• Посилання скопійовано

Однозначного нормативного документа, который позволял бы заключать ВЭД-договора в электронной форме не существует

Существует ли возможности заключения ВЭД-договоров в электронном виде? Есть ли законопроекты, которые изменяют

В начале следует заметить, что на ресурсе «Электронный консалтинг» мы предоставляем ответы по бухгалтерскому и налоговому учету, а не по оформлению договоров и на другие юридические вопросы. Поэтому на данный вопрос автор отвечает в силу своей, неюридической опытности и образования, а в будущем вам следует избегать задавать такие вопросы на данном ресурсе. 

Электронный документооборот в Украине и возможность создания документов в электронной форме регулируются, в первую очередь, Законом Украины от 22.05.2003 г. № 851-IV. Согласно этого закона, электронный документ имеет ту же юридическую силу, что и бумажный документ. Предприятия, в принципе, свободны в использовании электронных документов, но с учетом ограничений, налагаемых действующим законодательством, в том числе, и международным.


 

 

Так, согласно ст. 8 этого Закона, не могут оформляться документы в электронном виде в качестве оригинала: 

- при оформлении свидетельства о праве на наследство;

- при оформлении документа, который, согласно украинского законодательства, составляется только в одном оригинальном экземпляре;

- а также в других случаях, предусмотренных законом. И это как раз тот случай, когда право на составление ВЭД-договора ограничено законом – согласно ст. 6 Закона Украины «О внешнеэкономической деятельности» от 16.04.1991 г. № 959 – ХІІ, внешнеэкономический договор (контракт) заключается субъектом внешнеэкономической деятельности или его представителем в простой письменной форме, если иное не предусмотрено международным договором Украины или законом. Такое же ограничение, в случае, если одной из сторон ВЭД-договора является гражданин Украины или юрлицо, зарегистрированное в Украине, наложено и ч. 3 ст. 31 Закона Украины «О международном частном праве» от 23.06.2005 г. № 2709-IV. 

С другой стороны, как часто у нас бывает, ответ на вопрос, какой из приведенных законов имеет больший приоритет и силу, зависит от того, кто на него смотрит: ГФСУ и НБУ, которые обязаны осуществлять валютный контроль за ВЭД и традиционно придерживаются фискальной точки зрения, или другие министерства и ведомства. Например, Госкомпредпринимательства в своем письме указывал, что «чинне законодавство України передбачає укладення зовнішньоекономічного договору у письмовій формі, яка буде дотримана і в разі вираження волі сторін за допомогою електронного або іншого технічного засобу зв’язку із використанням електронно-числового підпису або іншого аналога власноручного підпису у випадках, встановлених законом, іншими актами цивільного законодавства, або за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідного аналога їхніх власноручних підписів.»

Но однозначного нормативного документа, который позволял бы предприятию заключать ЗЭД-договора в электронной форме на сегодняшний день не существует. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Оплата з корпоративної картки за ЗЕД-контрактом
    ТОВ уклало ЗЕД-контракт на поставку обладнання. Оплату частково здійснено з поточного рахунку. На корпоративній картці підприємства є валюта. Чи можлива оплата в готівковій формі? Чи можна провести оплату з корпоративної картки?
    02.05.202425
  • Валютний нагляд при реекспорті товарів, поміщених у митний режим «митний склад»
    Підприємство закуповує продукцію у митному режимі «митний склад» у нерезидента, потім – реекспорт нерезиденту. Як завершується валютний нагляд поставки товару нерезиденту? Якщо це прирівнюється до імпорту без увезення в Україну, банк завершує нагляд після зарахування коштів від нерезидента на рахунок нерезидента в разі продажу нерезиденту продукції за межами України. Імпорт закривається у сумі собівартості товару, від якого надійшла виручка, чи у всій сумі виручки за реекспорт, незважаючи на його собівартість? Тобто у разі реекспорту нижче собівартості при надходженні виручки у повному обсязі, банк знімає повністю валютний нагляд по імпорту, чи буде виникати недоотримання коштів?
    30.04.202421
  • Товар імпортовано частинами, а продається як один виріб: що з УКТ ЗЕД?
    Підприємство поставляє складне хімічне обладнання - змішувач, який складається із багатьох частин. Головна частина - корпус, імпортується і складає 78% вартості змішувача.Чи можна для змішувача застосувати код УКТ ЗЕД, що відповідає УКТ ЗЕД корпусу та в податковій на змішувач поставити позначну імпортований товар?
    21.03.202468
  • Дата подання експортної митної декларації та дата її оформлення різні: коли визнати ПЗ та дохід?
    Підприємство-експортер подало митну декларацію до оформлення 31.01.2024 р. Завершення митного оформлення 01.02.2024. Курс в МД зафіксований станом на 31.01.2024. Коли підприємство має скласти ПН та за яким курсом? Як відобразити експорт товарів в бухгалтерському обліку?
    20.02.202477
  • Особливості та наслідки переведення боргу у ЗЕД
    У компанії були борги перед нерезидентом за постачання палива у 2021-2022 роках. У 2023 році інший нерезидент сплатив ці борги і тепер борги компанії перейшли до цього нерезидента. Передбачається оформлення 3-стороннього договору переведення боргу. Чи є якісь особливі вимоги до оформлення цієї угоди та податкові ризики від такої операції? Чи має значення дата цього договору?
    08.01.2024288