Головна Усі консультації Оподаткування Загальні положення

Оплата ПЛР-тесту перед відрядженням

Працівник був направлений у закордонне відрядження, на банківську картку перераховані кошти. При поверненні з відрядження працівник надав авансовий звіт та підтверджувані документи, серед них: чек за оплату ПЛР-тесту. Як провести дану операцію в бухобліку, чи виникає ПДФО (додблаго) та ВЗ?

Відповідно до п. 170.9.1 ПКУ не є доходом платника податку - фізичної особи, яка перебуває у трудових відносинах із своїм роботодавцем або є членом керівних органів підприємств, установ, організацій, сума відшкодованих йому у встановленому законодавством порядку витрат на відрядження в межах фактичних витрат, а саме, на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) як до місця відрядження і назад, так і за місцем відрядження (у тому числі на орендованому транспорті), оплату вартості проживання у готелях (мотелях), а також включених до таких рахунків витрат на харчування чи побутові послуги (прання, чищення, лагодження та прасування одягу, взуття чи білизни), на найм інших жилих приміщень, оплату телефонних розмов, оформлення закордонних паспортів, дозволів на в’їзд (віз), обов’язкове страхування, інші документально оформлені витрати, пов’язані з правилами в’їзду та перебування у місці відрядження, в тому числі будь-які збори і податки, що підлягають сплаті у зв’язку із здійсненням таких витрат.

Якщо працівник робив тести і сертифікати виключно з метою перебування за кордоном (адже зараз є правило, що без тесту до певних країн потрапити неможливо), то це може бути витратами на відрядження. Звісно, для цього потрібно знайти ці правила в’їзду до країни відрядження з посиланням на відповідний нормативний акт, варто їх роздрукувати і прикласти до авансового звіту, щоб ця інформація не загубилася.

Тоді така сума може бути включена в авансовий звіт як витрати на відрядження за загальними правилами, і ці суми не будуть надміру витраченими.

Якщо зазначені правила знайти не вдасться, тоді понесені праціником витрати на ПЛР-тест і сертифікат  потрібно провести наступним чином.

Згідно з пп. 165.1.19 ПКУ до загального оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника податку або члена сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення, дитини, яка перебуває під опікою або піклуванням платника податку, за умови документального підтвердження витрат, пов’язаних із наданням зазначеної допомоги (у разі надання коштів), у тому числі, але не виключно, для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, за рахунок коштів благодійної організації або його роботодавця, в тому числі в частині витрат роботодавця на обов’язковий профілактичний огляд працівника згідно із Законом № 1645 та на вакцинацію працівника, спрямовану на профілактику захворювань в період загрози епідемій відповідно до Закону № 4004 за наявності відповідних підтверджувальних документів, крім витрат, що компенсуються виплатами з фонду загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.

Офіс великих платників податків ДПС тут https://officevp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/433460.html зазначив, що вартість послуг з медичного обслуговування у вигляді проведення тестів з метою профілактики захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19, що надаються медичним закладом на підставі укладеного договору про медичне обслуговування, фізичній особі (працівнику) за рахунок коштів роботодавця, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків, за умови дотримання вимог, визначених пп. 165.1.19 ПКУ.

Але про які саме умови йдеться — не зазначили.

Допомога працівнику на проведення тесту на короновірус надається роботодавцем на підставі заяви (з проханням надати допомогу на медичне обслуговування — проведення тестування на COVID-19) та наявності підтверджуваних документів. Такими документами, крім договору з медичним закладом, можуть бути: документи про надання послуг, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому надаються такі послуги, обсяги та вартість таких послуг: рахунки, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг. На підставі цих документів видається наказ про надання матеріальної допомоги на лікування. Потім вартість такої послуги роботодавець повертає  працівнику на картку чи видає з каси підприємства.

Також така допомога звільняються від оподаткування ВЗ (пп. 1.7 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Незважаючи на те, що зазначена допомога не оподатковується ПДФО і ВЗ, дохід у вигляді коштів або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування працівника за рахунок коштів роботодавця відображається у формі №1ДФ за ознакою доходу «143».

Матеріальна допомога разового характеру, що надається роботодавцем окремим працівникам на лікування, не є базою нарахування ЄСВ (п. 3.31 Інструкції № 5 та п. 14 розділу I Переліку № 1170).

Якщо роботодавець недотримується вимоги пп. 165.1.19 ПКУ, то вартість послуг, безкоштовно наданих його працівникам у вигляді тестування на коронавірусну хворобу (COVID-19), включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу таких працівників як додаткове благо та оподатковується ПДФО за ставкою 18% та  військовим збором за ставкою 1,5%.

У формі №1ДФ такі кошти відображатимуться за ознакою доходу «126».

Корпоративна картка – це інструмент, який дає доступ до певного банківського рахунку. Це не власний рахунок працівника, він належить його роботодавцю. Кошти перераховуються не на картку, а на рахунок. При перерахуванні коштів з поточного рахунку на корпоративний, власник коштів не змінюється. Кошти перераховуються на корпоративну картку на певну ціль: на відрядження (як в даному випадку) або на господарські цілі на користь роботодавця, та отримують статус підзвітних. Кошти з корпоративного рахунку, якими працівник розрахувався за тестування, не стають його грошима, а є такими, що витрачені на власні потреби. При складанні авансового звіту такі кошти підлягатимуть поверненню у встановлені п. 170.9 ПКУ строки. Тобто, чек про проходженням ПЛР-тесту не включаються в авансовий звіт, а кошти підлягатимуть поверненню. Даний чек оплачується у спосіб зазначений вище. В бухобліку надання працівнику на медичне обслуговування — проведення тестування на COVID-19 відображається проведенням: Дт 949 Кт 685 - нарахування допомоги та Дт 685 Кт 311, 301 - виплачено допомогу працівнику.

Якщо цього не зробити, ці кошти отримають статус надміру витрачених і будуть оподатковуватися  ПДФО 18% (пп. 164.2.11 ПКУ) з застосуванням натурального коефіцієнта 1,21951 (п. 164.5 ПКУ) та  військовим збором 1,5% (до ВЗ коефіцієнт не застосовується). Сплатити податки потрібно буде у день, коли виник оподаткований дохід, тобто порушені умови, встановлені п. 170.9 ПКУ). А ще такий дохід і податки слід буде відобразити у формі № 1ДФ за ознакою доходу «118».

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Щербина Світлана
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / Загальні положення
Теги:
Відрядження , ПДФО , Облік , COVID-19

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Сюди! Тут -20%
на передплату
Закрити +