• Посилання скопійовано

Митна декларація ІМ-74: як зняти імпортну операцію з митного контролю?

Підприємство перерахувало нерезиденту 100% передплату за товар. При ввезенні на територію України товар не пройшов сертифікацію, оформлено митну декларацію типу ІМ-74. Яким чином підприємство може зняти імпортну операцію з митного контролю?

Порядок здійснення уповноваженими банками контролю за дотриманням резидентами встановлених законодавством строків розрахунків за експортними та імпортними операціями визначено Інструкцією Правління НБУ від 24.03.1999р. №136. Даною інструкцією п. 3.3 визначено, що банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту товару з увезенням його на територію України після, зокрема, отримання інформації про цю операцію в реєстрі МД (типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Магазин безмитної торгівлі", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування") - якщо для митного оформлення продукції використовується МД.


Щодо митної декларації типу ІМ-74 “Митний склад”, то хоча вона за класифікатором митних декларацій свідчить про ввезення товару, проте вона на думку НБУ не свідчить про факт виконання ЗЕД-контракту щодо імпорту (ввезення) товару. Адже, цей документ говорить лише про перебування товару під митним контролем.

Втім, сам же НБУ відзначає, що у звязку із внесеними змінами до п. 3.3 Положення №136 банки отримали можливість знімати з контролю імпортні операції резидентів на підставі інформації про ці операції в електронних реєстрах митних декларацій без пред’явлення клієнтами митних декларацій та реєстрів на паперових носіях (Лист від 28.10.2013 р. N 28-313/19800). Тобто, митну декларацію ІМ-74 банк може взяти з електронного реєстру та зняти операцію з валютного контролю.

Проте, реалізація вказаних можливостей практично банками не здійснюється, коли йдеться саме про митну декларацію типу ІМ-74. Тому, очікувати, що банк буде знімати з валютного контролю  операцію імпорту товару, який не пройшов сертифікацію та щодо якого оформлено МД типу ІМ-74, наразі не варто.

Водночас, зазначимо, що у разі, коли постане питання про нарахування пені за порушення строків у сфері ЗЕД у відповідності до вимог Закону України від 23.09.1994р. №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», то таке підприємство має всі шанси отримати для себе позитивне рішення та не сплачувати суми пені (1).

   ------------(1)----------

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 24.06.2015 р. у справі №808/8257/14, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/46454151 , Ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 27.01.2015 р. у справі №826/16155/13-а, http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/42496839

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025581
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025444
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202571
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202548
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538