• Посилання скопійовано

Підприємець - «єдинник» надав послуги підприємству - неплатнику ЄП: які наслідки?

Підприємець на ІІ групі ЄП (держреєстрація - 02.2018 р., зареєстрований «єдинником» з 01.03.2018 р. відповідно до пп. 298.1.2 ПКУ) надав послуги підприємству - неплатнику ЄП. Які наслідки? Як відобразити доходи в Декларації з ЄП?

Згідно з п. 291.4 ПКУ однією з умов перебування фізосіб - підприємців на II групі платників єдиного податку є здійснення госпдіяльності з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню.

Тобто надання послуг іншим особам, зокрема, підприємствам - неплатникам єдиного податку, призводить до порушення умов перебування на ІІ групі платника ЄП.

Такий платник ЄП повинен перейти на загальну систему оподаткування відповідно до пп. 9 пп. 298.2.3 ПКУ, який вимагає перейти на загальну систему у разі здійснення платниками ЄП ІІ групи діяльності, яка не передбачена у пп. 1 або 2 п. 291.4 ПКУ, - з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому здійснювалася така діяльність.

У випадку, якщо порушення було здійснено в березні 2018 р., то перейти на загальну систему такий суб’єкт господарювання повинен був ще з 1 квітня 2018 р.

Зробити це він повинен шляхом подання заяви до контролюючого органу про відмову від спрощеної системи оподаткування не пізніше ніж за 10 днів до початку нового календарного кварталу – принаймні так вимагає пп. 298.2.1 ПКУ. Як бути в тому випадку, коли порушення сталося пізніше ніж 10 днів до початку нового кварталу, норми ПКУ не говорять.

Якщо фізична особа-підприємець не виконала перелічені вимоги та вчасно не перейшла на сплату інших податків і зборів, то анулювання реєстрації платника єдиного податку другої групи проводиться за рішенням контролюючого органу на підставі акта перевірки з першого числа місяця, що настає за кварталом, у якому допущено таке порушення (п. 299.11 ПКУ). В результаті всі доходи, отримані після дати анулювання реєстрації платника єдиного податку, оподатковуватимуться на загальних підставах.

Однак, в такому випадку, підприємець повинен мати і право на витрати як платник податків на загальній системі оподаткування на підставі ст. 177 ПКУ. Але нормами ПКУ  чітко не встановлено таке право у разі примусового переведення ФОП на загальну систему, тож як до цього поставляться податківці, невідомо.

Окрім цього, є й ще один неприємний наслідок для такого суб’єкта господарювання.

Дохід від надання таких послуг ФОПом підлягає оподаткуванню за ставкою 15%. Така вимога передбачена пп. 5 п. 293.4 ПКУ. У декларації з ЄП сума такого доходу відображається у рядку 04 «Обсяг доходу, що оподаткований за ставкою 15 відсотків».

Відповідно до пп. 296.5.1 ПКУ платники ЄП другої групи подають податкову декларацію у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, зокрема, у разі відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв’язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ. Тобто відзвітуватись по ЄП він повинен був за І квартал 2018 р. – якщо порушив умови перебування у другій групі ЄП в березні 2018 р., і за ІІ квартал – якщо порушення сталося в квітні чи травні 2018 р.

При цьому у податковій декларації окремо відображаються обсяг доходу, оподаткований за ставками, визначеними для платників єдиного податку першої та другої груп, обсяг доходу, оподаткований за ставкою 15 відсотків, обсяг доходу, оподаткований за новою ставкою єдиного податку, обраною згідно з умовами, визначеними цієї главою, авансові внески, встановлені п. 295.1 ПКУ.

Подання податкової декларації у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, звільняє таких платників від обов'язку подання податкової декларації у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Інші податки

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інші податки»

  • Хто сплачує податок на нежитлову нерухомість, якщо її передано в оренду?
    Фізична особа – власник нежитлового приміщення (склад для зберігання зерна) передала його в оренду ТОВ. ТОВ використовує його за цільовим призначенням. Хто в даному випадку є платником податку на нерухомість?
    30.04.20248
  • Продаємо ТЗ спеціалізованого призначення: коли визнаємо дохід та як оподатковуємо?
    Фізособа уклала з юрособою простий письмовий договір купівлі-продажу ТЗ – спеціалізованого напівпричепу у грудні 2021 р. Оплату отримано у грудні 2021 р. Переоформлення ТЗ – у серпні 2022 р. Податковим агентом є юрособа. Податки утримано та сплачено в меншому обсязі, ніж було потрібно. Доходом якого року є отримані кошти за напівпричеп? Чи потрібно фізособі доплачувати податки самостійно чи повернути кошти? Якщо фізособа планує продати протягом року декілька вантажних автомобілів та напівпричепів, як оподатковувати такий продаж?
    30.04.202411
  • Оподаткування доходу фізособи, яка змінила податкове резидентство
    Фізособа - громадянин України є власником корпоративного інвестиційного фонду. Як зміниться оподаткування доходів цієї фізособи при зміні податкового резидентства (громадянство України зберігається)?
    26.04.202423
  • Безвідсоткова поворотна фінансова допомога: оподаткування при її поверненні фізособі
    Працівник підприємства надає безвідсоткову поворотну фінансову допомогу приватному підприємству. Кошти зараховано 10.04.2024 р. Договір діє до 10.05.2025 р. Повернення може бути достроковим. Підприємство-отримувач є платником податку на прибуток. Які нюанси оподаткування?
    24.04.20241 892
  • Податок на доходи нерезидента з транспортно-експедиторських послуг
    ТОВ виплачує доходи експедитору - нерезиденту за договором транспортної експедиції. В акті наданих послуг окремо зазначені послуги з морського, тентового перевезення, розвантаження, оформлення документів тощо, які експедитор оплачує третім залученим особам, і окремо вартість послуг експедиторського обслуговування. Чи оподатковуються такі доходи за актом податком на доходи нерезидентів?
    24.04.202429