• Посилання скопійовано

Перерахування коштів нерезиденту третьою особою - резидентом

Нерезидент у 2018 році поставив станок на підприємство «Т». Але «Т» не розрахувалося з нерезидентом. Чи може підприємство «І» придбати цей станок у «Т», сплативши кошти нерезиденту?

Загальна схема роботи в ситуації, яка описана в запитанні:

У цій ситуації є два договори купівлі-продажу. За першим договором, «Т» придбало у нерезидента станок, але не розрахувалося.

В бухобліку «Т» отримання станка може відображатися проведенням (цифри умовні): Дт 28 тощо Кт 632 – 100 000 грн. Тобто з одного боку у «Т» є на балансі майно – станок. З іншого – заборгованість перед нерезидентом.

За другим договором, «І» придбало у «Т» станок, що в обліку «І» може відображатися проведеннями (цифри умовні): 

  • Дт 28 тощо Кт 631 – 100 000 грн (на суму без ПДВ);
  • Дт 641 Кт 631 – 20 000 грн (ПК з ПДВ, якщо «Т» є платником ПДВ).

Своєю чергою, в обліку «Т» продаж відобразиться проведенням:

  • Дт 361 Кт 702 – 120 000 грн (продано станок);
  • Дт 702 Кт 641 – 20 000 грн (нараховано ПЗ з ПДВ, якщо «Т» є платником ПДВ);
  • Дт 702 Кт 791 – 100 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати);
  • Дт 902 Кт 28 – 100 000 грн (списана собівартість проданого станка);
  • Дт 791 Кт 902 – 100 000 грн (собівартість реалізації віднесено на фінрезультати).

Після здійснення всіх цих операцій в обліку «Т» буде рахуватися кредиторська заборгованість перед нерезидентом, на субрахунку 632, на суму 100 000 грн і дебіторська заборгованість «І» на субрахунку 361 на суму 100 000 грн.

А в обліку «І» буде рахуватися кредиторська заборгованість перед «Т», на субрахунку 631, на суму 100 000 грн.

Отже, «І» може перерахувати кошти на погашення своєї заборгованості на рахунок «Т»: Дт 631 Кт 311 – 100 000 грн. І заборгованість буде закритою.

В обліку «Т» отримання оплати від «І»: Дт 311 Кт 361 – 100 000 грн. А потім перерахування нерезиденту: Дт 632 Кт 312 – 100 000 грн. Відтак всі заборгованості будуть погашені.

Поряд з цим, у договорі купівлі-продажу між «Т» і «І» можуть зазначити, що «Т» доручає «І» погасити заборгованість за цим договором шляхом перерахування на рахунок нерезидента, для погашення заборгованості за договором між «Т» і нерезидентом.

В такому разі на виконання такої умови договору купівлі-продажу між «Т» і «І», «І» перерахує кошти нерезиденту, але заборгованість буде закрита перед «Т». В бухгалтерському обліку «І» так само буде закрита заборгованість перед «Т»: Дт 631 Кт 312 – 100 000 грн.

Надалі «І» надасть звіт «Т» про виконання зазначеної умови про перерахування коштів нерезиденту. На підставі такого звіту «Т» закриє заборгованості – кредиторську перед нерезидентом і дебіторську «І»: Дт 632 Кт 361 – 100 000 грн.

Окремо скажемо про курсові різниці, які виникатимуть у цій ситуації. Наприклад, «І» буде перераховувати кошти нерезиденту в іноземній валюті. Внаслідок зміни курсу валюти змінюватиметься і сума заборгованості, яка закриватиметься між «І» і «Т». Таку зміну слід буде розглядати як зміну ціни станка, отриманого «І» від «Т» за договором купівлі-продажу між ними.

 

Чи дозволена така схема чинним законодавством України?

Дивимося Положення №5.

