• Посилання скопійовано

Обсяг контрольованої операції для трансфертного ціноутворення

Підприємство мало заборгованість за кредитним договором з пов’язаною особою (нерезидентом) у розмірі 5 млн грн. Протягом звітного року заборгованість погашено. Крім того, загальна сума за придбаними товарами (послугами) складає 4,8 млн грн. Як розрахувати обсяг контрольованої операції для трансфертного ціноутворення?

Згідно з пп. 39.2.1.1 ПКУ контрольованими операціями є господарські операції платника податку на прибуток, які можуть впливати на об’єкт оподаткування і здійснюються з пов’язаними особами – нерезидентами (визначення «пов'язані особи» див у пп. 14.1.159 ПКУ). 

Господарською операцією для цілей трансфертного ціноутворення відповідно до пп. 39.2.1.4 ПКУ є всі види операцій, договорів або домовленостей, документально підтверджених або непідтверджених, які можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, зокрема ЗЕД - контракти за товарами, операції з придбання (продажу) послуг, а також фінансові операції, включаючи кредити.

Суть віднесення операції до контрольованої - це перевірка на можливість заниження об’єкта оподаткування податком на прибуток. Фактично перевірка операції на відсутність заниження доходу та завищення витрат, за якими визначається об’єкт оподаткування.

Наприклад, придбання товарів у пов’язаної особи нерезидента: завищена ціна в порівнянні із ринковими цінами впливає на суму витрат, як наслідок на об’єкт оподаткування, або сума отриманого кредиту, жодним чином не впливає на фінрезультат, проте нараховані проценти відображаються у складі витрат. Зверніть увагу! Сума наданих (отриманих) кредитів не враховується при визначенні вартісного критерію контрольованих операцій для цілей трансфертного ціноутворення. Але сума нарахованих відсотків за такими операціями підлягає врахуванню при визначенні такого критерію (додатково див. лист ДФСУ від 07.06.2017 р. №535/6/99-99-15-02-02-15/ІПК).

Контрольованими операціями визнаються господарські операції, якщо одночасно виконуються такі умови (пп. 39.2.1.7 ПКУ):

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухобліку, перевищує 150 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких госпоперацій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухобліку, перевищує 10 млн грн (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

 

Річний дохід платника податків

Визначається згідно з звітом про фінрезультати, зокрема, це:

  • дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за вирахуванням непрямих податків та інших відрахувань із доходу (рядок 2000);
  • інші операційні доходи (рядок 2120);
  • фінансові доходи (рядки 2200 і 2220);
  • інші доходи (рядок 2240).

 

Обсяг господарських операцій

Згідно з пп. 39.2.1.9 ПКУ обсяг господарських операцій платника податків для цілей пп. 39.2.1.7 ПКУ обраховується за цінами, що відповідають принципу «витягнутої руки». І як уточнюється у пп. 39.1.1 ПКУ платник податку, який бере участь у контрольованій операції, повинен визначати обсяг його оподатковуваного прибутку відповідно до принципу «витягнутої руки». Встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» проводиться за методами, визначеними п. 39.3 ПКУ.

Це означає, що зазначений вище критерій у 10 млн грн потрібно перевірити щодо принципу «витягнутої руки». А саме господарські операції з контрагентом за договірними цінами, які є до 10 млн грн, слід перерахувати за цінами, які відповідають принципу «витягнутої руки». Якщо перерахований критерій буде вище 10 млн грн та при відповідності іншим критеріям, операція є контрольованою. 

Отже, показники для критерію визначення контрольованої операції визначаються за правилами бухобліку звітного року. Згідно з ст. 13 Закону про бухоблік звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. 

 

Висновок:

Враховуючи умови запитання для визначення обсягу госпоперацій для цілей трансфертного ціноутворення потрібно враховувати операції за договорами поставки товарів (послуг), а також суми нарахованих процентів за кредитним договором з нерезидентом, а сума кредиту при визначенні вартісного критерію не враховується  (додатково див. тут).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Оплата операції фізособі: податкові наслідки
    Підприємство хоче оплатити медичну операцію фізичній особі, яка не є її працівником. Які податкові наслідки у підприємства та фізичної особи? Як оформити оплату?
    Сьогодні 15:112
  • Особливості плати за землю за пп. 284.4 ПКУ
    Підприємство займається діяльністю за кодом КВЕД 08.11. Має держакт на право постійного користування земельною ділянкою площею 25,0856 га з цільовим призначенням - для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов'язані з користуванням надрами. Але в спецдозволі на користування надрами зазначено тільки 16,2 га з ймовірними покладами корисних копалин. Як застосовувати пп. 284.4 ПКУ?
    Сьогодні 13:278
  • Як оформити та оподаткувати безповоротну фіндопомогу фізособі?
    Як документально оформити надання від ТОВ безповоротної фінансової допомоги фізособі - працівнику або непрацівнику ТОВ? Чи обов’язково зазначати підставу надання фіндопомоги, якщо зі всієї суми будуть сплачуються податки?
    Сьогодні 12:139
  • Придбали майновий комплекс, а землю не оформили: хто сплачує земельний податок?
    Підприємство придбало нежитловий майновий комплекс (виробничі, адміністративні, господарські будівлі). Оформлення земельної ділянки під будівлями не було проведено. Підприємство проводить дії по укладанню договору оренди земельної ділянки з місцевою територіальною громадою. Ці приміщення здаються в оренду. Чи є у підприємства підстави сплачувати земельний податок?
    01.05.202417
  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.202428