• Посилання скопійовано

Надання фізособою позики у валюті шляхом внесення її на рахунок підприємства - можливе?

Чи може фізична особа — резидент надати поворотну фінансову допомогу підприємству валютними коштами шляхом внесення її на рахунок підприємства у банку?

Відповідно до ст. 7 Декрету №15-93, у розрахунках між резидентами і нерезидентами в межах торговельного обороту використовується як засіб платежу іноземна валюта. Такі розрахунки здійснюються лише через уповноважені банки в порядку, встановленому Національним банком України.


Отже, позику у валюті може надати тільки фізична особа нерезидент і така позика може бути надана через уповноважений банк.

Відповідно до п. 5.3 Інструкції №492, на поточні рахунки в іноземній валюті юридичних осіб — резидентів зараховуються кошти, зокрема:

а) через розподільні рахунки:

у готівковій формі у випадках, визначених нормативно-правовими актами Національного банку, що регулюють використання готівкової іноземної валюти на території України; 

перераховані з-за кордону нерезидентами у формі кредитів (позик, фінансової допомоги); 

інші надходження на користь резидента — власника рахунку, що не суперечать законодавству України; 

б) безпосередньо на поточні рахунки:

перераховані як кредит, позика, фінансова допомога відповідно до договору. 

Постановою Правління НБУ від 30.05.2007 р. №200 затверджено Правила використання готівкової іноземної валюти на території України. Наведені правила не передбачають внесення позик в іноземній валюті готівкою. Отже, фізична особа — резидент не зможе внести на рахунок підприємства позику в іноземній валюті готівкою. Правилами №200 не передбачено можливості отримання в касу підприємства готівкової валюти в якості позики.

Також слід звернути увагу на те, що згідно з п. 7.13 Інструкції №492 з поточного рахунка в іноземній валюті за розпорядженням фізичної особи — резидента або за його дорученням, зокрема, проводиться операція з перерахування коштів для здійснення операцій, передбачених відповідною індивідуальною ліцензією або реєстраційним свідоцтвом Національного банку. Операція з надання позик в іноземній валюті, відповідно до пп. «в» п. 4 ст. 5 Декрету №15-93, потребує індивідуальної ліцензії НБУ. Будь-якої іншої можливості для перерахування валютних коштів з поточного рахунка фізичної особи Інструкцією №492 не передбачено.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Держрегулювання/ЗЕД

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ЗЕД»

  • Експорт послуг нерезиденту: чи є ризик нарахування пені за несвоєчасну оплату?
    Підприємство надало інжинірингові послуги нерезиденту та підписало акт 31.12.2024 р. Оплата очікується після спливу 180-денного терміну. Чи є ризик нарахування пені за порушення строків розрахунків, враховуючи, що згідно з Постановою НБУ №67 певні послуги виведені з-під валютного нагляду за строками розрахунків, і банк не вимагає документів за цим договором?
    24.06.2025561
  • Порушення терміну розрахунків з нерезидентом
    Чи можливо здійснити зарахування зустрічних однорідних вимог по заборгованості нерезидента за цінними паперами/облігаціями з боргом ТОВ перед цим нерезидентом за процентною позикою, отриманою до 20.06.2023 р. та за якою існувала заборгованість за процентами на 24.02.2022 р., в силу чого погасити її не маємо змоги через норму пп. 28 п.14 Постанови НБУ №18?
    20.06.2025442
  • Особливості ЗЕД для ФОПа - "єдинника" ІІІ групи: уточнення місця діяльності
    ФОП на ЄП групи ІІІ має валютний рахунок, надає послуги, перебуваючи в Україні, але отримує виручку від іноземних замовників за послуги на свій валютний рахунок. У заявці на ЄП зазначено місце проведення госпдіяльності "Надання послуг на території України". Чи треба додати "і поза її межами"? Форму №20-ОПП ФОП не подавав
    04.06.202569
  • Експорт обладнання та придбання ТМЦ за кордоном
    Підприємство планує виконувати роботи за кордоном згідно ЗЕД-контракту, вивозячи для цього обладнання, придбане в Україні. Також передбачається закупівля невеликої кількості ТМЦ безпосередньо за кордоном для потреб виконання робіт. Як правильно організувати отримання оплати за експортоване обладнання? Як здійснювати розрахунки за придбані за кордоном ТМЦ та які особливості їх придбання?
    21.05.202547
  • Чи можна імпортувати товар резидентом Дія. Сіті без митного оформлення?
    Резидент Дія. Сіті, платник ПнВК, неплатник ПДВ, оплатив іноземному постачальнику основний засіб вартістю до 600 євро. Чи обов'язково розмитнювати цей товар? Чи можна поставити на баланс основний засіб, якщо директор отримає його за кордоном і ввезе в Україну без декларування? Чи обкладатиметься така операція ПнВК? Які валютні ризики є у цьому випадку?
    11.04.202538