Відповідно до п. 109 Положення №5, за поточними рахунками в іноземній валюті суб’єктів господарювання - резидентів (юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців) здійснюються операції, що не суперечать вимогам законодавства України, уключаючи:

  • за зовнішньоекономічними контрактами (договорами, угодами);
  • на підставі договорів комісії, доручення, консигнації або агентських угод тощо.

Відповідно до ст. 1 Закону про ЗЕД, зовнішньоекономічний договір (контракт) - домовленість двох або більше суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.

У ситуації, яку ми розглядаємо, підприємство «І» платить нерезиденту не на підставі ЗЕД-договору, а на підставі договору купівлі-продажу між «Т» і «І». Фактично такий договір містить елементи доручення, де «Т» доручає «І» сплатити належну за договором суму не на рахунок «Т», а на рахунок нерезидента.

З точки зору п. 109 Положення №5 така операція допустима, з точки зору дотримання граничних строків розрахунків іноземною валютою.

Граничні строки розрахунків за операцією з імпорту товару, встановлені згідно з ст. 13 Закону про валюту і валютні операції, в ситуації, яку ми розглядаємо, не застосовуються. Тому що товар (станок) спершу отримано від нерезидента, а потім за нього здійснюється оплата. Граничні строки застосовуються в іншій ситуації, коли спершу здійснена оплата, а потім надходить товар.

З наведеного випливає, що ситуація, яку ми розглядаємо, цілком допустима. Заборони на її здійснення чинним законодавством України немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Який код УКТ ЗЕД вказати при списанні товару, придбаного більше 10 років тому?
    Підприємство списує матеріали, придбані у 2006 році. У зв’язку зі змінами, в зведеній ПН з кодом причини 13 треба вказувати УКТ ЗЕД. Наразі чинна версія УКТ ЗЕД 2020 року. Який УКТ ЗЕД зазначити в ПН?
    13.11.202449
  • Помилка у митній вартості товару та аркуш коригування до МД
    Підприємство розмитнило передоплачений товар, вартість якого була 41705 євро. При розмитненні товара була допущена помилка в МД у митній вартості, яку зазначили в сумі 41500 євро. Фактично був отриманий весь товар на суму 41705 євро. Тепер митниця буде оформляти аркуш коригування і донараховувати мито і ПДВ на 205 євро. Як це відобразити в обліку?
    08.10.202480
  • Експорт виставкових зразків готової продукції за ціною нижчою від собівартості
    Підприємство на загальній системі оподаткування, платник ПДВ, виробник меблів. Воно бере участь у виставці меблів за кордоном. Для тимчасового вивезення меблів на виставку скористалися послугою Карнет. Під час виставки знайшли покупця на виставкові меблі. Позаяк меблі під час виставки частково втратили свій вигляд, чи можна продати їх за собівартістю або ціною нижчою від собівартості? Якщо так, то які особливості такого продажу?
    27.09.202465
  • Податок з доходів нерезидента, який надає посередницькі послуги резиденту
    Підприємство – резидент України уклало договір з резидентом Польщі - E100 International Trade (є довідка резидента). Підприємство сплачує авансові платежі – компенсація дорожнього збору, переправи поромом та винагорода. Протягом місяця резидент витрачає ці кошти, а за результатами місяця нерезидент надає акт, зазначаючи фактичні витрати. Як оподаткувати ці виплати?
    27.09.202444
  • Що робити, якщо імпортували товар за 1200 євро, а повернули постачальнику за 1600 євро?
    Підприємство придбало товар у нерезидента за 1200 євро. Товар не задовольнив покупця, тому постачальник погодився на повернення товару і коштів, а також компенсувати транспортні витрати. На митниці оформили повернення в режимі експорту, але за імпортним контрактом. Інвойс постачальнику і вартість товару згідно з МД - 1800 євро: 1200 євро + 600 євро вартість транспортних послуг. Як відобразити це в бухобліку: як повернення чи як реалізацію? Чи застосовується ставка ПДВ 0% на всю суму 1800 євро, при тому, що оформлена МД типу ЕК 10, а вказано імпортний контракт?
    18.07.202457