Запитання: Предприятие на общей системе налогообложение планирует заключить договор аренды автомобиля с физлицом.Как лучше сделать это? Есть ли ограничение по минимальной сумме арендной платы? Какими налогами облагаются выплаты по арендной плате физлицу? Договор аренды нужен для списания топлива и включения в затраты
Відповідь: Згідно ст. 799 ЦКУ договір найму транспортного засобу (далі, ТЗ) укладається у письмовій формі. Крім того, договір за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.
Перед використанням орендованого ТЗ орендар повинен застрахувати свою цивільну відповідальність.Як передбачено у ч. 2 ст. 802 ЦКУ, порядок страхування відповідальності орендаря за шкоду, яка може бути завдана іншій особі у зв'язку з використанням автомобіля, встановлюється законом. Відповідно до Закону України від 01.07.2004 р. №1961-IV «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів», обов'язок страхування цивільно-правової відповідальності покладено на власників ТЗ, а за визначенням п. 1.6 ст. 1 згаданого закону власником ТЗ на підставі договору оренди є орендар.
Передачу автомобіля в оренду оформляють актом приймання-передачі. Затвердженої форми такого акта немає. Тому підприємство, яке отримує в оренду ТЗ, може оформити це Актом приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів (форма №ОЗ-1). При отриманні ТЗ від фізособи цей документ слід скласти саме підприємству. Акт про передачу автомобіля складається у двох примірниках — для підприємства, що отримує автомобіль в оренду, та фізособи, яка надає автомобіль у користування. Під час передачі автомобіля орендарю особа повинна передати технічну документацію: техпаспорт (за бажанням фізособи у Державтоінспекції можна оформити тимчасовий реєстраційний талон на визначений договором строк), акт технічного стану автомобіля (якщо передача автомобіля оформляється за формою №ОЗ-1, такі відомості будуть зазначені у цьому документі).
Відповідно до норм ст. 762 ЦКУ за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення.
Сума орендної плати за ТЗ, нарахована (виплачена) фізособі відповідно до умов цивільно-правового договору згідно пп. 164.2.2 ПКУ є об'єктом оподаткування ПДФО. Ставка податку залежить від суми орендної плати (п. 167.1 ПКУ). Крім того, орендна плата оподатковується військовим збором (п. 16 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ). Суми орендної плати, ПДФО та військового збору відображаються у формі №1ДФ, яка з І кварталу 2015 р. виконує функції податкової звітності щодо ПДФО та військового збору.
Відносини, що виникають при укладенні договору оренди, не мають ознак правовідносин, що регулюють виконання робіт або надання послуг.
Враховуючи це, на суми виплат фізичним особам за договором оренди ТЗ єдиний внесок не нараховується.
Щодо витрат на обслуговування автомобіля, приімром на ПММ, паркування, ТО — прямих обмежень не передбачено. Важливо, зазначені витрати повинні відображатися в обліку на підставі документів, які підтверджуватимуть зв'язок використання орендованого автомобіля в госпдіяльності підприємства-орендаря.