• Посилання скопійовано

Кредит-нота від нерезидента: якою датою відобразити в бухобліку?

Під час співпраці з постачальником-нерезидентом виявлено заводський брак. 24.04.2017 р. постачальник оформив кредит-ноту. В митній декларації вартість товару вказана за мінусом кредит-ноти, а мито і ПДВ нараховані на повну вартість за інвойсом. Як правильно відобразити кредит-ноту в обліку (товар оплачено авансом)?

За кредит-нотою від постачальника — нерезидента змінюються умови ЗЕД-договору. А саме при виявлені браку переглядається компенсація товару і це потрібно оформити додатком до договору. За умов запитання виходить, що кредит-нота виставлена 21.04.2017 р., цією ж датою слід оформити  і додаткову угоду до ЗЕД-договору. Якщо кредит-нота від постачальника-нерезидента не містить обов'язкових реквізитів передбачених у п. 2 ст. 9 Закону про бухоблік, рекомендуємо додатково таку операцію оформити бухдовідкою, саме цей документ дає право провести операцію в обліку імпортера про зменшення ціни за рахунком-фактурою. 

Слід врахувати що, мито та ПДВ на митниці під час здійснення митного оформлення, сплачено з митної вартості товару і ця вартість вочевидь розраховувалась з незміненої договірної вартості.

Якщо договірна вартість товару із врахуванням кредит-ноти зменшена, це означає, що митна вартість товару під час здійснення митних процедур також може переглядатись. Як наслідок митні платежі: мито та ПДВ можуть бути перераховані. Згідно з  ст. 269 МКУ за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу ДФСУ відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені. За ч. 2 ст. 269 МКУ внесення змін до митної декларації, прийнятої органом ДФСУ, допускається протягом трьох років з дня завершення їх митного оформлення. Зміни повинні стосуватися лише товарів зазначених у митній декларації.

У заяві про внесення змін до митної декларації (за формою згідно з додатком 3 Положення №450) зазначаються причини зміни. До заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів. Вважаємо, що такими документами можуть бути:

  • додаткова угода до ЗЕД-договору;
  • кредит-нота.

Внесення змін до митної декларації здійснюється на бланку єдиного адміністративного документа шляхом оформлення аркуша коригування (додаток 4 Положення №450) відповідно до п. 37  Положення №450. Якщо митним органом буде оформлено аркуш коригування, для імпортера це є підставою для коригування суми ПДВ у складі ПК з ПДВ.

Наразі, відповідно до п. 201.12 ПКУ документом, що посвідчує право на ПК з ПДВ вважається митна декларація, яка підтверджує сплату податку.

Сума ПК відображається у рядку 11.2 (або 11.2 якщо ставка 7%). Податківці у листі від 03.05.2017 р. №41/6/99-99-15-03-02-15 говорять про те, що якщо у певному звітному періоді відбулось оформлення аркуша коригування, яке призвело до повернення платнику податку зайво сплаченого ПДВ, такий платник ПДВ повинен виключити зі складу податкового кредиту суму ПДВ, яка зазначена в аркуші коригування. І зробити це треба саме в тому звітному періоді, в якому відбулося оформлення такого аркушу коригування. У рубриці "ЗІР" підкатегорія 101.23, сказано, що таке коригування відображається на підставі аркуша коригування до митної декларації у рядку 11.1 чи 11.2 (в залежності від ставки) декларації з ПДВ зі знаком «мінус». 

Враховуючи додаткову угоду, кредит-ноту та бухдовідку та митну декларацію, на баланс товари зараховуються під час розмитнення за первісною вартістю. Складовою первісної вартості будуть: суми, що сплачуються згідно з договором постачальнику (продавцю) та суми ввізного мита: 

  • Д-т 281 К-т 632 — оприбутковано товар враховуючи кредит-ноту;
  • Д-т 281 К-т 377 — сума мита.

Пам’ятайте, що оплата здійснювалась авансами у валюті, тому на дату оприбуткування товару до уваги слід брати курс НБУ на дату оплати згідно з  п. 6 П(С)БО 21.

За умовами запитання покупець здійснював авансові платежі до моменту отримання кредит-ноти, робимо висновок, що враховуючи зміни до договору та кредит-ноту у імпортера в обліку наявна дебіторська заборгованість за Д-т 3712 (632). І якщо співпраця з постачальником-нерезидентом не є поодинокою, переплату можна зарахувати в оплату майбутніх поставок. Таке зарахування слід передбачити у додатковій угоді, з іншої сторони постачальник може повернути зайво сплачені кошти. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202485
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202467
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202445
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202460