По-перше, гуманітарна допомога у вигляді певних товарів є благодійною допомогою для цілей оподаткування ПДФО. В даному випадку, благодійна допомога надається неприбутковою організацією, що відповідає нормі пп. "в" пп. 165.1.4 ПКУ.
Так, згідно з цією нормою до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи не включається сума виплат чи відшкодувань, що здійснюються з урахуванням п. 170.7 ПКУ неприбутковими організаціями на користь отримувачів таких виплат, крім будь-яких виплат або відшкодувань членам керівних органів таких організацій та пов'язаним з ними фізособам.
Пов’язані фізособи визначені у пп. "в" пп. 14.1.159 ПКУ – це чоловік (дружина), батьки (у тому числі усиновлювачі), діти (повнолітні/неповнолітні, у тому числі усиновлені), повнорідні та неповнорідні брати і сестри, опікун, піклувальник, дитина, над якою встановлено опіку чи піклування.
По-друге, певними нормами ПКУ регулюється неоподатковувана сума (вартість) такої допомоги в залежності від статусу фізособи – отримувача допомоги.
Є загальна норма пп. 170.7.3 ПКУ, яка діє для всіх отримувачів - фізосіб: не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юрособами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абз. 1 пп. 169.4.1 ПКУ. У 2017 р. ця сума становить 2240 грн. При цьому благодійник - юрособа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності за формою №1ДФ з ознакою доходу 169.
У разі отримання нецільової благодійної допомоги від благодійника - фізичної чи юридичної особи платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням її суми, якщо загальна сума отриманої нецільової благодійної допомоги протягом звітного податкового року перевищує її граничний розмір – у 2017 році це 2240 грн.
Для фізосіб – отримувачів благодійної допомоги, які мають статус участників АТО, діють спеціальні норми. Відповідно до пп. "а" пп. 165.1.54 ПКУ у повній сумі не оподатковується сума (вартість) благодійної допомоги виплаченої (наданої) благодійниками на користь: (далі процитуємо норму дослівно):
- учасників бойових дій - військовослужбовців (резервістів, військовозобов’язаних) та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищають (захищали) незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції; працівників підприємств, установ, організацій, які залучаються (залучалися) та беруть (брали) безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством, або на користь членів сімей таких учасників бойових дій, які під час участі в антитерористичній операції, участі в забезпеченні її проведення зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я, загинули, померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, отриманих під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, чи визнані безвісно відсутніми в установленому порядку – абзац другий пп. "а" пп. 165.1.54 ПКУ;
Далі, згідно з пп. 170.7.8 ПКУ не включається до оподатковуваного доходу благодійна допомога, що надається згідно з пп. 165.1.54 ПКУ:
а) у будь-якій сумі (вартості), що надається, зокрема:
- платникам податку, визначеним абзацом другим пп. "а" пп. 165.1.54 ПКУ, - для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається постановою Кабміну від 24.02.2016 р. №112 «Про затвердження переліку засобів, товарів (робіт, послуг), сума (вартість) благодійної допомоги для закупівлі або у вигляді яких не включається до оподатковуваного доходу платників податку на доходи фізичних осіб», чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення.
Отже, підсумовуємо:
- Благодійна допомога учасникам АТО, які підпадають під дію абзацу другого пп. "а" пп. 165.1.54 ПКУ, у вигляді певних товарів, якщо вони передбачені Постановою КМУ №112, не оподатковується ПДФО у повній сумі – на підставі пп. "а" пп. 170.7.8 ПКУ;
- Щодо оподаткування благодійної допомоги внутрішньо іншим фізособам можна скористатися загальною нормою пп. 170.7.3 ПКУ та видавати їм допомогу вартістю не більше 2240 грн на рік. Якщо вартість допомоги буде більшою – то під оподаткування підпадає лише сума перевищення суми допомоги над 2240 грн у 2017 році;
- В будь-якому випадку сума допомоги, як в межах 2240 грн, так і суми перевищення, відображається у формі №1ДФ з ознакою доходів 169;
- Документальне оформлення може здійснюватись шляхом видання наказу керівника на надання благодійної допомоги, заяв отримувачів з проханням видати допомогу та відомостей, у яких зазначається кількість та вартість виданих наборів. При цьому у заявах та відомостях слід вказувати ІПН отримувачів гуманітарної допомоги;
- Вартість товарів, що видаються фізособам, визначається за первинними документами, що надходять разом з товарами від їх надавачів.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити