Головна Усі консультації Оподаткування Інші податки

Підприємець - «єдинник» надав послуги підприємству - неплатнику ЄП: які наслідки?

Підприємець на ІІ групі ЄП (держреєстрація - 02.2018 р., зареєстрований «єдинником» з 01.03.2018 р. відповідно до пп. 298.1.2 ПКУ) надав послуги підприємству - неплатнику ЄП. Які наслідки? Як відобразити доходи в Декларації з ЄП?

Згідно з п. 291.4 ПКУ однією з умов перебування фізосіб - підприємців на II групі платників єдиного податку є здійснення госпдіяльності з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню.

Тобто надання послуг іншим особам, зокрема, підприємствам - неплатникам єдиного податку, призводить до порушення умов перебування на ІІ групі платника ЄП.

Такий платник ЄП повинен перейти на загальну систему оподаткування відповідно до пп. 9 пп. 298.2.3 ПКУ, який вимагає перейти на загальну систему у разі здійснення платниками ЄП ІІ групи діяльності, яка не передбачена у пп. 1 або 2 п. 291.4 ПКУ, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

У випадку, якщо порушення було здійснено в березні 2018 р., то перейти на загальну систему такий суб’єкт господарювання повинен був ще з 1 квітня 2018 р.

Зробити це він повинен шляхом подання заяви до контролюючого органу про відмову від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 днів до початку нового календарного кварталу – принаймні так вимагає пп. 298.2.1 ПКУ. Як бути в тому випадку, коли порушення сталося пізніше ніж 10 днів до початку нового кварталу, норми ПКУ не говорять.

Якщо фізична особа-підприємець не виконала перелічені вимоги та вчасно не перейшла на сплату інших податків і зборів, то анулювання реєстрації платника єдиного податку другої групи проводиться за рішенням контролюючого органу на підставі акта перевірки з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено таке порушення (п. 299.11 ПКУ). В результаті всі доходи, отримані після дати анулювання реєстрації платника єдиного податку, оподатковуватимуться на загальних підставах.

Однак, в такому випадку, підприємець повинен мати і право на витрати як платник податків на загальній системі оподаткування на підставі ст. 177 ПКУ. Але нормами ПКУ  чітко не встановлено таке право у разі примусового переведення ФОП на загальну систему, тож як до цього поставляться податківці, невідомо.

Окрім цього, є й ще один неприємний наслідок для такого суб’єкта господарювання.

Дохід від надання таких послуг ФОПом підлягає оподаткуванню за ставкою 15%. Така вимога передбачена пп. 5 п. 293.4 ПКУ. У декларації з ЄП сума такого доходу відображається у рядку 04 «Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15 відсотків».

Відповідно до пп. 296.5.1 ПКУ платники ЄП другої групи подають податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, зокрема, у разі відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ. Тобто відзвітуватись по ЄП він повинен був за І квартал 2018 р. – якщо порушив умови перебування у другій групі ЄП в березні 2018 р., і за ІІ квартал – якщо порушення сталося в квітні чи травні 2018 р.

При цьому у податковій декларації окремо відображаються обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку першої та другої груп, обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків, обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, обраною згідно з умовами, визначеними цієї главою, авансові внески, встановлені п. 295.1 ПКУ.

Подання податкової декларації у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє таких платників від обов'язку подання податкової декларації у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 36 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Горбовцов Станіслав
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Інші податки

Коментарі: 2

Новини по темі

Консультації по темі