• Посилання скопійовано

Як оподаткувати дивіденди у разі виплати їх нерезиденту-засновнику?

ТОВ планує виплатити дивіденди засновнику - нерезиденту (АТ, Туреччина, частка у статутному капіталі резидента - 100%). Як оподаткувати цей дохід з урахуванням положень Угоди між Україною та Туреччиною про уникнення подвійного оподаткування?

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними пп. 141.4 ПКУ 

Дивіденди, які сплачуються резидентом нерезиденту, оподатковуються за ставкою 15%, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів (пп. 141.4.2 ПКУ). 

В свою чергу, ст. 10 Угоди між Україною та Туреччиною про уникнення подвійного оподаткування визначено:

  1. Дивіденди, що сплачуються компанією, яка є резидентом однієї Договірної Держави, резиденту другої Договірної Держави, можуть оподатковуватись у цій другій Державі;
  2. Однак такі дивіденди можуть також оподатковуватись у Договірній Державі, резидентом якої є компанія, що сплачує дивіденди, відповідно до законодавства цієї Держави, але якщо одержувач фактично має право на дивіденди, податок, що стягується таким чином, не повинен перевищувати:

а) 10 процентів валової суми дивідендів, якщо право на дивіденди фактично має компанія (на відміну від товариства) і ця компанія є одночасно власником принаймні 25 процентів капіталу компанії, яка сплачує дивіденди;

b) 15 процентів валової суми дивідендів у всіх інших випадках.

Відповідно до рекомендацій щодо застосування положень конвенцій (угод) про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна (капіталу) наданих ДПС ( лист від 27.12.2012  №12744/0/71-12/12-1017):

  • положення пунктів 1 та 2 ст. 10  не можуть трактуватися як такі, що надають платнику податку право вибору, в якій саме з двох договірних держав буде здійснюватися оподаткування одержаного доходу;
  • обидві країни, і країна, що є джерелом доходу, і країна, резидентом якої є особа, що одержує дивіденди, мають право оподатковувати такий вид доходу;
  • країна, в якій виникають дивіденди, має право на оподаткування таких дивідендів, але це право обмежується встановленою у відповідній Конвенції ставкою оподаткування;
  • країна-резиденція особи, що одержує дивіденди, також має право на оподаткування таких дивідендів за ставками свого внутрішнього законодавства, але з урахуванням податку, сплаченого в країні, що є джерелом доходу (ст. 23 Рекомендацій щодо застосування положень конвенцій).

Отже, ТОВ – резидент України з урахуванням вимог Угоди про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Туреччиною при виплаті дивідендів засновнику-нерезиденту буде утримувати податок з доходів нерезидента незалежно від того, чи буде такий дохід оподатковуватися в країні отримувача дивідендів.

Для застосування пониженої ставки нерезидент має відповідати двом вимогам пп. «а» пп. 2 ст. 10 Угоди про уникнення подвійного оподаткування: бути компанією та одночасно власником принаймні 25 процентів капіталу компанії, яка сплачує дивіденди.

Відповідно до пп. «е» ст. 3 Угоди про уникнення подвійного оподаткування термін «компанія» означає будь-яке корпоративне об'єднання або будь-яку іншу організацію, що розглядається з метою оподаткування як корпоративне об'єднання.

В Україні під терміном «компанія» маються на увазі юридичні особи (п.1 ст. 3 Рекомендацій щодо застосування положень конвенцій).

Відповідно до наведеної умови, нерезидент відповідає всім вимогам Угоди про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Туреччиною для застосування пониженої ставки.

Звертаємо увагу, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пп. 103.5 і 103.6 ПКУ, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Висновки:

  • ТОВ має оподаткувати дивіденди при виплаті нерезиденту;
  • нерезидент відповідає вимогам Угоди про уникнення подвійного оподаткування між Україною та Туреччиною, тому може бути застосована понижена ставку – 10%.
  • ПКУ для підтвердження застосування пониженої ставки передбачає надання довідки, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України, а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202444
  • Імпорт послуг інжинірингу: що з оподаткуванням?
    Підприємство – резидент України, на загальній системі оподаткування, сплатив нерезиденту (юрособа, Польща) за послуги інжинірингу (розробка конструкторської документації). Які особливості оподаткування?
    03.06.202446
  • Як оподаткувати дивіденди у разі виплати їх нерезиденту-засновнику?
    ТОВ планує виплатити дивіденди засновнику - нерезиденту (АТ, Туреччина, частка у статутному капіталі резидента - 100%). Як оподаткувати цей дохід з урахуванням положень Угоди між Україною та Туреччиною про уникнення подвійного оподаткування?
    29.05.202459
  • Митниця донарахувала мито та ПДВ за митною декларацією від 2023 року – як їх обліковувати?
    За листом коригування митниця донарахувала ПДВ та мито на товар, ввезений у липні 2023 року, який вже проданий. Код сплати 55 у митній декларації до коригування. Як списати мито, яке б було віднесено на собівартість товару, якби не було розбіжностей між брокером і митницею у питанні вартості поставки (код сплати 55 у митній декларації до коригування)? Підприємство сплачує митниці аванс за кодом перерахування 350, з якого потім списуються ПДВ та мито
    27.05.202475
  • Оплата з корпоративної картки за ЗЕД-контрактом
    ТОВ уклало ЗЕД-контракт на поставку обладнання. Оплату частково здійснено з поточного рахунку. На корпоративній картці підприємства є валюта. Чи можлива оплата в готівковій формі? Чи можна провести оплату з корпоративної картки?
    02.05.202498