• Посилання скопійовано

Дата визнання доходу при експорті товарів

Згідно з умовами договору, датою відвантаження товару є дата поставки товару на склад покупця. Товар пройшов митне оформлення у вересні, а покупець отримує товар у жовтні. Коли відображати дохід від продажу товару в обліку, виписувати податкову накладну?

Визнання доходу в бухгалтерському обліку

Згідно з п. 8 П(С)БО 15, дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів) визнають при дотриманні всіх таких умов:

1) покупцеві передані ризики і вигоди, пов’язані з правом власності на продукцію (товари);

2) підприємство не здійснює надалі управління і контроль за реалізованою продукцією (товарами);

3) сума доходу може бути достовірно визначена;

4) є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов’язані із цією операцією, можуть бути достовірно визначені.

В запитанні написано, що згідно з умовами договору, датою відвантаження товару є дата поставки товару на склад покупця. Скоріш за все, ця дата є і датою передачі права власності на товар. А тому саме на цю дату потрібно визнавати дохід від продажу товару, а відтак, і списувати собівартість реалізованих товарів: 

  • Дт 362 Кт 702 – продаж товару;
  • Дт 902 Кт 287 «Товари в дорозі» – списана собівартість експортованого товару.

Ця сама дата є датою первісного визнання операцій в іноземній валюті (див. п. 5 П(С)БО 21). Тобто, запис: Дт 362 Кт 702 здійснюється за курсом НБУ на дату визнання доходу. 

Поряд з цим підприємство повинне відобразити в обліку видачу товару із складу і його перевезення покупцеві. З цією метою підприємство може ввести окремий субрахунок для обліку товарів в дорозі, наприклад, 287 «Товари в дорозі». Тоді видача товару зі складу для завантаження в транспортний засіб для перевезення покупцеві відображається проведенням: Дт 287 «Товари в дорозі» Кт 281 «Товари на складі».

 

ПДВ

Згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з експорту товарів є дата оформлення МД, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.

При цьому попередня (авансова) оплата вартості товарів, що вивозяться за межі митної території України, не змінює значення податкових зобов'язань експортера (пп. 187.11 ПКУ).

Датою оформлення МД вважається дата завершення процедури митного оформлення експортної операції, яка визначається за фактом проставлення посадовою особою митного органу на всіх аркушах такої декларації відбитку особистої номерної печатки, а в разі електронного декларування – за фактом засвідчення електронним цифровим підписом посадової особи митного органу електронної митної декларації, після перетворення її у візуальну форму. Саме такий висновок зроблено у відповіді податкової на питання, розміщене в підкатегорії 101.06, ЗІР: «Яка дата вважається датою оформлення МД з метою визначення дати виникнення податкового зобов’язання з ПДВ у разі експорту товарів?».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Валютний нагляд за операціями з експорту та імпорту товарів між СГ України та ФО – нерезидентами, які не є іноземними СГ
    Якщо відносини між СГ України і фізособами – нерезидентами, які не є іноземними СГ за своєю сутністю є госпдіяльністю, оформлені зовнішньоекономічним договором, передбачають розрахунки в грошовій формі, за ними банк здійснює валютний нагляд, то такі відносини підпадають під валютний нагляд
    Сьогодні 10:1010
  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025651
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025472
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202580
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202549