходу права власності на житлову нерухомість від одного власника до іншого протягом календарного року, податок обчислюватиметься для попереднього власника за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на квартиру(и). У зв'язку зі зміною власника продавцю слід також подати уточнюючу декларацію з податку на нерухомість та скоригувати податкові зобов'язання, які були задекларовані ним в річній декларації. Для нового власника — починаючи з місяця, в якому виникло право власності на таку житлову нерухомість (пп. 265.8.1 ПКУ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Степанов Михаил

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202418
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202481
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202437
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202437
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202423