• Посилання скопійовано

Для сторін ЗЕД-контрактів у сфері торгівлі та послуг - тільки безготівкова форма розрахунків

Покупець-нерезидент пропонує оплатити наш товар готівкою. Чи можемо ми отримувати оплату за ЗЕД-контрактом у готівковій формі? Як у такому разі контролюються строки розрахунків?

Статтею 14 Закону про ЗЕД установлено, що суб'єкти ЗЕД мають право самостійно визначати форму розрахунків за ЗЕД-операціями з тих, що не суперечать законам України та відповідають міжнародним правилам, а також вільно обирати банківсько-кредитні установи, які вестимуть їхні валютні рахунки та розрахунки з іноземними суб'єктами госпдіяльності, користуватися їхніми послугами. Форми розрахунків в Україні регламентовано розділом 74 «Розрахунки» ЦКУ. Ст. 1087 ЦКУ передбачені готівкова та безготівкова (1) форми розрахунків. Чи може суб'єкт ЗЕД самостійно обрати готівкову форму розрахунків? В абз. 5 ст. 14 Закону про ЗЕД зазначено, що банк здійснює розрахункове і кредитне обслуговування суб'єктів ЗЕД, і не згадується касове обслуговування. З цього випливає, що роботу суб'єктів ЗЕД з готівковою валютою в Україні не передбачено.


Крім того, у ст. 7 Декрету №15-93 (2) зазначено, що в розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах операцій з купівлі-продажу товарів, робіт, послуг використовується як засіб платежу іноземна або українська національна валюта — гривня. Такі розрахунки здійснюються тільки через уповноважені банки, а отже — у безготівковій формі. Що стосується використання готівкової валюти, то воно регламентоване Правилами використання готівкової іноземної валюти на території України, затвердженими постановою НБУ від 30.05.2007 р. №200 (далі — Правила №200).

------------(1)-------------

Зазначимо, що т. з. бартерна форма розрахунків — це, власне кажучи, не форма розрахунків, а договір міни, що регулюється статтями 715 — 716 ЦКУ.

------------(2)--------------

Декрет КМУ від 19.02.93 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

-----------------------------

Ці правила дозволяють використовувати готівкову інвалюту, зокрема, для забезпечення витрат на відрядження працівників у закордонному відрядженні; на представницькі витрати (організацію офіційних заходів за кордоном); для забезпечення експлуатаційних витрат, пов'язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном; для виконання морськими агентами зобов'язань перед нерезидентами; для сплати податків, платежів, зборів, передбачених митним законодавством; для інших цілей, зазначених у пунктах 5 — 7 Правил №200.

Як бачимо, готівкові розрахунки між резидентами і нерезидентами в межах ЗЕД-контрактів Правилами №200 не передбачені. Не передбачена й можливість внесення нерезидентом готівкової валюти до каси українського банку для її зарахування на валютний рахунок постачальника — резидента України. Всі розглянуті нормативні акти передбачають тільки безготівкову форму розрахунків для сторін ЗЕД-контрактів у сфері торгівлі та послуг.

Отже, отримувати оплату у валюті за товар від нерезидента в готівковій формі не можна. Нерезиденту слід здійснити безготівковий платіж з-за кордону на валютний рахунок контрагента — резидента України.

 

Маємо також Указ Президента України від 04.10.94 р. №566/94 «Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, укладеними суб'єктами підприємницької діяльності України». На виконання п. 6 цього указу постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 21.06.95 р. №444 затверджено Типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів). У цьому документі для кожного виду контрактів на постачання товарів (робіт, послуг) рекомендовано певні форми розрахунків, основними з яких є акредитив та інкасо. Проте найтиповішою формою безготівкових розрахунків у ЗЕД залишається банківський переказ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025561
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025442
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202569
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202547
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538