• Посилання скопійовано

Оподаткування матдопомоги: нюанси

Чи оподатковується одноразова матеріальна допомога, виплачена більшості працівникам за їх заявою (колдоговір відсутній)?

Оподаткування такої матеріальної допомоги ПДФО і ЄВС, а також військовим збором напряму залежить від того, чи належатиме ця матеріальна допомога до фонду оплати праці. Якщо це зарплата, то така матеріальна допомога обкладатиметься усіма названими платежами до бюджету. Якщо ж ні, то вона оподатковуватиметься лише ПДФО, і то в тому випадку, якщо до неї не буде застосовано ту чи іншу пільгу за розділом IV ПКУ.  

Нажаль, Закон про оплату праці, який на сьогодні є чи не єдиним нормативним документом, який регулює те, що входить до складу оплати праці, нічого не говорить прямо про таку матеріальну допомогу, а також вимагає від підприємств приватної власності визначати склад фонду оплати праці саме колективним договором (а у разі його відсутності – угодами із профспілкою на підприємстві або іншим органом, який може представляти інтереси трудового колективу). На практиці ж часто такі виплати оформлюються лише наказом керівника підприємства, а тому завжди є ризик того, що податківці при перевірці займуть фіскальну позицію і не визнаватимуть таку матеріальну допомогу заробітною платою. 

Але навіть в цьому випадку є ризик що, оскільки зараз податківці адмініструють не тільки податок на прибуток, а і ЄСВ, то вони все ж таки визнають такий дохід зарплатою і об’єктом нарахування ЄСВ. Оскільки за пп. 2.3.3 Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників, визнається складовою фонду оплати праці (хоча ця Інструкція і не є документом, який може використовуватися з метою оподаткування доходів працівників). Водночас, у п. 14 розділу І Переліку видів виплат, які здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується ЄСВ, затвердженому постановою КМУ від 22.12.2010 р. №1170, зазначається матеріальна  допомога  разового  характеру,  що надається окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами,  на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання. Тобто, виплачена роботодавцем у вашому випадку допомога має ознаки як зарплати, так і одноразової допомоги, яка не є зарплатою: вона надана раз на рік, тобто, є одноразовою, але надана більшості працівників. Яку позицію займуть податківці в такому випадку, важко передбачити. 

Але, якщо підприємство назве таку допомогу, наприклад, нецільовою благодійною допомогою, то, за пп. 170.7.3 ПКУ, він матиме право, по-перше, не оподатковувати таку допомогу ПДФО в межах 1710 грн. (а суму перевищення оподатковувати за ставками 15%-17%), по-друге, виплатити цю допомогу за рахунок власного прибутку (без права на податкові витрати), але, оскільки цей дохід не є заробітною платою, то і не сплачувати з нього ані ПДФО, ані військовий збір. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/Загальні положення

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Загальні положення»