• Посилання скопійовано

Платник - «єдинник» отримав лікарняні за рахунок ФСС: чи виникне оподаткований дохід?

Чи виникатиме оподаткований дохід у разі отримання платником ЄП лікарняних за кошти Фонду соцстрахування?

У дохід «єдинника» не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від фондів соцстраху (лікарняні, декретні виплати тощо), тому сума допомоги з тимчасової непрацездатності, виплачена із ФСС з ТВП, не оподатковується єдиним податком (пп. 4 п. 292.11 ПКУ) і не включається до доходу підприємця.

А от з іншими податками (ПДФО та військовий збір) постає питання. У листі ГУ ДФС у Київській області від 26.02.2016 р. №373/14/10-36-17-02 податківці наголошують, що отримана сума допомоги від ФСС має оподатковуватися ПДФО та військовим збором за загальними правилами. При цьому, на думку податківців, оподаткуванню підлягає і сума лікарняних по вагітності та пологах. Але така думка не відповідає нормі пп. 165.1.1 ПКУ. Адже цією нормою чітко встановлено, що сума допомоги по вагітності та пологах не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, тобто з таких сум не утримується ані ПДФО, ані військовий збір.

Разом із тим, на думку ДФС, ці отримані суми нарахованих лікарняних підлягають оподаткуванню ПДФО на загальних підставах, тобто за ставкою 18%, та військовим збором. Тож сума лікарняних не включається в дохід «єдинника», але має бути відображена ним у складі загального річного оподатковуваного доходу в річній податковій декларації про майновий стан і доходи (лист Міндоходів від 05.12.2013 №6366/І/99-99-17-02-02-15). З цього листа зрозуміло, що ФСС ПДФО та військовий збір за підприємця з сум допоміг не сплачує. А отже, із сум лікарняних підприємець має це зробити самостійно. Така декларація подається у строк до 1 травня року, що настає за звітним. Сплатити ж суму податків необхідно до 1 серпня року, що настає за звітним (п. 179.7 ПКУ).

А от ЄСВ з лікарняних, отриманих ФОПом, сплачувати не потрібно. Адже чинним законодавством обов'язок нараховувати і сплачувати ЄСВ з суми лікарняних та декретних встановлений для роботодавців, але не для осіб, які отримують суми таких виплат безпосередньо від ФСС. Тому на суми лікарняних та декретних єдиний соціальний внесок не нараховується.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Нецільова благодійна допомога фізособі грошима: правила оподаткування
    Чи є обмеження щодо суми надання нецільової благодійної допомоги працівнику та не працівнику підприємства і як вона оподатковується? Чи є збільшення фінансового результату до оподаткування на цю допомогу?
    19.04.202412
  • Що буде з податками у ФОПа-таксиста, який уклав договір про використання платформи Bolt?
    ФОП – платник єдиного податку ІІІ групи, без ПДВ, укладає договір щодо перевезень з Bolt-нерезидентом. Кошти від пасажирів надходять на рахунок Bolt - нерезидента. Потім ФОП отримує від цього нереидента оплату за послуги з перевезення, але на валютний рахунок. Чи виникає податкове зобов’язання з ПДВ у ФОПа?
    19.04.202413
  • Чи є пільга з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    ТОВ має основний вид діяльності за кодом 23.70 «Різання, оброблення та оздоблення декоративного та будівельного каменю». Уклало договір на переробку давальницької сировини, за яким отримує від замовника блоки з каменю і використовуючи власні приміщення, станки, електроенергію, робочу силу тощо виготовляє пам’ятники, плитку тощо. Чи має ТОВ пільгу з податку на нерухомість при виготовленні продукції з давальницької сировини?
    16.04.202418
  • Коли сплачувати орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності?
    Підприємство уклало з міською радою договір оренди земельної ділянки. Додаткову угоду до цього договору щодо застосування нової НГО земельної ділянки укладено та зареєстровано 29.02.2024 р. Розмір орендної плати було зменшено з 12000 грн до 10000 грн за місяць. Договором та додатковою угодою не визначено, з якого періоду застосовувати нову НГО. Який розмір орендної плати зазначити в декларації з плати за землю після зміни НГО?
    15.04.2024347
  • Чи нараховується пеня внаслідок зменшення плати за землю?
    ФОП має договір оренди землі комунальної власності на території активних бойових дій. Згідно з пп. 69.14 підр. 10 розд. ХХ ПКУ 14.03.2024 р. подано уточнюючий розрахунок за 2022 рік на зменшення орендної плати. До цього був податковий борг за 2022 р. Але датою подання уточнюючого розрахунку в ІКПП нарахована пеня. Чи правомірне нарахування пені?
    27.03.202430