• Посилання скопійовано

Громадянин України став нерезидентом: які дії він повинен вчинити у зв’язку з цим?

Чи повинен громадянин України повідомляти ДПС та свого роботодавця про зміну податкової резидентності (проживає в іншій країні більшу частину часу на рік і продовжує віддалено працювати на підприємстві в Україні)? Чи є якийсь порядок, терміни та відповідальність за неповідомлення? Чи потрібно йому звільнятися?

Відповідно до пп. 6 ст. 1 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»іноземець - особа, яка не перебуває у громадянстві України і є громадянином (підданим) іншої держави або держав.

 

Щодо трудових відносин

Загальний порядок працевлаштування іноземців в Україні фактично регулюється  розділом 7 ст. 42- 42-10 Закону «Про зайнятість населення». Якщо працівник має громадянство України, з точки зору роботодавця він не є іноземцем і його робота регулюється нормами КЗпП України незалежно від того, що з точки зору оподаткування він вважається нерезидентом. Питання роботи і звільнення сторони визначають на власний розсуд.

Оподаткування зарплати. З точки зору оподаткування такий працівник підпадає під визначення фізособи – нерезидента – див. пп. 14.1.213 та пп. 14.1.122 ПКУ. Він є платником ПДФО як  фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні – пп. 162.1.2 ПКУ.

Його зарплата – це  його доход з джерелом походження з України – пп. 164.2.1 ПКУ, оподатковується за загальними правилами. Повідомлення роботодавця про те, що працівник став нерезидентом, нормами ПКУ не передбачено.

Подання повідомлення до податкових органів. Відповідно до пп. 70.1 ПКУ податковий орган формує та веде Державний реєстр фізичних осіб - платників податків (далі - Державний реєстр).

До Державного реєстру вноситься інформація про осіб, які є:

  • громадянами України;
  • іноземцями та особами без громадянства, які постійно проживають в Україні;
  • іноземцями та особами без громадянства, які не мають постійного місця проживання в Україні, але відповідно до законодавства зобов'язані сплачувати податки в Україні або є засновниками юридичних осіб, створених на території України.

Відповідно до п. 70.2 ПКУ до облікової картки фізичної особи - платника податків та повідомлення (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків) вноситься така інформація:

  • 70.2.1. прізвище, ім'я та по батькові;
  • 70.2.2. дата народження;
  • 70.2.3. місце народження (країна, область, район, населений пункт);
  • 70.2.4. місце проживання, а для іноземних громадян - також громадянство;
  • 70.2.5. серія, номер свідоцтва про народження, паспорта (аналогічні дані іншого документа, що посвідчує особу), ким і коли виданий;
  • 70.2.6. унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (у разі внесення інформації про особу до Єдиного державного демографічного реєстру).

Тож якщо громадянин України змінив зареєстроване місце проживання, він повинен повідомити про це податкову. Повідомлення про те, що він фактично проживає в іншій країні і став нерезидентом, нормами ПКУ не передбачено.

Згідно з п. 70.7 ПКУ, фізичні особи - платники податків зобов'язані подавати контролюючим органам відомості про зміну даних, які вносяться до облікової картки (зокрема, про зміну місця проживання), протягом місяця з дня виникнення таких змін шляхом подання відповідної заяви за формою та у порядку, визначеними Положенням від 29.09.2017 р. №822.

Порядок подання Заяви про зміну даних (форма №5ДР), які вносяться до Облікової картки, врегульовано розділом IX Положення №822.

Прямої штрафної санкції за неповідомлення податківців про зміну місця проживання нормами ПКУ не передбачено, проте можуть настати інші негативні наслідки: у разі неподання інформації органам ДПС, такі фізичні особи своєчасно не отримують податкові повідомлення-рішення, зокрема про сплату податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, або про сплату земельного податку, чим порушують строки сплати податкових зобов’язань з цих податків (див. тут).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202480
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202465
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457