Визнання доходу в бухгалтерському обліку
Згідно з п. 8 П(С)БО 15, дохід (виручку) від реалізації продукції (товарів) визнають при дотриманні всіх таких умов:
1) покупцеві передані ризики і вигоди, пов’язані з правом власності на продукцію (товари);
2) підприємство не здійснює надалі управління і контроль за реалізованою продукцією (товарами);
3) сума доходу може бути достовірно визначена;
4) є впевненість, що в результаті операції відбудеться збільшення економічних вигід підприємства, а витрати, пов’язані із цією операцією, можуть бути достовірно визначені.
В запитанні написано, що згідно з умовами договору, датою відвантаження товару є дата поставки товару на склад покупця. Скоріш за все, ця дата є і датою передачі права власності на товар. А тому саме на цю дату потрібно визнавати дохід від продажу товару, а відтак, і списувати собівартість реалізованих товарів:
- Дт 362 Кт 702 – продаж товару;
- Дт 902 Кт 287 «Товари в дорозі» – списана собівартість експортованого товару.
Ця сама дата є датою первісного визнання операцій в іноземній валюті (див. п. 5 П(С)БО 21). Тобто, запис: Дт 362 Кт 702 здійснюється за курсом НБУ на дату визнання доходу.
Поряд з цим підприємство повинне відобразити в обліку видачу товару із складу і його перевезення покупцеві. З цією метою підприємство може ввести окремий субрахунок для обліку товарів в дорозі, наприклад, 287 «Товари в дорозі». Тоді видача товару зі складу для завантаження в транспортний засіб для перевезення покупцеві відображається проведенням: Дт 287 «Товари в дорозі» Кт 281 «Товари на складі».
ПДВ
Згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з ПДВ за операціями з експорту товарів є дата оформлення МД, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства.
При цьому попередня (авансова) оплата вартості товарів, що вивозяться за межі митної території України, не змінює значення податкових зобов'язань експортера (пп. 187.11 ПКУ).
Датою оформлення МД вважається дата завершення процедури митного оформлення експортної операції, яка визначається за фактом проставлення посадовою особою митного органу на всіх аркушах такої декларації відбитку особистої номерної печатки, а в разі електронного декларування – за фактом засвідчення електронним цифровим підписом посадової особи митного органу електронної митної декларації, після перетворення її у візуальну форму. Саме такий висновок зроблено у відповіді податкової на питання, розміщене в підкатегорії 101.06, ЗІР: «Яка дата вважається датою оформлення МД з метою визначення дати виникнення податкового зобов’язання з ПДВ у разі експорту товарів?».
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити