• Посилання скопійовано

Яка ставку з податку на нерухомість слід застосовувати для пам'ятки архітектури, яка орендується у м. Києві?

Чи має право підприємство на ставку 0% податку на нерухомість як для пам'ятки архітектури згідно з рішенням про встановлення місцевих податків і зборів у м. Києві на 2019 р., якщо це нежитлове приміщення надається в оренду з метою торгівлі, надання приміщень в суборенду чи розміщення ресторану?

Відповідно до пп. 266.5.1 ПКУ ставки податку для об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаних територіальних громад, які створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об’єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Ставки податку на нерухомість у м. Києві визначені  Положенням про податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в м. Києві (додаток 1 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 р. №242/5629) і там для такої нерухомості визначено ставку 0%.

Пільги зі сплати податку на нерухоме майно встановлено п. 266.4 ПКУ.

У пп. 266.4.2 ПКУ передбачено, що сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, які створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об'єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями).

Пільги з податку на нерухомість, що сплачується на відповідній території з об'єктів нежитлової нерухомості, встановлюються залежно від майна, яке є об'єктом оподаткування.

При цьому пільги з податку на нерухомість, передбачені пп. 266.4.1 та 266.4.2 ПКУ, не застосовуються до об'єкта/об'єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів: здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності (абз. 3 пп. 266.4.3 ПКУ). Аналогічну норму містить п. 4.2 Положення №242.

Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості встановлюються за 1 кв. метр (відсотків розміру мінімальної заробітної плати) відповідно до таблиці №1 до Положення №242.

Для пам'яток історії та архітектури (класифікація будівель та споруд 1273.1) дійсно встановлена ставка податку на нерухомість 0%. Однак у примітці 2 до таблиці 1 зазначено, що об'єкти нерухомості, які класифікуються за цим підкласом, звільняються/можуть звільнятися повністю або частково від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до норм пп. 266.2.2 та п. 266.4 ПКУ.

Нагадаємо, що у пп. 266.2.2 ПКУ перераховано об’єкти нерухомості, які не є об’єктом оподаткування податком на нерухомість. Якщо приміщення, про яке йдеться у запитанні, належить до цих об’єктів, воно не оподатковується податком на нерухомість.

Далі, у пп. 266.4.1 ПКУ зазначені пільги для фізосіб у вигляді зменшення оподатковуваної площі нерухомості, а у пп. 266.4.2 ПКУ визначено, що сільські, селищні, міські ради та ради об’єднаних територіальних громад можуть встановлювати пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.

Разом з цим, у пп. 266.4.3 ПКУ зазначено, що пільги з податку, передбачені пп. 266.4.1 та 266.4.2 ПКУ, для фізосіб не застосовуються до:

  • об’єкта/об’єктів оподаткування, якщо площа такого/таких об’єкта/об’єктів перевищує п’ятикратний розмір неоподатковуваної площі, встановленої пп. 266.4.1 цього пункту;
  • об’єкта/об’єктів оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, позичку, використовуються у підприємницькій діяльності).

Для юросіб відповідної норми у ПКУ немає.

У даному разі ставка податку 0% - це і є «загальні підстави» сплати податку на нерухомість, адже іншої ставки податку або певних пільг з податку за приміщення, що відносяться до пам'яток історії та архітектури, Положенням №242 не встановлено.

Тож, на думку автора, підприємство як юрособа може застосовувати загальну ставку 0% для оподаткування приміщення, про яке йдеться у запитанні, незважаючи на те, що воно здається в оренду, зокрема, оскільки іншої ставки на нього рішенням Київської міської ради від 23.06.2011 р. №242/5629 не встановлено.

Разом цим, для впевненості у правильності застосування ставки податку на нерухомість автор радить звернутися до податківців за наданням ІПК відповідно до ст. 52 ПКУ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бондаренко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Податок на землю при зміні цільового призначення землі
    Підприємство змінило цільове призначення 3-х земельних ділянок (2 об'єднали, 1 окремо) з сільськогосподарського (для ведення особистого селянського господарства) на колективне житлове будівництво 24.09.2024 р. Чи потрібно подавати уточнюючу податкову декларацію? Як її правильно заповнити та чи передбачені штрафні санкції?
    19.11.202419
  • Чи потрібна ліцензія на оптову торгівлю пальним при зміні розпорядника акцизного складу?
    Буде проведена зміна розпорядника акцизного складу, на якому наявні залишки пального. Підприємство отримає оплату за передані залишки від нового розпорядника. Чи потрібна ліцензія на право оптової чи роздрібної торгівлі пальним при зміні власника акцизного складу?
    18.11.202484
  • Чи можна оплатити ліки для фізособи без оподаткування?
    Підприємство отримало запит на допомогу від особи, яка перебуває на лікуванні у військовому шпиталі. Придбали та передали цій особі ліки, які призначив лікар. Особа не є працівником підприємства та не є родичем працівника підприємства. Чи можно провести передачу ліків як благодійну неоподатковувану допомогу? Як відобразити це у звітності?
    15.11.202438
  • Подвійне оподаткування доходів фізособи у Великобританії та в Україні
    Українка тимчасово проживає як біженець у Великобританії. В Україні зареєстрована ФОПом на ІІ групі ЄП, надає онлайн-консультації в Україні, послуги психолога (інші медичні послуги), отримуючи оплату на підприємницький рахунок. Планує зареєструватися ФОПом у Великобританії. Чи можна уникнути подвійного оподаткування доходів?
    14.11.202438
  • Чи сплачувати екологічний податок за зберігання макулатури?
    Підприємство закуповує відходи (макулатуру), обліковує на рахунку 281, оброблює ці відходи і перепродає. Має дозвіл на здійснення операцій з оброблення відходів. Чи потрібно сплачувати екологічний податок?
    14.11.202424