• Посилання скопійовано

Для сторін ЗЕД-контрактів у сфері торгівлі та послуг - тільки безготівкова форма розрахунків

Покупець-нерезидент пропонує оплатити наш товар готівкою. Чи можемо ми отримувати оплату за ЗЕД-контрактом у готівковій формі? Як у такому разі контролюються строки розрахунків?

Статтею 14 Закону про ЗЕД установлено, що суб'єкти ЗЕД мають право самостійно визначати форму розрахунків за ЗЕД-операціями з тих, що не суперечать законам України та відповідають міжнародним правилам, а також вільно обирати банківсько-кредитні установи, які вестимуть їхні валютні рахунки та розрахунки з іноземними суб'єктами госпдіяльності, користуватися їхніми послугами. Форми розрахунків в Україні регламентовано розділом 74 «Розрахунки» ЦКУ. Ст. 1087 ЦКУ передбачені готівкова та безготівкова (1) форми розрахунків. Чи може суб'єкт ЗЕД самостійно обрати готівкову форму розрахунків? В абз. 5 ст. 14 Закону про ЗЕД зазначено, що банк здійснює розрахункове і кредитне обслуговування суб'єктів ЗЕД, і не згадується касове обслуговування. З цього випливає, що роботу суб'єктів ЗЕД з готівковою валютою в Україні не передбачено.


Крім того, у ст. 7 Декрету №15-93 (2) зазначено, що в розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах операцій з купівлі-продажу товарів, робіт, послуг використовується як засіб платежу іноземна або українська національна валюта — гривня. Такі розрахунки здійснюються тільки через уповноважені банки, а отже — у безготівковій формі. Що стосується використання готівкової валюти, то воно регламентоване Правилами використання готівкової іноземної валюти на території України, затвердженими постановою НБУ від 30.05.2007 р. №200 (далі — Правила №200).

------------(1)-------------

Зазначимо, що т. з. бартерна форма розрахунків — це, власне кажучи, не форма розрахунків, а договір міни, що регулюється статтями 715 — 716 ЦКУ.

------------(2)--------------

Декрет КМУ від 19.02.93 р. №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю».

-----------------------------

Ці правила дозволяють використовувати готівкову інвалюту, зокрема, для забезпечення витрат на відрядження працівників у закордонному відрядженні; на представницькі витрати (організацію офіційних заходів за кордоном); для забезпечення експлуатаційних витрат, пов'язаних з обслуговуванням транспортних засобів за кордоном; для виконання морськими агентами зобов'язань перед нерезидентами; для сплати податків, платежів, зборів, передбачених митним законодавством; для інших цілей, зазначених у пунктах 5 — 7 Правил №200.

Як бачимо, готівкові розрахунки між резидентами і нерезидентами в межах ЗЕД-контрактів Правилами №200 не передбачені. Не передбачена й можливість внесення нерезидентом готівкової валюти до каси українського банку для її зарахування на валютний рахунок постачальника — резидента України. Всі розглянуті нормативні акти передбачають тільки безготівкову форму розрахунків для сторін ЗЕД-контрактів у сфері торгівлі та послуг.

Отже, отримувати оплату у валюті за товар від нерезидента в готівковій формі не можна. Нерезиденту слід здійснити безготівковий платіж з-за кордону на валютний рахунок контрагента — резидента України.

 

Маємо також Указ Президента України від 04.10.94 р. №566/94 «Про заходи щодо впорядкування розрахунків за договорами, укладеними суб'єктами підприємницької діяльності України». На виконання п. 6 цього указу постановою Кабінету Міністрів України і Національного банку України від 21.06.95 р. №444 затверджено Типові платіжні умови зовнішньоекономічних договорів (контрактів). У цьому документі для кожного виду контрактів на постачання товарів (робіт, послуг) рекомендовано певні форми розрахунків, основними з яких є акредитив та інкасо. Проте найтиповішою формою безготівкових розрахунків у ЗЕД залишається банківський переказ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202481
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202466
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457